aktuality ekonomika

Ekonomické okienko – 03.10.2023

Informácie z ekonomiky
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Maloobchodné tržby v Nemecku v auguste 2023 nečakane klesli najviac od decembra 2022. Podľa štatistík sa tržby maloobchodníkov v najväčšej európskej ekonomike po úprave o sezónne vplyvy v auguste 2023 znížili medzimesačne o 1,2 %. (Zdroj: Destatis)

Počet nezamestnaných v Nemecku v septembri vzrástol a miera nezamestnanosti dosiahla 5,7 %. Spolkový úrad práce oznámil, že počet nezamestnaných v najväčšej európskej ekonomike sa v septembri 2023 zvýšil oproti augustu o 10 000 na 2,642 milióna osôb. (Zdroj: DPA)

Miera nezamestnanosti v Maďarsku sa v auguste zvýšila na 4 % z 3,6 % v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka a z 3,9 % v júli 2023. V auguste bolo v Maďarsku bez práce 195 400 ľudí. (Zdroj: TASR)

Potraviny ukrajujú z financií Slovákov najvyššiu časť. Jedlo je podľa prieskumu pre viac ako polovicu Slovákov tou najnákladnejšou položkou, ktoré musia mesačne zaplatiť a celkovo predstavuje približne pätinu ich rozpočtu. Po potravinách sú to pravidelné mesačné výdavky spojené s bývaním (17,6 %), pohonné látky (12,7 %) a výdavky spojené s úhradou záväzkov voči bankám (11,5 %). (Zdroj: TASR)

Eurofondy pre regióny sa navýšili o viac ako 213 mil. €. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR presunulo celú svoju alokáciu na regióny. K pôvodnej sume 2,13 mld. € z Programu Slovensko, určenej na integrované územné investície, pridalo viac ako 213 mil. €. (Zdroj: Trend)

Reálne príjmy domácností môžu rásť už tento rok. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť očakáva celkový nárast disponibilných príjmov domácností už v tomto roku. Celkovo stúpnu medziročne podľa jej prepočtov až o odhadovaných 11,8 %, po očistení o vplyv inflácie o 1,2 %. (Zdroj: SITA)

Prudký pokles vkladov Slovákov v bankách. Hrubé finančné aktíva slovenských domácností vlani klesli o 3 %. Rok 2022 bol pre sporiteľov strašným rokom. Prepad bol všadeprítomný, ceny aktív plošne klesli a výsledkom bol žalostný pokles globálnych finančných aktív domácností o 2,7 %, čo je najsilnejší pokles od globálnej finančnej krízy v roku 2008. (Zdroj: Pravda)

Slovenskí spotrebitelia nakupujú prostredníctvom e-shopov najmä oblečenie a obuv (56 %) a elektroniku a techniku (45 %). Na tretej priečke v rámci sortimentu skončila kozmetika a kozmetické výrobky (28 %), nasledujú knihy a literatúra (26 %) a zariadenie do domácnosti (22 %). Ukázal to reprezentatívny prieskum pre startup Repetito. (Zdroj: TASR)

Gazprombank kúpila ruské predajne spoločnosti Ikea.  Spoločnosť Gazprombank kúpila v Rusku 14 nákupných centier od švédskej skupiny Ingka, ktorá prevádzkuje väčšinu obchodov nábytkárskej značky Ikea. Banka oznámila, že prevzala 2,3 milióna štvorcových metrov maloobchodnej plochy. (Zdroj: TASR)

Rakúske hospodárstvo sa vlani v plnom rozsahu zotavilo z následkov hlbokého prepadu zaznamenaného v prvom pandemickom roku. Po reálnom poklese HDP o 6,6 % v roku 2020 nasledovali dva roky oživenia s rastom o 4,2 % v roku 2021 a 4,8 % v roku 2022. (Zdroj: APA)

Taliansko zhoršilo odhad vývoja ekonomiky. Talianska vláda zhoršila vyhliadky rastu ekonomiky na tento aj budúci rok a zároveň upozornila, že rozpočtový deficit bude vyšší, než sa pôvodne očakávalo. V najnovšej prognóze hovorí, že HDP vzrastie tento rok o 0,8 % a na budúci rok by sa rast mal zrýchliť na 1,2 %. (Zdroj: AFP)

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina