aktuality

Energetická kríza sa týka nás všetkých, odkazujú zamestnávatelia združení v RÚZ

RUZ_ener
Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) vyzývajú Vládu SR, aby čo najskôr predstavila plán riešení energetickej krízy. Foto: archív RÚZ
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) na svojom zasadnutí zo dňa 13. 9. 2022 požadujú, aby v súvislosti s energetickou krízou vláda čo najrýchlejšie prijala ucelený plán pomoci slovenskému priemyslu. Upozorňujú, že dôsledky masívneho zdražovania energií pociťujú všetky sektory, bez okamžitého prijatia systémových opatrení budú nasledujúce mesiace pre mnohé podniky fatálne. Obmedzenie produkcie, pozastavenie výroby, uzatvorenie prevádzok a hromadné prepúšťanie sa podľa nich môže na Slovensku stať čoskoro realitou.

Európa na plnej čiare prehráva boj na energetickom fronte – spotové, teda burzové, ceny plynu lámu rekordy, v dôsledku krízy za ne slovenské podniky v mnohých prípadoch platia až 15-krát viac ako pred niekoľkými mesiacmi. Ceny na európskych trhoch sú pritom výrazne drahšie než napríklad v Spojených štátoch či v Ázii. Zamestnávatelia združení v RÚZ už niekoľko mesiacov upozorňujú, že to môže mať fatálne dôsledky v podobe poklesu dopytu a investícií, rastúcej nezamestnanosti či závislosti európskych krajín od tretích trhov. Rovnako tak už mesiace vládu žiadajú, aby predstavila ucelený plán pomoci podnikom i ohrozeným domácnostiam.

„Za týchto pár mesiacov už veľké množstvo závodov znížilo svoju produkciu alebo prestalo vyrábať úplne. Isté je, že pribudnú aj ďalšie Je preto nevyhnutné, aby slovenská vláda vystupovala na rokovaniach v Bruseli asertívne, pokiaľ ide o hľadanie riešení na udržanie ekonomiky a podnikov v Európe a na Slovensku. S ohľadom na závažnosť situácie sme presvedčení, že naša vláda vie nájsť podporu pri riešení aj u iných vlád členských krajín únie,“ vysvetľuje prezident RÚZ, Miroslav Kiraľvarga.

Zamestnávatelia v stavebnom, drevospracujúcom a nábytkárskom sektore upozorňujú, že hlavné problémy, ktorým aktuálne čelia, sú pokles dopytu a postupná strata konkurencieschopnosti.

„Rozdiely v cenách energií v rámci strednej Európy sú také markantné, že na Slovensku nie sme schopní vyrobiť produkty, ktoré by zahraničným dokázali cenovo konkurovať. Pri súčasných cenách energií a nulových podporných opatreniach zo strany štátu je to, i napriek toľko spomínanému šetreniu, nemožné,“ vysvetľuje prezident Zväzu spracovateľov dreva SR (ZSD SR), Peter Zemaník.

Zdroj: TS RÚZ

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina