Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, se oproti červenci snížil o 1,4 bodu na hodnotu 93,7, při stejném vývoji obou jeho složek. Indikátor důvěry podnikatelů se snížil o 1,5 bodu na hodnotu 93,0 a indikátor důvěry spotřebitelů poklesl o 1,1 bodu na hodnotu 97,3.
Důvěra podnikatelů v ekonomiku se v srpnu snížila ve vybraných odvětvích služeb (-4,3 bodu), v obchodě (-2,6 bodu) a ve stavebnictví (-2,4 bodu). Zvýšila se pouze v odvětví průmyslu (+1,6 bodu).
„Důvěra v ekonomiku se v srpnu snížila ve všech odvětvích s výjimkou průmyslu. Nejvýrazněji poklesla u podnikatelů v odvětví služeb včetně finančního sektoru a to zejména v důsledku očekávaného snížení poptávky v následujících měsících. Naopak zvýšení důvěry v průmyslu se jeví spíše jako mírná korekce jejího výrazného poklesu v minulém měsíci,“ uvedl Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
Důvěra spotřebitelů v srpnu znovu poklesla. Indikátor důvěry se snížil o 1,1 bodu na hodnotu 97,3. Podíl respondentů očekávajících pro období příštích dvanácti měsíců zhoršení celkové ekonomické situace v České republice se meziměsíčně výrazněji zvýšil. Počet domácností, které hodnotí svou současnou finanční situaci hůře, než tomu bylo v předchozích dvanácti měsících, se ve srovnání s červencem téměř nezměnil. Mírně se snížil počet respondentů očekávajících zlepšení své finanční situace v příštích dvanácti měsících. Podíl spotřebitelů, kteří se domnívají, že současná doba není vhodná k pořizování velkých nákupů, se snížil.
Detailnější informace o vývoji podnikatelské a spotřebitelské důvěry naleznete v doplňující informaci k RI konjunkturálních průzkumů.
Zdroj: ČSÚ