výstavy

Holz-Handwerk 2022: Obchodní úspěch, který čekal málokdo

Vystavy_H-H
V halách veletrhu Holz-Handwerk hustota návštěvníků v určitou denní dobu připomínala situaci z posledních ročníků. Foto: Radomír Čapka
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Ve dnech 12.–15. 7. 2022 se po čtyřleté pauze, vynucené opatřeními kvůli Covidu-19, na výstavišti v Norimberku uskutečnilo speciální „letní vydání“ dvojice veletrhů HOLZ-HANDWERK a FENSTERBAU FRONTALE. Nikdo ze zúčastněných, včetně samotných pořadatelů, od ohlášení nového termínu až do zahájení veletrhů netušil, zda celá akce skončí úspěchem či nezdarem. Hlavní roli hrály dva faktory: prázdninový termín, který už ze své podstaty nesliboval příliš velkou návštěvnost, a veřejně dostupný seznam vystavovatelů, který se u veletrhu Holz-Handwerk zastavil na necelých dvou třetinách obvyklého počtu firem a u Fensterbau Frontale dokonce na méně než polovině, což vzbuzovalo spíše rozpaky než příslib plnohodnotného veletrhu. Již první den ale ukázal, že jakékoliv obavy byly zbytečné.

Stefan Dittrich, ředitel veletrhu Holz-Handwerk, se mi během neformálního rozhovoru přiznal: „Až do prvního dne veletrhu panovala v našem týmu silná nervozita, která se stupňovala s blížícím se termínem. Již první den, když začali do hal proudit první návštěvníci, nám ale spadl kámen ze srdce. A když jsme sledovali návštěvnost během druhého dne, bylo nám jasné, že to bude na současné poměry úspěch.“

Kvantitu vystřídala kvalita

Nejednalo se sice o „davy“ návštěvníků, na jaké jsme byli zvyklí z posledních ročníků, ale jak mi nezávisle na sobě potvrdilo několik významných vystavovatelů, šlo o „kvalitní“ návštěvníky s rozhodovacími pravomocemi, kteří na veletrh přišli s jasným záměrem investovat. V mnoha případech se jednalo také o obchodní zástupce (prodejce) z jiných zemí, kteří rovněž potvrzovali velký zájem svých klien­tů o nové stroje a technologie.

Podle údajů pořadatelů během čtyř dnů navštívilo oba veletrhy cca 28 500 odborných návštěvníků z více než 100 zemí. I když toto mimořádné „letní vydání“ nelze srovnávat s plnohodnotným veletrhem, pro zajímavost uvádím, že v roce 2018 obě akce navštívilo více než 110 000 mezinárodních odborníků ze 123 zemí, což je téměř čtyřnásobek. Výrazně nižší návštěvnost těchto „letních veletrhů“ měl na svědomí nejen prázdninový termín a Covid-19, který ovlivnil především návštěvnost z Asie (zejména z Číny), ale také sankce vůči Rusku, které (oficiálně) zmrazily obchody na tamním trhu.

Vystavovatelé si pochvalovali, že na veletrh přišli především „kvalitní“ návštěvníci s rozhodovací pravomocí a se záměrem investovat

Nejméně veletrhu věřili domácí vystavovatelé

Zvolený prázdninový termín ale k účasti nepřesvědčil ani značné množství vystavovatelů, zejména domácích. Na veletrhu Holz-Handwerk se prezentovalo celkem 354 firem (včetně zastoupených jinými vystavovateli) z 20 zemí, což bylo bezmála 70 % z počtu firem prezentujících se zde v roce 2018 (515 z 19 zemí). Největší absolutní, ale zároveň nejmenší relativní zastoupení měli domácí vystavovatelé. Prezentovalo se jich zde 231, což je o 38 % méně než v roce 2018, kdy to bylo 370. Ze zahraničí měly nejsilnější zastoupení Itálie, a to 40 (před čtyřmi lety 49, to je -18 %) a Rakousko 36 (před čtyřmi lety 45, to je -20 %), dále s velkým odstupem Švýcarsko s 8 (12), Turecko s 8 (0) a Česká republika se 7 (9) vystavovateli. Z pohledu českého a slovenského zákazníka a v kontextu s realitou veletrhu byla velkým překvapením absence takových lídrů ve svém oboru, jako jsou např. značky SCM nebo Festool.

Zatímco v případě veletrhu Holz-Hand­werk byli organizátoři i vystavovatelé nadmíru spokojeni, u veletrhu Fensterbau Frontale měli pořadatelé ke spokojenosti daleko. Již při vstupu do výstavních prostor bylo patrné, že „je něco jinak“. Poloprázdné haly, široké uličky, místo stánků množství relaxačních zón a jen poskrovnu návštěvníků.

Veletrhu se podle statistik zúčastnilo 355 firem z 28 zemí, což je jen asi 44 % počtu firem z roku 2018 (814 ze 39 zemí). Na tomto výsledku se podepsala především absence prakticky všech hlavních dodavatelů stavebního kování, komponentů a systémových řešení pro výrobu oken a dveří a významných výrobců oken a dveří. Jejich neúčast, připomínající bojkot, podle vyjádření některých z nich vycházela z „naprosto nevhodně zvoleného termínu pro oknařský byznys“.

Z hlediska prvních šesti pozic mezinárodního zastoupení vypadal veletrh Fensterbau Frontale následovně: Německo 145 (2018: 416, -65 %), Itálie 58 (78, -26 %), Turecko 49 (45, +9 %), Polsko 19 (59, -68 %), Rakousko 10 (30, -67 %) a Čína 8 (41, -80 %). Na čínskou absenci je ale třeba pohlížet jinou optikou.

Navzdory nižší účasti vystavovatelů i slabší návštěvnosti oba veletrhy své hlavní poslání splnily na sto procent: Umožnily vystavovatelům po čtyřech letech setkat se opět „naživo“ se svými zákazníky a představit jim své novinky, kterých bylo skutečně hodně. Ty nejzajímavější představíme postupně i na stránkách Dřevařského magazínu.

Foto: autor

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina