aktuality

Vítězem lesnického tendru Lesů ČR je Uniles

Ilustrační foto
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Vítězem dvanáctimiliardového tendru státního podniku Lesy ČR na lesnické práce a prodej dřeva pro léta 2023 až 2027 je těžařská firma Uniles z koncernu Agrofert. Z 84 soutěžených jednotek státní podnik zatím podepsal kontrakty na 78 a Uniles jich dosud získal 16. Na druhém místě jsou zatím s šesti podepsanými smlouvami firma Stora Enso Wood Products Ždírec a skupina PETRA z Hodonína. Z přehledu uzavřených smluv na webu Lesů ČR to zjistila ČTK.

Na 4 jednotkách z tendru 2023+ zatím řízení pokračuje. Na 2 jednotkách podnik řízení zrušil, protože vybraný dodavatel odmítl uzavřít smlouvu. Lesy ČR na nich budou tendr opakovat. O dosud podepsaných 78 smluv se podělilo 21 firem. Na získaných jednotkách by měly začít pracovat od začátku roku 2023.

Uniles uspěl v lesnických tendrech státního podniku i v minulých letech. Například v tendru 2021+ Uniles získal z 29 soutěžených jednotek 12 kontraktů a v loňském tendru 2022+ patři mezi 5 nejúspěšnějších firem. Loni Uniles, který má sídlo v Rumburku, meziročně zvedl zisk o 43 % na rekordních 129,4 milionu Kč. Obrat zvýšil o 54 % na 3,123 miliardy Kč.

Za Unilesem, firmou Stora Enso Wood Products Ždírec a skupinou PETRA jsou zatím s 5 uzavřenými kontrakty firma 1. písecká lesní a dřevařská, společnost Královské lesy ze Ždírce nad Doubravou a firma Egrega. Po 4 kontraktech mají Lesostavby Frýdek-Místek, Jihozápadní dřevařská, Lesy Beskydy a Kloboucká lesní.

Odhadovaná hodnota lesnických prací a služeb v tendru byla 11,74 miliardy Kč a objem dřeva k těžbě 11 milionů m3. Těžba by se měla odehrát na 564 000 hektarech lesa. Tendr počítá s obnovou 22 000 hektarů lesa, tedy asi 4400 hektarů ročně. Soutěž podle podniku zohledňuje aktuální rozsáhlou obnovu lesů po kůrovcové kalamitě, která vyžaduje zvýšený objem pěstebních prací.

Na 50 jednotkách budou lesnické firmy dělat takzvanou komplexní zakázku, která zahrnuje pěstební práce a těžbu dřeva, jež firmy budou i samy prodávat. Na 17 jednotkách budou firmy dělat pouze pěstební práce a těžbu a na zbylých 17 jednotkách budou firmy dělat jen pěstební práce a zalesňování.

Nejhodnotnější je pro firmy komplexní zakázka. Firma Uniles v ní uspěla nejlépe, když z dosud uzavřených 46 smluv získala 14 kontraktů. Dva kontrakty má Uniles na pěstební zakázce.

Zdroj: ČTK

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

sk_SKSlovenčina