reportáže

Hračkobraní v Kamenici nad Lipou 2022 – festival pro děti i dospělé

Reportaz_Hrackobrani
Středem pozornosti dětí na zámeckém nádvoří byl jako vždy originální dřevěný kolotoč a neméně originální samoobslužné kozí taxi uměleckého řezbáře Martina Matěje Holuba. Foto: Ing. František Novák
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Po dvouletém období různých covidových opatření se v areálu zámku v Kamenici nad Lipou na Pelhřimovsku uskutečnil ve druhém červencovém týdnu (13.–17. 7. 2022) v pořadí již 16. ročník festivalu hraček z přírodního materiálu HRAČKOBRANÍ, určený pro stále četnější generaci těch, kdo si uvědomují, že žádný tablet ani počítač nedá jejich dětem nebo vnoučatům to, co kvalitní a tvořivá hračka. Bezmála 6 tisícům návštěvníků z řad dětí v doprovodu rodičů či prarodičů, ale i prázdninových turistů, se zde mimo jiné představilo 16 výrobců hraček a upomínkových předmětů ze dřeva, textilu, papíru, pálené hlíny apod. Další vyžití jak děti, tak nezřídka i dospělí, mohli nalézt v 28 hernách, umístěných v různých částech zámku a k němu přilehlém anglickém parku.

Festival HRAČKOBRANÍ, který byl již tradičně pořádán Správou kulturních zařízení města Kamenice nad Lipou (SKZ) ve spolupráci s městským muzeem a správou místního zámku – Umělecko­průmyslovým muzeem v Praze (UPM), Asociací hračka, Sdružením pro hračku a hru a dalšími organizacemi pod patronací Ministerstva kultury ČR a Kraje Vysočina, je podle Mgr. Petra Pecha z pořádající SKZ přátelským a pohodovým setkáním všech, kdo si ještě nezapomněli hrát, a to bez ohledu na věk.

„Náš festival patří nejen hračkářským profesionálům, ale hlavně těm, kterým se hračky líbí a chtějí v jejich společnosti trávit příjemný prázdninový čas. A rovněž těm, kteří chtějí svým dětem udělat radost nákupem nové hračky či vytvořením vlastní hračky v některé z tvořivých dílen,“ doplňuje Mgr. Pech na adresu této akce, jejímž cílem je propagace českých autorských hraček z přírodního materiálu a prezentace těchto specifických hraček nejširší veřejnosti. A to se snahou ukázat je jako zajímavou, vtipnou a konkurenceschopnou alternativu k hračkám, které jsou běžně k dostání v síti hračkářských obchodů.

Dříve jsme je do dílniček nutili, dnes je sami chtějí

Hlavní část festivalového programu, který probíhal denně od 10 do 17 hodin za podpory osmi sponzorů, mezi kterými bylo i cca 40 km vzdálené Dřevo­zpracující Družstvo Lukavec, tvořila přehlídka hračkářské tvorby, umístěná na nádvoří zámku. Mezi jejími účastníky bylo letos 16 tuzemských výrobců hraček (převážně dřevěných a textilních) z celé republiky, kterým organizátoři jako vždy přidělili plochu nejen pro vlastní prodejní stánky (pod podloubím), ale takřka všem (na rozdíl od předchozích let) také místa na prostranství před stánky, kde si děti mohly s jejich hračkami pohrát a v některých případech si je i sami s pomocí jejich autorů smontovat. A to navíc z komponentů v patřičných tvarech a barvách, které si děti sami vybraly.

„Zatímco zpočátku jsme výrobce hraček do dílniček nutili, dnes je situace opačná a dílničku požaduje téměř každý z nich, a navíc každoročně ve stále větší ploše. Podle mého názoru za tím stojí stejná zkušenost, jako u nás pořadatelů, že dětem v první fázi nejde ani tak o to, aby si odsud nějakou hračku odnesly, ale především si zde s něčím novým, co je zaujme, pohrály. Rodiče, kteří je zprvu jen okukují, se postupně do jejich hry zapojují, zejména pak otcové či dědečkové, které většinou konkrétní hračka natolik chytne, že ji nakonec dětem koupí,“ sděluje mně na tradičně zaplněném nádvoří zámku Mgr. Pech s tím, že možnosti využít k prezentaci své tvorby i hernu již léta využívá např. letitý účastník HRAČKOBRANÍ umělecký řezbář Martin Matěj Holub z Horních Chvatlin u Zásmuků. Ten zde po celou dobu festivalu spolu s praktickou ukázkou vyřezávání originálních hraček v podobě nejrůznějších zvířátek, provozoval také rovněž originální ručně poháněný zvířecí kolotoč. Spolu s ním pak také dětmi oblíbené samoobslužné „kozí taxi“, tvořené speciálními vozidly (s dvounápravovým podvozkem na loukoťových kolech, osazeném ručně vyřezanou kozou) taženými rodiči.

Rovněž nemalému zájmu návštěvníků se pak těšil stánek každoročně zde přítomné firmy ANJA manželů Anny a Jana Hanzalových ze Stráže nad Nežárkou s nově prezentovanou kolekcí hraček „Auta a skládačky s klínky“. Ta se od loňského roku těší z titulu „Správná hračka – vybráno odborníky“, který ji byl udělen v rámci společného projektu Sdružení pro hračku a hru, Asociace hračka Unie výtvarných umělců ČR a Asociace předškolní výchovy, a jehož cílem je podpořit tvorbu a prodej dobrých hraček a jejich rozšiřování mezi dětskou populaci předškolního věku. Jde o hračkářkou kolekci, která se od dosavadní produkce firmy, preferující mořené dřevo, odlišuje jak barevností, tak hlavně tvarem nástaveb u nákladních aut či vagónů apod., tvořených již zmíněnými klínky s různými úhly, které musí dítě uložit tak, aby si vždy vzájemně tzv. sedly.

