aktuality

Připravovaná novela zákona o ochraně spotřebitele a změna příslušných paragrafů občanského zákoníku

V rámci doprovodného programu veletrhu STYL A KABO vystoupil s přednáškou „Reklamační řízení v souvislostech“ pan Zdeněk Krul, emeritní obchodní rada ČOI (vlevo)
twd
twd
twd
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Právě ukončené veletrhy módy, obuvi a koženého zboží STYL A KABO (20. – 22. 8. 2022) měly bohatý doprovodný program, ve kterém se střídaly zajímavé přednášky s módními přehlídkami. Velmi upoutala přednáška „Reklamační řízení v souvislostech“ pana Zdeňka Krula, emeritního obchodního rady České obchodní inspekce (ČOI). Pamětníci vzpomenou, že nábytkáře a textiláky zaujala jeho dokonalá znalost zákonů a schopnost vše srozumitelně vysvětlit, když nám v dubnu 2016, ještě ve funkci, přednášel o tehdejších zásadních změnách v zákoně č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele. A protože nyní je ve druhém čtení v Parlamentu České republiky další velmi důležitá novela tohoto zákona zapracovávající příslušné směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU), zejména 2019/771 ze dne 20. května 2019 o některých aspektech smluv o prodeji zboží, přednášející se zaměřil nejen na současnost a zkušenosti mimosoudního řešení spotřebitelských sporů, ale zejména na připravované změny. Novela, u níž se předpokládá, že vstoupí v platnost do dvou až tří měsíců, se dotýká všech výrobců a prodejců. Takže přesto, že novela ještě může doznat drobné změny v Parlamentu i v Senátu, doporučuji si řádně prostudovat Platné znění dotčených ustanovení zákona o ochraně spotřebitele s vyznačením změn.

Výhodou výše uvedeného odkazu na parlamentní dokument je, že zahrnuje i změny dotčených § v občanském zákoníku, takže není nutné jinde hledat, vše je pohromadě.

Ale, jak upozornil Zdeněk Krul, bude nutné podle finální verze novely zákonů č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele a č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, novelizovat příslušné firemní dokumenty, např. Návody na užívání a údržbu, Reklamační řád, Reklamační podmínky, aj. Doporučuji při té příležitosti si také zkontrolovat, zda v těchto dokumentech uváděné údaje, např. rozměrové tolerance, odpovídají platným ČSN.

Pro dokonalou orientaci výrobců a prodejců textilních, kožedělných a nábytkářských výrobků v novelách zákona na ochranu spotřebitele a občanském zákoníku přislíbil Zdeněk Krul, člen Správní rady dTestu, připravit a přednést přednášky na veletrzích STYL a KABO v únoru 2023 a MOBITEX v březnu 2023.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina