aktuality

Využijte 75% podporu na zkoušení výrobků. U některých je zkoušení povinné!

Zkoušením v akreditované laboratoři můžeme předejít nepříjemnostem v podobě reklamací apod.
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Ke konci minulého roku byl ukončen program podpory Inovační vouchery v rámci Operačního programu OP PIK 2014–2020, z něhož malé a střední podniky (MSP) mohly čerpat podporu na zkoušení bezpečnosti, pevnosti a trvanlivosti svých výrobků. Nyní se tato podpora vrací. Ministerstvo průmyslu a obchodu 16.1.2023 vyhlásilo Výzvu II Inovační vouchery v rámci Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost 2021–2027 (OP TAK).

Podporovanými aktivitami jsou nákup poradenských, expertních a podpůrných služeb v oblasti inovací od organizací pro výzkum a šíření znalostí nebo akreditovaných laboratoří[1] s cílem zahájení či zintenzivnění inovačních aktivit MSP.

Nákupem expertních a podpůrných služeb od akreditovaných laboratoří mohou být např. testy bezpečnosti, pevnosti a trvanlivosti výrobků podle platných evropských norem, na základě kterých je výrobci na testovaný produkt vystaven protokol, příp. certifikát.

Podpora je poskytována pro MSP ve dvou režimech, v závislosti na požadované výši způsobilých výdajů projektu:

  1. Dotace 75 % z prokázaných způsobilých výdajů od 50 000 Kč do 375 000 Kč na projekt (maximální výše způsobilých výdajů v tomto režimu je od 66 667 Kč do 499 999 Kč);
  2. Dotace 50 % z prokázaných způsobilých výdajů od 250 000 Kč do 1 000 000 Kč na projekt (maximální výše způsobilých výdajů v tomto režimu je od 500 000 Kč do 1 999 999 Kč).

Pomoc s vyřízením dotace nabízí i některé zkušební laboratoře, jako např. zkušebna nábytku při Textilním zkušebním ústavu v Brně, která nabízí výrobcům nebo prodejcům nábytku kompletní služby v oblasti testování nábytku z hlediska bezpečnosti, pevnosti a trvanlivosti podle požadavků národních, evropských, ale i mimoevropských norem.

Pro většinu nábytku je zkoušení ve zkušebních laboratořích dobrovolné. Na některé typy nábytku se však vztahuje povinnost zkoušení. Tato povinnost vyplývá ze směrnice Evropského parlamentu a Rady 2001/95/ES o obecné bezpečnosti výrobků ze dne 30. 11. 2020. Jedná se o:

  • Venkovní nábytek
  • Sklápěcí postele
  • Dětské koše a kolébky
  • Matrace do dětských postýlek a kolébek
  • Přebalovací pulty pro domácí použití

Výrobci nebo prodejci tohoto nábytku tak nyní mohou svoji zákonnou povinnost díky štědré dotaci splnit jen za čtvrtinu skutečné ceny.

[1] Akreditovaná laboratoř je laboratoř, která má v rámci České republiky vydané platné osvědčení o akreditaci od Českého institutu pro akreditaci, o.p.s. Akreditovaná laboratoř může žadateli/příjemci dodávat pouze služby, na které je daná laboratoř akreditovaná – tudíž oblasti, které má uvedeny v příloze svého osvědčení o akreditaci.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

sk_SKSlovenčina