aktuality ekonomika

Ekonomické okienko – 07.02.2024 – SK

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Spotreba slovenských domácností v medziročnom porovnaní narážala na vysokú porovnávaciu základňu z konca roka 2022, no pokračovala v oživení aj v poslednom štvrťroku minulého roka. V tomto roku by sa tržby maloobchodu mali vrátiť do kladných čísiel, zhodli sa analytici. Maloobchodné tržby sa v aktuálnom roku vrátia postupne do kladných hodnôt, a to najmä v dôsledku nižšej inflácie a obnoveného rastu reálnych miezd. To podporí aj celkovú spotrebu domácností, ktorá by sa mala v tomto roku vrátiť k reálnemu rastu. (Zdroj: TASR)

Slováci šetria. V utorok štatistický úrad zverejnil čísla maloobchodných tržieb. Tie sú v každej rozvinutejšej ekonomike kľúčom k ekonomickému rastu. Podobne aj na Slovensku spotreba domácností tvorí viac ako polovicu hrubého domáceho produktu (HDP). Preto maloobchodné tržby neukazujú iba silu spotrebiteľa, ale naznačujú aj silu rastu HDP. A ten po utorku nevyzerá dobre. Vláda sa síce teší, že HDP rastie, no problémom je, že nerastie pre silného domáceho spotrebiteľa. Ten už 11 mesiacov v rade znižuje svoje výdavky. V roku 2023 minuli o 4,5 % menej ako v roku 2022. Ide o najnižšie číslo od roku 2009. (Zdroj: Trend)

Nálada investorov v eurozóne sa vo februári zlepšila už štvrtý mesiac po sebe a dostala sa na najvyššiu úroveň od apríla 2023. Index dôvery investorov inštitútu Sentix v ekonomiku eurozóny vo februári vzrástol na -12,9 bodu z januárových -15,8 bodu. (Zdroj: TASR)

Turecká inflácia sa blíži k 65 % a zaznamenala na začiatku roka najprudší medzimesačný nárast od augusta a jej medziročná miera dosiahla takmer 65 %. Medzimesačné tempo rastu spotrebiteľských cien sa v januári zrýchlilo na 6,7 % po piatich mesiacoch spomaľovania a bolo najvyššie od augusta 2023. (Zdroj: Bloomberg)

Ceny výrobcov v eurozóne medzimesačne klesli o 0,8 %. Ceny priemyselných výrobcov v eurozóne v decembri 2023 medzimesačne klesli o 0,8 % a v celej EÚ o 0,9 %. V novembri 2023 sa výrobné ceny v eurozóne aj v EÚ znížili o 0,3 %. V medziročnom porovnaní ceny výrobcov v eurozóne v decembri padli o 10,6 % a v EÚ o 10 % po -8,8 %, respektíve -8,1 % v predchádzajúcom mesiaci. (Zdroj: Eurostat)

Platobná morálka podnikov sa vlani zhoršovala. Útlm ekonomiky, predchádzajúci nárast úrokových sadzieb aj vyčerpaný trh práce sú hlavné dôvody, prečo sa v minulom roku v SR zhoršovala platobná morálka podnikov. Podľa výskumu Global Business Monitor 2023 sa 35 % malých a stredných podnikov na konci minulého roka stretlo s problémami s platbami zákazníkov, a to v priemernej výške 19 482 €. (Zdroj: Hospodárske noviny)

Takmer 49 000 firiem nezverejnilo účtovnú závierku. Až 48 513 firiem, ktoré mali povinnosť zverejniť účtovnú závierku za rok 2022, si túto povinnosť nesplnilo. Ide o 15 % zo všetkých firiem s povinnosťou podať účtovnú závierku. Z uvedeného počtu 17 608 podnikov nepodalo účtovnú závierku do Registra účtovných závierok nikdy. (Zdroj: TASR)

Český HDP očistený o cenové vplyvy a sezónnosť bol vlani podľa predbežného odhadu o 0,4 % menší ako v roku 2022. Dôvodom bol pokles výdavkov na konečnú spotrebu domácností a zníženie zásob. Pozitívny vplyv na český HDP mal predovšetkým zahraničný dopyt. (Zdroj: SITA)

IKEA znižuje ceny, aby podporila rast predaja. Švédsky nábytkársky gigant IKEA znižuje ceny niektorých produktov v rôznych krajinách po ich náraste v roku 2022 v dôsledku zdraženia vstupných surovín. Spoločnosť investuje 55 mil. € do zníženia cien viac ako 1 500 produktov v Kanade, zatiaľ čo v Belgicku od 1. februára znižuje ceny zhruba 2 600 produktov. (Zdroj: Reuters)

Ceny stavebných prác boli medziročne vyššie o 7,5 %. Ceny stavebných prác boli v decembri minulého roka medziročne vyššie o 7,5 %, oproti novembru vzrástli o 1,1 %. V súhrne za dvanásť mesiacov roka 2023 sa ceny stavebných prác medziročne navýšili o 11,5 %. Medziročný pokles cien materiálov spotrebovávaných v stavebníctve bol v decembri o 0,7 %. (Zdroj: ŠÚ SR)

Ekonomická nálada na Slovensku sa mierne zlepšuje. Nárast indikátora ekonomického sentimentu (IES) bol v januári síce len o 0,4 bodu, avšak jeho hodnota na úrovni 96,7, je najvyššia za posledných deväť mesiacov. K zlepšeniu hodnotení došlo pri štyroch z piatich zložiek indikátora. Oproti minulému roku bola ekonomická nálada priaznivejšia o 6,2 bodu, za dlhodobým priemerom aktuálne zaostáva o 4,9 bodu. (Zdroj: ŠÚ SR)

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina