výstavy

Postřehy ze Salone del Mobile 2023 v Miláně

Vystavy_Milan
Ergonomické klekačky MOON, design Serena Papait, Red Dot Award Winner 2023. Foto: Ing. Helena Prokopová
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Čalouněné výrobky italské firmy Busnelli, která byla založena Adamo Busnelli v Meda v roce 1958, autorka článku poprvé viděla asi před třemi desítkami let na imm v Kolíně nad Rýnem. Obdivuhodné je, že již v roce 1970, 12 let od vzniku firmy, byla zástupci Muzea moderního umění v New Yorku vybrána a stále jsou tamtéž vystavena, nadčasová křesla Fiocco a Libro. A obě tato křesla, design Gianni Pareschi, byla v expozici Busnelli i na letošním Salone del Mobile. Z novinek je zajímavé, že autory hranatějších sedacích souprav jsou muži, ale čalounění laskavě žensky oblých tvarů s názvem Grumetto navrhla designérka Elena Salmistraro.

Díky Busnelli mohla autorka v Kolíně nad Rýnem poprvé obdivovat úžasnou potahovou textilii Alcantara, vyvinutou v roce 1971 v Japonsku vynálezcem Osamem Fukuschimou. Později vynález zakoupilo, a Alcantaru vyrábí, i několik italských výrobců potahových textilií. Pokroková firma Busnelli tehdy na imm rozdávala návštěvníkům po dva roky po sobě krásné velké tašky s nápisem Busnelli – Alcantara. Ještě tyto prací tašky autorka používá a neztratily za ta léta nic ze svého původního vzhledu a fyzikálně-mechanických vlastností.

Pro české výrobce čalouněného nábytku je v posledních letech kvalitní pravá Alcantara těžce dostupná, protože je vykoupena výrobci automobilů a nabízena zákazníkům jako „veganská useň“. Nábytkáři si pomáhají náhražkami vzhledem podobnými Alcantaře, ale s podstatně nižší kvalitou.

Pravá Alcantara byla na Salonu na dražším čalounění použita i letos, na ústupu jsou nízké „psavé“ plyše a také sedacího nábytku potaženého usní bylo méně. Vítězi byly strukturované potahové textilie, především krul nebo nopkové tkaniny z kvalitních přízí, často melanží, umně zhotovené náročnými technologiemi na CNC textilních strojích. Krul je vlnařská objemná tkanina s měkkým omakem a zkadeřeným povrchem, který je vytvořen smyčkovou nití zakrývající krepovou vazbu. Krul se vyrábí ze skaných česaných nebo mykaných přízí různých jemností. V nopkových tkaninách jsou použity příze se záměrně vytvořenými silnějšími místy. Hodně tyto tkaniny s velmi příjemným omakem připomínají potahové textilie šedesátých let dvacátého století, ale v odlišné barevnosti.

Patrné bylo, že mizí rozdíl mezi interiérovými a exteriérovými potahovými textiliemi. Z technologií: znovu bylo objeveno strojové prošívání potahových textilií i usní, do řad, kár, stylizovaných květů. Ke snížení hluku přibyly akustické, někdy i recyklované, textilie a čalouněné výrobky z nich včetně parapetů, svítidel a panelů na strop a zdi.

Znovu objeveny byly ergonomické klekačky Moon, design Serena Papait, oceněné Red Dot Award Winner 2023.

Čalouněný nábytek pro interiér i exteriér se zaoblil do tvarů biedermeierovských doplněných mnoha polštáři, ale současně „ztechničtěl“. Křeslo či pohovka jsou v přímém kontaktu s lidským tělem, které musí ergonomicky pružně podepírat a komfortně nést. Na Salonu převažovaly oblé 3D tvary sedacího nábytku, které jsou náročné na zhotovení. Nutností jsou kvalitní kompatibilní pružicí, tvarovací, kypřicí a potahové materiály, přesné střihy a šití, pro polyuretanové pěny výrobní a zpracovatelské stroje. Komplikuje to vše také velké uplatnění otočných, pohupovacích a polohovacích mechanismů uvnitř čalounění. Příklon k oblosti byl patrný již na loňském Salonu.

Díky plzeňské firmě J.V. Pohoda, která čalounění vloni přivezla z Itálie, se s oblými tvary a pohupováním nad úrovní podlahy mohli seznámit návštěvníci FOR INTERIOR 2022 v Praze, v dubnu 2023 na MOBITEX v Brně a na Nábytok a Bývanie v Nitře.

Přehlídka řešení prostoru S.Project byla určena zájemcům o interiér a jeho vývoj v čase. Příjemně působila čistá elegantní expozice TON a.s., plná světla, odlišná od ostatních, převážně potemnělých expozic.

Veletrh Euroluce situovaný do tří pavilonů nabídl snad vše, co ve světě světel existuje. Autorka měla pozvání k návštěvě velmi podařené expozice od Lucie Koldové, umělecké ředitelky firmy Brokis. V expozici autorku, kromě výborných novinek, očekávalo milé setkání s pracovníkem Brokis, Ing. Michalem Karafiátem, autorčiným někdejším studentem, absolventem Mendelovy univerzity v Brně.

Radost autorce udělalo i ocenění další české firmy Preciosa, uvedené na oficiálních stránkách výstaviště Rho: „Jedna z nejpozoruhodnějších instalací v Salonu, Crystal Beat, navržená uměleckými řediteli Preciosy Michaelem Vasku a Andreasem Klugem, byla tvořena mřížkou lineárních světel složených z prvků křišťálové mřížky, které osvětlovaly rytmus elektronické hudby“. Jen by šlo dodat, že tento vynikající zážitek hudby a k ní měnících se barev světel si nenechaly ujít velké zástupy návštěvníků.

Foto: autorka

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina