aktuality

Poptávka po řemeslnických pracích klesla skoro o pětinu

Ilustrační foto
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Zatímco ještě donedávna řemeslníci pro velké vytížení některé zákazníky odmítali, v současné době zájem o jejich práci klesá. Oproti roku 2020 se propadla zhruba o 13 %, oproti roku 2021 dokonce o 17 %. Vyplývá to z dat portálu NejŘemeslníci.cz.

Výkyv je přitom znatelný zejména u větších zakázek. „Například zájem o realizaci rodinných domů poklesl v roce 2022 oproti loňsku zhruba o 45 procent,“ říká Martin Ekrt, výkonný ředitel portálu.

Příčin je podle něj hned několik. Hlavním faktorem je samozřejmě rostoucí inflace, vyšší ceny stavebních materiálů a zvýšení úrokových sazeb. „To má dopad na spotřebitelské úvěry i hypotéky. Domácnosti s průměrným platem v současné době často nedosáhnou ani na startovací byty. A významnou roli hraje také nejistota v rámci energetické soběstačnosti,“ upozorňuje Martin Ekrt.

Vlna domácích rekonstrukcí nastartovaná s pandemií covid-19 tak zase pomalu odchází. „Během pandemie začali lidé trávit více času doma a začali si uvědomovat, co všechno by tam mohli zlepšit. A jelikož tehdy nebylo tolik možností pro trávení volného času, vkládali peníze právě do rekonstrukcí,“ dodává výkonný ředitel s tím, že tento trend je již minulostí.

Větší či menší pokles poptávky se promítá napříč všemi řemeslnými obory včetně dřevozpracujících. Výjimku tvoří práce související s energetickými úsporami, jako je zateplení fasády, kam patří i výměna oken, nebo montáž fotovoltaiky a tepelných čerpadel.

Portál NejŘemeslníci.cz zaznamenal podle Martina Ekrta také nárůst aktivity ze strany řemeslníků. V předchozích letech měla řada z nich zakázky domluvené na měsíce nebo roky dopředu, aniž by se museli starat o svoje zviditelnění. „Řemeslníci, kteří čelí nedostatku zakázek, začínají častěji hledat práci ve svém okolí. Zároveň vidíme, že po letech, kdy zákazníci kvůli nedostatku profesionálů brali téměř jakékoli nabídky, se situace obrací i zde. Spolu s tím, jak se zvýšila nabídka volných řemeslníků, lidé opět více hledí na hodnocení jejich kvality a další parametry,“ vysvětluje výkonný ředitel portálu.

 

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

sk_SKSlovenčina