„Klínky jsou bukové odřezky z jiného typu hračky, které se mi v nemalém množství hromadily v dílně a nevěděl jsem, co s nimi. Přišlo mi škoda je pálit, a tak jsem je začal vzájemně kombinovat a barvit, čímž jsem dosáhnul až dvanácti různých sestav. Při jejich skládání musí dítě přemýšlet, aby je natočilo tak, aby šly lehce nasunout na nosné kolíky a nevytvářely mezi sebou mezery,“ upřesňuje Jan Hanzal na adresu oceněné kolekce hraček.

Rovněž dřevěný odpadový materiál, v daném případě pocházející z výroby zahradního nábytku společnosti EGOÉ life s.r.o. z Bílovic na Uherskohradišťsku, stál v roce 2019 u zrodu firmou produkovaných designových hraček a her pro děti a dospělé značky Didawood. S nimi si malí i velcí návštěvníci letošního kamenického Hračkobraní mohli premiérově pohrát přímo za účasti jejich autorky – designérky MgA. Moniky Lackové, absolventky pražské UMPRUM v oboru průmyslový design.

Zážitkem pro děti byla možnost vlastní montáže

S dalšími inspirativními a motoriku dětí rozvíjejícími dřevěnými hračkami se pak na zámeckém nádvoří prezentovaly ještě firmy Little Bears s.r.o. Marie a Libora Haklových z Prahy, Stanislav Drašnar z Nového Hrádku (stavebnice historických památek GAUDIA), Hravokádo Jiřího Kotašky z Třeboně (geoboardy, kolíkové vkládačky, puzzle a hravé doplňky) či Petr Malát z Prahy.

V neposlední řadě pak nelze opomenout ani dalšího z tradičních účastníků festivalu – Truhlářství Křenek ze Zářecké Lhoty u Chocně. V herně této malé rodinné hračkářské firmy se klukům i holkám od tří let věku dostalo možnosti „smontovat si“ několik typů dřevěných autíček, traktor, mašinku, vrtulník či žábu. A to přímo pod vedením jejího zakladatele dnes sedmašedesátiletého Ivana Křenka, který pro tento účel s sebou přivezl stovky různobarevných součástek a po celé dny dětem trpělivě pomáhal, nedbaje toho, když jej občas některé kleplo přes prsty.

Stejné možnosti sami si smontovat hračku se pak dětem dostalo také v prostoru před stánkem s dřevěnými hračkami značky DUHOVÝ KLOBOUČEK Dity a Petra Boučkových z Dobronína na Havlíčkobrodsku. Jejich nemalá část je vyráběna ze dřeva, které Petr Bouček získává při své hlavní výdělečné činnosti – rizikovém kácení stromů.

Mnohá překvapení i v tvůrčích dílnách

Z aktivit pořadatelů probíhajících ve vnitřních prostorách zámku nelze nezmínit nestátní neziskovou organizaci V růžovém sadu, z.ú. z Ořechova u Brna, zaměstnávající lidi s mentálním postižením a autismem (viz DM 9/2019), kteří v přízemní části na bezmála 20 m2 postavili dětem velkou dřevěnou autodráhu a železnici, kde pak děti mohly po celý den prohánět jimi vyrobená osobní i nákladní auta, traktory, vlakové soupravy apod.

Kromě toho zde byly tradičně k vidění hračky opatřené již zmíněnou značkou Správná hračka – vybráno odborníky, která je udělována v rámci veletrhu For Toys a představuje jisté vodítko pro rodiče, jak nakupovat hračky pro své ratolesti. Volně přístupná všem zde pak byla ještě stálá expozice „Hledej hračku“, rozdělená do tří úseků podle skupin a materiálů. V první části mohli zájemci spatřit např. vybrané exponáty ze souboru historických panenek od 19. do začátku 20. století a k nim patřící doplňky a pokojíčky. Ve druhé části pak dřevěné hračky s řadou exponátů dokládajících různost přístupů v především rukodělném zpracování a šíři námětů od realistických až po fantazii. V třetí části expozice měli možnost vidět hračky z jiných materiálů, zejména z plastů.

Široké spektrum zábavy pak na malé i velké návštěvníky čekalo v zámeckém parku, kde si podobně jako u Ivana Křenka nebo Petra Boučka mohli v řadě dílniček např. dokreslit keramické hrnečky, zhotovit hmyzí domečky a jiné podobné předměty. Ze značné přízně všech se zde těšila mimo jiných např. výtvarná dílna manželů Ilony a Samuela Fojtů ze Zubří s širokou škálou tvůrčí činnosti. Zaměřují se na výrobu skla pro malovanou vitráž, na vyřezávání z tabulového skla a v neposlední řadě také na výrobu 3 mm silných bukových lišt o rozměrech 16×261 mm, případně vykrácených na 9 menších rozměrů, tvořících stavebnicový systém SAMI. Jeho jednotlivé prvky lze používat volně – bez spojování, nebo k slepování různých modelů (auta, letadla, traktory, vláčky, pokojíčky), soustředěných čtverců, trojúhelníků či jiných geometrických obrazců a těles.

V zámecké zahradě a parku mimo to organizátoři pro děti připravili ještě různá loutková i činoherní pohádková divadelní představení, vystoupení kejklíře, chůdochodce či výuku žonglování.

Foto: autor

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina