aktuality

50. konference Okna a fasády v Rosenheimu představí aktuální témata

50. konference Okna a fasády Rosenheim ve dnech 11. – 12. 10. 2023 se ponese pod heslem „klima.bezpečnost.stavba“
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Změna klimatu zůstává nejdůležitější výzvou naší doby, protože kurz pro budoucnost musí být stanoven do roku 2030. Z tohoto důvodu neexistuje „žádná alternativa“ ke snižování CO2 ve stávajících budovách prostřednictvím lepší izolace budov a technologií vytápění, i když náklady rostou, čím dál naléhavější se jeví nedostatek kvalifikovaných pracovníků a klesající počet nových budov. Kromě toho musíme čelit realitě rostoucích klimatických extrémů. Pro náš průmysl mají zvláštní význam tornáda, záplavy a vlny veder, které jsou stále „macešsky“ opomíjeny, ačkoli podle studie provedené Institutem Roberta Kocha způsobují až 10 000 úmrtí souvisejících s horkem. Proto se 50. konference Okna a fasády Rosenheim ve dnech 11. – 12. 10. 2023 ponese pod heslem „klima.bezpečnost.stavba“. Toto tématické zaměření bude doplněno praktickými tipy, například důkazy pro udržitelnost, dimenzování skel a letní tepelnou izolaci nové DIN 4108-2 a také zvukovou odolnost nebo zvládání „nárazu ptáků“ na skleněné plochy. Bavorský slavnostní večer ve středu nabízí optimální příležitosti k výměně i překvapení k 50. výročí.

„Nikdy to nebylo tak cenné jako dnes“ byl slogan používaný po mnoho desetiletí k propagaci bylinného extraktu Klosterfrau Melissengeist. Toto tvrzení platí i pro konferenci Okna a fasády, která již od roku 1972 představuje relevantní novinky z oblasti standardizace, technologie a vědy, takže rozhodující výrobci v oboru oken, fasád a skla získávají potřebné informace pro vlastní plánování. Zejména v době falešných zpráv, přetížení informacemi a protichůdných politických prohlášení jsou spolehlivé informace z první ruky obzvláště cenné.

Jsou to rozhodně turbulentní časy, protože nedostatek kvalifikovaných pracovníků, inflace, klesající počty nových budov a rozporuplné plány vlády na optimalizaci energetické náročnosti stávajících budov (včetně pravidel dotací) jsou jako pohled do „křišťálové koule“ pro osoby s rozhodovací pravomocí v oboru oken, fasád a skla. Vyhlídky do budoucna jsou přitom zásadně pozitivní, protože energeticky úsporné rekonstrukce a velká poptávka po bydlení by mohly tomuto odvětví zajistit kompletní knihy zakázek na další roky. Novou výzvou je však přizpůsobení budov rostoucím klimatickým extrémům, jako jsou tornáda, záplavy a vlny veder. To však zatím není v politice a společnosti dostatečně přítomno jako naléhavý problém, ačkoli studie RKI [1] jasně ukazuje, že vlna veder způsobuje až 10 000 úmrtí souvisejících s horkem.

Heslo 50. konference Okna a fasády v Rosenheimu „klima.bezpečnost.stavba“ ředitel ift Rosenheim prof. Jörn Peter Lass podrobně vysvětlí v plenární přednášce „Klimaticky bezpečné stavby pro budoucnost – požadavky a metody hodnocení pro udržitelné a klimaticky odolné stavební výrobky“. Dalšími plenárními přednáškami v programu jsou Martin Langen (B+L Langen Marktdaten) na téma „Kdy dorazí vlna renovací na trh oken? Prognózy na trhu novostaveb a renovací v roce 2024“, „Svět po roce 2030 – An pohled na život, život a práci na základě současné futurologie“ od Matthiase Horxe (Zukunftsinstitut GmbH) a „Doporučení k vypracování smluv o výstavbě oken a fasád“ od prof. Christiana Niemöllera (SMNG Rechtsanwaltsgesellschaft mbH).

