materiály

Pro vyšší akustickou pohodu nejen na pracovišti

Absorbery
Sádrokartonový akustický perforovaný panel Rigitone společnosti Rigips může být zavěšen jak pod stropem, tak na stěně
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Když něco vypadá jako obraz, tak to ještě nutně nemusí znamenat, že to obraz skutečně je. V současnosti totiž stále více získávají na popularitě tzv. designové absorbéry zvuku, které se zavěšují na stěnu jako obrazy nebo jako podhledy na strop. Jejich hlavním úkolem je sice zvýšit akustický komfort v interiéru, důležitá je ale i jejich role estetická. Designový absorbér zvuku tak díky svému neotřelému designu může představovat výrazné a velmi neobvyklé ozvláštnění prostoru.

Ke komfortu bydlení, ale i pobytu na pracovišti – zejména v kancelářských prostorách, neodmyslitelně patří také správná prostorová akustika, která spočívá v celkové úrovni hluku v místnosti, indexu přenosu řeči a především době dozvuku. Ta stanovuje, jak dlouho je slyšet doznívání zvuku poté, co jeho zdroj utichl – respektive čas, za který se úroveň zvukového signálu sníží o 60 dB, což je hlasitost odpovídající například hlasitému hovoru nebo zapnuté myčce nádobí.

Na prostorovou akustiku má vliv především tvar místnosti, její rozdělení a volba ploch pohlcujících nebo naopak odrážejících zvuky. Nevhodně řešená prostorová akustika vede ke vzniku ozvěny. Právě moderní byty či kanceláře jsou přitom plné tvrdých, zvuk odrazivých povrchů, které mohou akustickou nepohodu zvyšovat. Jak uvádí některé zdroje, nevhodně řešená prostorová akustika po nějaké době může vést nejen ke zhoršenému soustředění, ale i k únavě, rozmrzelosti, depresi a někdy i k agresivitě. Napomáhá pak také rozvoji civilizačních chorob, mezi které patří hypertenze či nespavost.

Prostorová akustika by měla být řešena již v rámci projektu stavby, nejpozději však ve fázi navrhování interiérů. Dost často se však na to zapomíná, a tak nezbývá, než se uchýlit k dodatečné instalaci tzv. absorbérů neboli pohlcovačů zvuku. Mohou mít podobu celoplošných obkladů stěn či stropů, designových dekoračních prvků apod.

Na materiálu prakticky nezáleží. Akustické panely a dekorační prvky jsou vyráběny ze dřeva, textilií, dřevocementových nebo sádrokartonových desek, z recyklovaných PET lahví, ale i z kovu.

Akustické dílce z dřevní vlny a cementu

Zajímavou industriální strukturu nabízí ekologicky vyráběné desky z přírodních surovin (dřevní vlna, cement a voda), které mají výborné akustické vlastnosti. Jejich výhodou je také relativně vysoká pevnost. Používají se na obklady stěn lepených přímo na stěnu nebo na laťový rastr. Jsou vhodné pro kanceláře, interiéry, domácí kanceláře a další.

Akustické panely z perforovaného dřeva

Vysoce účinné jsou také panely ze dřeva nebo materiálů na bázi dřeva (např. laminované MDF či DTD), jejichž akustická pohltivost je zvýšena vyfrézovanými drážkami nebo otvory. Prostřednictvím hustoty a rozměrů otvorů lze měnit akustické vlastnosti ploch, ale také vytvářet různé obrazy či dekorativní motivy. Na jednobarevné nejlépe světlé ploše funguje tmavý otvor podobně jako pixel na displeji počítače. Větší otvory a hustší rastry vytvářejí opticky tmavší plochu, menší otvory a řidší rastry naopak světlejší plochu. Vhodnou kombinací těchto faktorů můžeme na ploše akustického panelu vytvářet různé „černo-bílé“ obrazové motivy, dekory apod.

Akustické dílce z recyklovaných PET lahví

Jednoduchý nadčasový design funguje téměř všude. To dokazují např. závěsné akustické desky vyrobené z recyklovaných PET lahví, které vyniknou jak zavěšené pod stropem, tak na stěně. Akustické desky nabízí optimální řešení zejména pro otevřené stropy, kde musí být zajištěn snadný přístup k technologiím. Jako příklad uvádíme závěsné akustické desky švýcarské společnosti IMPACT ACOUSTIC, které umožňují snadnou instalaci pomocí vrutů, bez nutnosti nosných lišt. Jsou dodávány v různých barvách i dekorech včetně obrazových motivů, které mohou být použity jako solitérní dekorační prvky. Dekory jsou vytvářeny perforací panelu za použití kombinace tvarů, velikostí a hustoty otvorů. Výrobce jako zajímavost uvádí, že na jednu desku tloušťky 24 mm o ploše 1 m2 bylo použito 88 PET lahví.

Akustické panely ze sádrokartonu

V tomto případě jde, oproti předchozím dílcům z recyklovaných PET lahví, pouze o změnu materiálu se zachováním principu akustické pohltivosti založeného na perforaci materiálu. Společnost Rigips má ve svém sortimentu designový sádrokartonový absorbér Rigitone, který je dodáván v barvě přírodního kartonu, a je připravený k zavěšení na strop nebo na stěnu a k nátěru barvou jakéhokoliv odstínu, nebo k vytvoření jakéhokoliv obrazového motivu. Absorbér se tak hodí jako dodatečné designové řešení prostorové akustiky, a to nejen v kanceláři, ale třeba i v obývacím pokoji.

Desky jsou vyráběny s kruhovými a čtvercovými otvory různých velikostí uspořádanými do mnoha vzorů – pravidelných, pravidelně přesazených nebo nepravidelných. Rubová strana těchto desek je opatřena akusticky účinnou netkanou textilií černé barvy

Textilní akustické panely

Ke zvýšení akustické pohody bývají nejčastěji používány textilní výrobky a doplňky, které tvoří nedílnou a přirozenou součást interiéru, jako je čalouněný nábytek, záclony, závěsy, koberce apod. Při absenci těchto doplňků je možné zvolit jako variantu např. dekorační textilní akustické panely pro zavěšení na stěnu.

Akustické textilní panely Selva polského výrobce BEJOT

Foto: archiv autora

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina