aktuality

Kruhy na vode 2022 s nábytkovou zostavou „Vyšívané“

Nábytkovú zostavu „Vyšívané“ navrhla Michaela Bujňáková
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Súťaž dizajnu orientovaného na remeslo Kruhy na vode 2022 oživil ÚĽUV po 4-ročnej prestávke na 11. ročník. Tvorcovia prihlásili 356 prác a do finálnej prezentácie postúpilo 180 prác tvorcov zo Slovenska, Českej republiky a Maďarska. Dokázali obohatiť tradičnú remeselnú výrobu súčasnými dizajnovými postupmi.

V hlavnej kategórii profesionálnych tvorcov získala 1. cenu s odevnou kolekciou Andrea Vonkomerová. Udelili ďalšie dve ceny a päť čestných uznaní. Jedno z nich dostala Michaela Bujňáková za nábytkovú zostavu „Vyšívané“.

V študentskej kategórii sa najvyššie dostala Škola umeleckého priemyslu Ružomberok z Ateliéru Tvorba hračiek a dekoratívnych predmetov. Na druhom mieste sa umiestnila Škola umeleckého priemyslu Josefa Vydru Bratislava z oddelenia Dizajn a tvarovanie dreva. Tretia cena v kategórii jednotlivcov patrí drevenému luskáčiku na orechy, ktorý vytvorila Anna Flieglová ako Folklórnu figúrku. Uznanie patrí aj Filipovi Socháňovi za ohýbanú stoličku a Barbore Brčiakovej za prútený stolík.

V samostatnej kategórii Tradícia dominoval Martin Hartiník s kolekciou Drevokruhy. Vytvoril ich tak, že striedavo zapadajú do seba misy vysústružené z dreva a upletené z borovicových korienkov. Pri tomto exponáte spolupracoval s košikárom Jozefom Boďom. Uznanie získala Jana Majerská za kolekciu drevených skladačiek pre deti s využitím kyjatických motívov.

Výstava je v Galérii ÚĽUV v Bratislave od 25. novembra 2022 do 3. marca 2023. Následne ju uvedú aj na medzinárodné fórum v roku 2023 – do Varšavy a Budapešti.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

sk_SKSlovenčina