Blok „klima.bezpečnost.stavba“ ve středu ukáže, jak se okna a dveře mohou stát odolnějšími vůči klimatu a jak mohou lépe chránit před prudkými dešti, povodněmi, krupobitím a hurikány (Robert Krippahl, ift Rosenheim) a jaké příležitosti pro rychlejší a nákladově efektivní energetická optimalizace spočívá v „sériové budově“ (Sophia Oberhuber, Energiesprong, powered by dena). V následujícím diskusním kole, které bude moderovat Olaf Vögele (4mediatechnologies UG), budou zdůrazněny důsledky pro průmysl.

Ve druhém bloku „Stavebnictví + Stavební fyzika“ popisuje Prof. Dr. Harald Krause (TH Rosenheim), jak by měla vypadat interakce inženýrství závodu a pláště budovy, aby bylo dosaženo klimaticky neutrálního stavebního fondu. Florian Stich (GROPYUS Technologies GmbH) vysvětlí, co je třeba udělat pro dosažení pečeti kvality pro udržitelné budovy, a tedy optimální financování BEG (Federální financování efektivních budov). Dr.-Ing. Stephan Schlitzberger (Ingenieurbüro Prof. Dr. Hauser GmbH) představí revizi DIN 4108-2 „Letní tepelná izolace“, která zohledňuje změněné požadavky v důsledku klimatických změn.

Na čtvrtek jsou naplánována čtyři sezení. V bloku „Sériová budova“ budou popsány potenciály sériové výstavby z hlediska udržitelnosti, rychlosti a nákladů z pohledu vlastníků budovy, projektanta a realizátora na příkladu nového výškového souboru „Four“ ve Frankfurtu.

V bloku „Sklo, okna a fasády“ vysvětlí Michael Elstner (Bundesverband Flachglas BF), jaká existují řešení problému narážení ptáků na větší skleněné fasády. Dr. Joachim Hessinger (ift Rosenheim) bude informovat o novém vývoji ověřovacích metod pro zvukovou izolaci budov.

V bloku „Architektura a technologie“ představí Wolfgang Frey (Frey Architekten) „Projekt Terra“ v Korntal-Münchingen jako inovativní a udržitelný projekt budoucnosti. Martin Heßler (ift Rosenheim) podá praktický přehled technických požadavků a řešení v důležitém tématu energetické optimalizace oken ve stávajících budovách.

V bloku „Trh a technologie“ představí okna budoucnosti s vakuovým sklem Dr. Julia Bachinger (Holzforschung Austria, HFA) a v „Berlínské debatě“ budou Frank Lange (VFF), Thomas Drinkuth (Repräsentanz Transparente Gebäudehülle, RTG) a Jochen Grönegräs (Bundesverband Flachglas, BF) diskutovat o aktuálních politických tématech a jejich dopadu na průmysl.

Energetická dílna pro výrobce oken v úterý odpoledne (10.10.2023) nabídne cenné praktické rady k jednoduchému a právně bezpečnému dimenzování skel pomocí osvědčené typové statiky (Norbert Sack, ift Rosenheim), k napojení stavební konstrukce podlahy na vysoká okna a dveřní prvky (Torsten Neuenhöfer, Ingenieurbüro Klaus Hafer), parametry a ověření udržitelnosti (Christoph Seehauser, ift Rosenheim) a rozhodovací kritéria pro výměnu nebo dovybavení oken při renovaci budov souvisejících s energií (Torsten Voigt, ift Rosenheim).

Zajímavosti budou k vidění i ve čtvrtek odpoledne (12.10.2023) při prohlídce ift laboratoří pro akustiku budov a fasád a Technologického centra.

Kromě přednášek budou mít hosté na oblíbeném Meeting Pointu dostatek času, prostoru a správného prostředí, aby si mohli vyměnit nápady mezi sebou nebo s odborníky ift Rosenheim.

Zdroje:

[1] Claudia Winklmayr, Dr. Matthias an der Heiden, Hitzebedingte Mortalität in Deutschland (Heat-related mortality in Germany) 2022, RKI – Epidemiologisches Bulletin 42, Berlin 10/2022

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina