V dnešním díle dokončíme stručný průřez novinkami a trendy, které jsme zaregistrovali na letošním veletrhu LIGNA v Hannoveru. Třídílnou sérii zakončujeme symbolicky v měsíci říjnu, kdy se po 6 letech vrací na brněnské výstaviště veletrh WOODTEC, aby zájemcům z řad dřevozpracujících a nábytkářských firem z tuzemska a blízkého zahraničí tyto trendy a novinky (v omezeném rozsahu) fyzicky představil.
Biometrický systém pro identifikaci řeziva
Stále více dodavatelů dřevoobráběcích strojů a technologií v duchu trendu „digitalizace“ nabízí svým zákazníkům komplexní řešení pro správu a řízení technologií od jednotlivých strojů až po celé výrobní linky v podobě digitálních systémů pro tzv. zasíťovanou výrobu. Specifické aplikace lze použít k měření a zlepšení celkové efektivity zařízení (OEE) a dále ulevit od zátěže kvalifikovaného personálu prostřednictvím efektivního řízení výroby nebo push notifikací.
Základem je centrální systém, který funguje jako spojovací článek mezi jednotlivými stroji a softwarovými řešeními a umožňuje jejich vzájemné propojení, přenos dat a řízení na dálku třeba z tabletu nebo z chytrého telefonu. Výstupní data lze konfigurovat individuálně podle požadavků.
Součástí těchto systémů je samozřejmě také digitální sledování obráběných dílců, většinou založené na principu nalepených štítků s čárovými kódy nebo QR kódy. I tato technologie už je ale překonaná. Např. Weinig poprvé na veletrhu LIGNA představil, jak lze opracovávané dílce, konkrétně řezivo určené k výrobě nekonečného vlysu, na optimalizační lince identifikovat za pomoci umělé inteligence (AI) bez potřeby dalších identifikačních prvků, jako jsou zmíněné čárové kódy, QR kódy apod. nalepené na každém prkně.
Systém eviduje každé prkno díky unikátní orientaci letokruhů na jeho čele. Foto: Radomír Čapka
Systém funguje na podobném principu, jako biometrické skenery. Dřevo je „živý“ organismus a jako takový má podobné jedinečné biologické charakteristiky, jako třeba člověk. Podobně, jako jsou jedinečné papilární linie lidských prstů, jsou jedinečné i letokruhy dřeva na příčných řezech přířezů. Nově vyvinutý software OptiTrack s integrovanou technologií AI spolupracuje se dvěma kamerami.
Oba snímky jednoho prkna systém neomylně spáruje k sobě a tím přesně identifikuje každé prkno. Foto: Radomír Čapka
První kamera na začátku linky během posuvu přířezů na řetězovém dopravníku naskenuje jedno čelo každého procházejícího prkna. Druhá kamera před vstupem do optimalizační pily znovu naskenuje totéž čelo každého prkna. Díky unikátní orientaci letokruhů na čele prkna jsou oba snímky spárovány k sobě a systém tak před optimalizačním řezem dokáže přesně identifikovat každé prkno, které si zaevidoval na začátku linky – i když se s deskami v úseku mezi oběma kamerami manipuluje, např. jsou ručně obráceny spodní stranou nahoru nebo přehozena jejich pozice.
Podívejte se na prezentační VIDEO, pořízené na veletrhu, které firma zatím nezveřejnila.
Bruska s laserovou jednotkou
Mezi technologická řešení, která umožní výrobcům nábytku či jiných výrobků ze dřeva posunout se ještě více směrem k individualitě a originalitě, patří např. různé metody strukturování nebo gravírování povrchů. Oblíbené je v poslední době zejména gravírování, respektive vypalování různých motivů do povrchu dílců pomocí laseru.
Na Ligně debutovala nová CO2 laserová jednotka SCM integrovaná do automatické modulární širokopásové brusky dmc system. Tato víceúčelová inovativní jednotka je zvláště vhodná pro vytváření 3D obrazců na povrchu různých materiálů (parketové dílce, dřevo, MDF, cementotřískové a cementovláknité desky, HPL, sklo a jiné).
Vyzdvihovanou výhodou této jednotky je technologie…
Zobraziť celý článok v eDM 10/2023 >>Související články: