aktuality

Ceny za Interiér roku navrhne designér Ota Svoboda

Ceny pro vítěze letošního ročníku soutěže Interiér roku navrhne Ota Svoboda
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Do osmého ročníku soutěže Interiér roku se mohou architekti a interiéroví designéři z České i Slovenské republiky hlásit do 28. 2. 2023. Vítězové budou vyhlášeni v závěru kongresu o bydlení, designu a architektuře Living Forum v pražském Centru současného umění DOX, a to v úterý 16. 5. 2023. O vítězích bude rozhodovat mezinárodní odborná porota pod vedením emeritního rektora pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové architekta a designéra prof. akad. arch. Jiřího Pelcla dr.h.c.

Podobu ocenění pro finalisty a absolutního vítěze soutěže Interiér roku navrhuje už tradičně každý rok jiná osobnost. Jedná se vždy o autorské originály, které vyjadřují specifický postoj autora k tématu interiéru. V osmém ročníku soutěže se této role ujal interní designér sklárny BOMMA Ota Svoboda.

Po studiu sklářské školy v Novém Boru založil Ota Svoboda studio Borninbor, a to společně s designérem Jakubem Janďourkem (dnes Studio Dechem). V současnosti působí jako interní designér sklárny Martina Wichterleho BOMMA a spolupracuje na vývoji všech jejích kolekcí. Je například autorem řady svítidel nazvané Soap, která zdobí veřejné prostory, ale i byty po celém světě. Mimo jiné také za tuto kolekci získala v roce 2016 sklárna BOMMA ocenění Czech Grand Design v kategorii Výrobce roku.

Ocenění Interiér roku je už tradičně předáváno v osmi kategoriích na závěr mezinárodního kongresu o bydlení, designu a architektuře Living Forum, jehož každý ročník se nese v duchu konkrétního tématu. Letos je leitmotivem Svoboda vnitřního prostoru. „V interiéru se cítíme svobodně, pokud nás neomezuje, neklade překážky a dovolí nám dýchat. Osvobodit prostor od původně dobře myšlených bariér, zbytečností a formální manýry, je nepochybně snahou většiny architektů a interiérových designérů“ říká ředitel a zakladatel soutěže Interiér roku Petr Tschakert.

Podle autora ceny je svoboda křehká, mnohovrstevnatá a zářící. Její obhajoba však přináší i mnohé šrámy. Světelný objekt je tedy navržen jako poměrně rozměrná dvojitá skleněná koule, jejíž střed tvoří skleněné srdce ve tvaru vejce, které je zlaté (pro absolutního vítěze) nebo stříbrné (pro vítěze jednotlivých kategorií) a jeho povrch je narušen geometrickým brusem.

Skutečnost, že jsou název tématu a příjmení designéra shodné, je pouhou náhodou, ale o to víc je tato shoda symbolická.

V tvorbě podoby ocenění Interiér roku navazuje designér Ota Svoboda na autory z minulých ročníků, kterými byli například Rony Plesl, Boris Klimek, Jakub Pollág nebo Michaela Tomišková a Jakub Janďourek.

Svítidlo Soap
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina