aktuality

Řemeslníkům meziročně klesla poptávka o čtvrtinu

Ilustrační foto
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Zájem o řemeslné práce se v 1. čtvrtletí letošního roku oproti loňsku snížil téměř o čtvrtinu. Největší propad poptávek přitom pocítili tesaři a podlaháři. Zájem lidí o jejich služby se snížil až o polovinu. Ještě výraznější pokles poptávky pak můžou řemeslníci očekávat v příštím roce. Důvodem je hlavně zdražení stavebních materiálů a energií v kombinaci s růstem úrokových sazeb. Vyplývá to z aktuálních dat portálu NejŘemeslníci.cz.

Za poslední rok klesla poptávka nejvíce po podlahářích (47 %), tesařích (46 %) a truhlářích (37 %). V závěsu je potom pomoc s fasádami (36 %), zemní práce (34 %), zednické práce (32 %) a střechy (31 %).

Jednou z příčin současné situace je růst úrokových sazeb hypotečních úvěrů a úvěrů ze stavebního spoření. Průměrná sazba hypoték dosáhla podle dat hypomonitoru České bankovní asociace letos v březnu 4,15 % a v dubnu potom 4,4 %. Lidé tak v případě průměrné hypotéky ve výši 3,2 milionu Kč zaplatí při 25leté fixaci 17,5 tisíce namísto 13,5 tisíce, které by zaplatili v případě 2% úroku. Vzhledem k dubnovému zpřísnění podmínek pro poskytování hypotečních úvěrů ze strany České národní banky je přitom možné, že řada lidí nově na hypotéku ani nedosáhne, což poptávku po řemeslných pracích dále sníží.

Za nižším počtem poptávek pak stojí i výrazné zdražení stavebních materiálů. Jejich ceny vzrostly za jediný rok v řádech desítek až stovek procent. Například cena tepelných izolací se od začátku roku 2021 v průměru zvýšila více než dvojnásobně, za výrobky z cihel pak dnes lidé zaplatí o 80 % více. Řemeslníci jsou proto nuceni zvedat ceny a spolu se zákazníky přehodnotit celou zakázku od použitých materiálů až po načasování jednotlivých prací.

Vedle zdražení vstupních zdrojů pak s celou situací na trhu zamávalo i zdražování energií.

Příští rok bude ještě hůř

Největší propad zájmu ze strany drobných zákazníků však řemeslnické firmy podle Martina Ekrta, výkonného ředitele portálu NejŘemeslníci.cz, pocítí ve druhé polovině letošního roku a především v roce 2023. „Řemeslníci dnes těží z převisu poptávek z předchozích dvou let, kdy lidé nejrůznější práce odkládali kvůli pandemii COVID-19 a zakázky pak domlouvali i na rok dopředu. Tato odložená poptávka se však již vyčerpává,“ uvádí Ekrt.

Dle něj by se proto řemeslníci měli připravit na to, že o své zakázky budou muset víc bojovat.

Kategorie Pokles poptávek
Podlahy 47 %
Tesařské práce 46 %
Truhlářství a stolařství 37 %
Fasády 36 %
Zemní práce 34 %
Zednické práce 32 %
Střechy 31 %
Stavební firma 31 %
Stavba domu 22 %
Rekonstrukce bytu 17 %

Kategorie řemeslných prací s největším poklesem poptávky za první kvartál roku 2022. Zdroj: Data společnosti NejŘemeslníci.cz

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina