technológie

Štětec, který nevysychá

Technologie_Stetec
Multifunkční štětec je dodáván jako sada skládající se z rukojeti s ruční spouští, výměnného štětce a vysokotlaké dopravní hadice. Foto: Radomír Čapka
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Pro většinu běžných nátěrových hmot (NH) určených pro povrchovou úpravu dřeva doporučují jejich výrobci aplikaci stříkáním nebo nanášením pomocí štětce. Moderní výroba se z mnoha pochopitelných důvodů přiklání spíše k první variantě. V některých situacích je ale vhodnější sáhnout po ručním štětci. Např. při aplikaci olejových či voskových nátěrů, mořidel apod. Zapomeňte ale na klasickou metodu „namáčení štětce v plechovce s barvou“. I tato aplikace doznala v poslední době zajímavého technického pokroku.

Na letním veletrhu Holz-Handwerk v Norimberku představila německá firma, specializující se na kompletní sortiment zařízení a příslušenství pro povrchovou úpravu stříkáním, multifunkční štětec pro profesionální nanášení olejových nebo voskových NH, mořidel, lazur, základních nátěrů, laků a prostředků na ochranu dřeva (fungicidy, pesticidy) na větší plochy dřevěných povrchů.

Tento inovační aplikační nástroj kombinuje výhody nanášení štětcem (žádný ztrátový aerosol a přestřik jako u stříkání, žádné olepování ploch, které nechceme natírat, bezvadné vnikání NH do pórů dřeva) s výhodami kontinuální dopravy NH. Tím, že nevzniká aerosol, není rovněž nutné používat ochranné masky nebo respirátory.

Sada obsahuje speciální štětec vyrobený ze syntetických štětin odolných vůči vodě a rozpouštědlům s nerezovým rámem, dále rukojeť s vnitřním redukčním ventilem a ruční spouští a dopravní hadici pro vysokotlaký provoz. Tuto sadu lze připojit k jakémukoli standardnímu airless zařízení do 250 bar (elektrickému nebo pneumatickému) pomocí různých adaptérů pro různé závity.

Stisknutím spouště je pod regulovaným tlakem hadicí přiváděna NH přímo do štětce, což nahrazuje klasické namáčení. Díky tomu si můžeme během práce regulovat dávkování materiálu, potažmo vydatnost nánosu v závislosti na rychlosti ručního pohybu. Práci tak nemusíme přerušovat, což může mít podstatný vliv na kvalitu a souvislost nánosu.

Se štětcem můžeme pracovat ve všech polohách, což umožňuje nanášet NH i na svislé a dolů směřující plochy.

Výrobce uvádí, že jednou z vlastností štětce je i jeho snadné čistění a tím opakované použití, což výrazně prodlužuje jeho životnost.

Foto: autor

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina