aktuality

IKEA v Česku je dražší než v Německu

Ilustrační foto
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

To, že v polských obchodních domech IKEA je zboží levnější než v českých, je známá věc. Překvapením ale je, že podobná situace je i v Německu. Z cenového srovnání, které nedávno provedl Deník E15, vyplývá, že u většiny sortimentu jsou německé ceny v IKEA nižší o více než 10 %. Při tomto srovnání sledoval 17 380 totožných produktů v 18 kategoriích.

Jak je to možné, když v Německu průměrná mzda v přepočtu na koruny přesahuje sto tisíc korun a produkty pocházejí od totožného dodavatele? Faktorů je podle obchodního řetězce víc.

„Zohledňujeme lokální náklady a další vlivy. V koncových cenách se tak odrážejí například lokální ceny energií, dopravy, inflace nebo měnový kurz a také záleží na množství výrobků, které se na konkrétním trhu prodá. Důsledkem všech těchto faktorů je, že ceny v různých zemích se mohou lišit,“ vysvětluje Marek Vomočil, mluvčí pro IKEA Česká republika, Maďarsko a Slovensko.

Analytik společnosti Cyrrus Vít Hradil však vidí hlavní příčinu jinde. „Rozdíly v nákladech – byť také existují – mají na rozdílech ve výsledné ceně pro zákazníky spíše menší podíl. Větší část tak připadá na ochotu nakupujících si v některých zemích připlatit,“ konstatuje Hradil s tím, že ruku v ruce s tím jde méně konkurenční prostředí na českém trhu.

Například čtyřmístná pohovka s lenoškou KIVIK stojí v německém obchodě 1649 eur, v přepočtu kolem 40 tisíc korun. V Česku si zájemce musí připlatit přibližně 16 tisíc. Jde o největší absolutní cenový rozdíl mezi českým a německým trhem.

Celý článek

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

sk_SKSlovenčina