výstavy

Ukázkový interiér v trendy barvách podle milánského Salone del Mobile

Design Ukazkovy interier
Ukázkový interiér v trendy barvách a materiálech vytvořený speciálně pro veletrh FOR INTERIOR. Foto: archiv Ing. Bastlové
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Na podzimním veletrhu nábytku, interiérů a bytového designu FOR INTERIOR, který se uskutečnil 20.–24. 9. 2022 na výstavišti v Praze – Letňanech společně se stavebním veletrhem FOR ARCH (viz příští vydání eDM 11/2022), se značné pozornosti návštěvníků těšila přednáška pražské designérky Ing. Ivy Bastlové, DiS „TRENDOVÉ BARVY A MATERIÁLY“ s tématem trendů ze souběžných červnových veletrhů Salone del Mobile a Eurocucina v Miláně (7.–12. 7. 2022). Ta pak byla doplněna ještě komentovanou prohlídkou ukázkového interiéru v aktuálních trendy barvách a materiálech, vytvořeného speciálně pro veletrh pražskou společností CZ interiéry s.r.o., který podle reakcí a vyjádření řady účastníků patřil k nejlepším veletržním expozicím.

Barvám obecně vévodí teplé odstíny

Na veletrhu Salone del Mobile a souběžných výstavách v italském Miláně, kterých se podle autorky návrhu expozice designérky Ing. Ivy Bastlové, DiS. zúčastnilo celkem 2175 značek a navštívilo je více jak 262 tisíc návštěvníků ze 173 zemí, z hlediska barevnosti hrály prim teplé lomené odstíny.

„Jedná se o různé odstíny oranžové a červené. Kromě toho se také používají zastřené zelené tóny, občas je k vidění i klasická modrá, kterou velmi často doplňuje matná zlatá. Stálicí je již řadu let pudrově růžová a stále je hodně používán tmavý dekor dřeva, přičemž pestrost v dekorech je větší než před několika lety. Nicméně celkově je barevnost uvolněnější, hravější a útulnější,“ konstatovala Ing. Bastlová s tím, že bílé chladné interiéry v minimalistickém stylu byly v Miláně k vidění minimálně, a to hlavně u nevýznamných značek.

Z kovových povrchů se podle ní stále objevuje matná zlatá, znovu se vrací měděná – často v kombinaci s oranžovým nebo růžovým podkladem, ale i antracitová, které dříve tolik nebylo. Z materiálů pak Ing. Bastlová zmínila časté používání pravého dřeva a dýhy, dále pak supermatných laminátů s nano povrchem, pravého kamene a především skla. To je používáno v různých podobách od čirého přes matné, drátosklo až po typ s digitálním potiskem.

Hřejivé tóny červené se dostaly i do kuchyní

Na souběžně konané přehlídce kuchyní Eurocucina oproti poslednímu ročníku 2018, který byl podle Ing. Bastlové plný tmavých ploch a působil velmi chmurně, stroze a depresivně, byly kuchyňské linky více barevné a plné energie.

„Nejčastěji se objevovaly hřejivé tóny zastřené červené, cihlově oranžové a jim podobné odstíny, které byly doplněné světlým dřevem a bílými plochami. Výrobci sáhli také po zelených a občas i modrých odstínech, které ladily více do venkovních stylů. Z toho vyplývá, že tmavé barvy ani dřevodekory úplně nezmizely, ale většinou se něčím oživily, aby nepůsobily tak těžce. To lze v podstatě říci i o interiéru jako celku, kde vše působí více pozitivně a optimisticky,“ upřesňuje Ing. Bastlová a dodává, že tento trend vychází z doby pandemie, která byla pro většinu obyvatel velmi depresivní, a kdy nyní nastala doba pro to, naladit se na veselejší a hravější interiéry.

Z kuchyně s jídelnou přes předsíň (šatnu) …

Součástí kuchyně byl jídelní stůl, varný ostrůvek a kuchyňská linka z materiálů v barvách hnědá, červená a béžovo šedá („moka“)

Výsledkem těchto aktuálních trendů v barvách a materiálech se pak stal v úvodu zmíněný Ing. Bastlovou navržený a společností CZ interiéry s.r.o. Praha vyrobený ukázkový interiér, v němž si zájemci z řad návštěvníků veletrhu FOR INTERIOR mohli prohlédnout kuchyň spojenou s jídelnou, obývací částí a doplněnou do posledního detailu doladěnou předsíní (šatnou).

„Kromě jiného jsme zde použili tmavý dekor dřeva, zbarvený lehce dohněda. Nicméně dominantním odstínem je…

Zobraziť celý článok v eDM 10/2022 >>
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina