Od 4. 11. 2022 do 23. 12. 2022 lze každý pracovní den od 9:00 do 16:00 hodin navštívit v Galerii Národního památkového ústavu, Senovážné náměstí č. 6, České Budějovice, výstavu ČALOUNĚNÍ – Svědectví luxusu a pohodlí.
Výstava byla vytvořena v rámci projektu Ministerstva kultury České republiky NAKI II Řeč materiálu, Tradiční řemeslné technologie pro záchranu kulturního dědictví a současný životní styl, realizovaného v letech 2018 – 2022.
Pozvánka na výstavu upoutá vyobrazením francouzského barokního čalouníka s jehlami v botách, „oděného“ do výrobků: křeslo, čalouněná toaleta, taburet, matrace, v levé ruce žebřík na věšení závěsů a čalounické kladívko na připevňování textilních tapet, pravá ruka nese lampu s textilní dekorací a závěs, přehoz či koberec. Tak je čalouník vyobrazen v Encyklopedii čili naučném slovníku věd, umění a řemesel, která vyšla v 28 svazcích, s cílem obsáhnout veškeré lidské poznání, ve Francii v letech 1751 – 1766, s dodatky v 1772, 1777 a 1780. Encyklopedie seznamuje kresbou i slovem s čalounickou dílnou/obchodem, výrobky a způsobem jejich čalounění, s materiály i nářadím. Ke vzniku Encyklopedie se sdružila skupina francouzských filosofů a vědců stranících společenskému pokroku, spojovala je kritika despotismu feudálního útlaku a snaha osvobodit myšlení od pověr a dogmat. Encyklopedisté pod vedení Denise Diderota, jehož jménem DIDEROT je dnes Encyklopedie označována, navštěvovali dílny, divadla, venkov a další, aby práce byla co nejpřesnější. Encyklopedie je ztělesněním osvícenských snah a byla církví dána na index zakázaných knih.
Dnes je to úžasné svědectví o stavu řemesel a veškerého lidského konání v 18. století. Zmíněná vyobrazení jsou i na současné výstavě, doplněna na roll up bannerech informacemi a fotografiemi historického čalouněného sedacího nábytku. Na výstavě nechybí ani rekonstruovaná křesla a židle, ani vitríny s čalounickým nářadím a materiály. Díky výbornému nápadu Mgr. Kateřiny Cichrové, vedoucí projektu a kurátorky výstavy, vidí návštěvníci prostřednictvím zrcadel odspodu konstrukci čalounění vystaveného nábytku.
Mgr. Cichrová přidala výstavě ještě další rozměr: video s detailně nafilmovaným technologickým postupem čalounění sedadla židle klasickou technologií bez pružin.
Návštěvu doporučuji nejen odborníkům nábytkářům, ale i školám všech stupňů pro potěšení z krásy a lidského umu a na doplnění historických a řemeslných znalostí.