aktuality

Rozvíjanie tradičných remesiel pod patronátom ÚĽUV. Ocení to aj UNESCO

Model koníka vytvorený technológiou štiepania dreva. Autor: prof. Ing. Tibor Uhrín, ArtD.
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Až pätinu ľudových umelcov z celého Slovenska tvoria výrobcovia drevených hračiek, bačovského riadu, píšťaliek a fujár, drevených ozdôb a šperkov. Dokážu nadviazať na svojich predkov a zúčastňujú sa od roku 1959 tradičných Dní majstrov ÚĽUV. Vyše 1500 spolupracujúcich výrobcov vytvorilo pre ÚĽUV 23.500 zbierkových predmetov. Škola remesiel v rámci ÚĽUV ich spája od roku 1999.

Výrazná reprezentácia výrobcov bola v roku 2015 zapísaná do Reprezentačného zoznamu UNESCO formou najlepších spôsobov rozvíjania nehmotného kultúrneho dedičstva na Slovensku. Tvorcovia a výrobcovia originálnych produktov naďalej vytvárajú osobné remeselné príbehy a mali by byť zapísané do Zoznamu UNESCO ako výsledok dobrých praktík ochrany životného dedičstva. Zoznam a výsledky uzatvoria 8. januára 2023. Z nich vzíde nominačný spis na prezentáciu Školy remesiel členským štátom UNESCO čo najlepšie.

Pre zachovanie ľudového umenia organizuje ÚĽUV kurzy pre všetkých, ktorí si chcú vyskúšať a zdokonaliť remeselné zručnosti. Zúčastnilo sa na ich 15 tisíc účastníkov. Výrobky sú zaradené do prehliadok. Vyvrcholením sú výstavy Dni majstrov, súťaže Kruhy na vode (doteraz 11 ročníkov) Prezentujú sa dizajnéri a výtvarníci, ktorí sa zameriavajú na líniu dizajnu inšpirovanými tradičnými technikami, postupmi, vzormi. Deťom je určená súťaž V krajine remesiel 2023 (do 9. ročníka sa môžu prihlásiť do 14.4.2023). Pre zveľadenie tradičných remesiel vydali 140 publikácií.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

sk_SKSlovenčina