materiály

Samolepicí dýha – řešení pro amatéry i profesionály

Materialy_Flexidyha
Flexidýha se nalepuje buď pomocí kontaktního lepidla, nebo je již z výroby opatřena samolepicí vrstvou
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Dýha je, jak známo, jedním ze základních materiálů v truhlářské a nábytkářské výrobě. Její zpracování, respektive použití při výrobě nábytku či jiných truhlářských výrobků, proto patří k základním dovednostem kvalifikovaného truhláře. Práce s dýhou vyžaduje nejen řadu odborných znalostí, ale také řemeslných zkušeností. To je jeden z důvodů, proč v moderním nábytkářském průmyslu tento klasický přírodní materiál nahradily „umělé náhražky“ v podobě laminovaných či foliovaných desek apod. S tím se bohužel pomalu vytrácí i řemeslný um pracovníků v nábytkářském průmyslu. Na druhé straně existuje na trhu nabídka tzv. flexibilních dýh, jejichž předností je snadná zpracovatelnost nevyžadující prakticky žádné technické zázemí a umožňující jejich použití i na „amatérské“ úrovni.

Flexibilní dýha neboli flexidýha je dýha s nalepeným tenkým podkladovým papírem nebo flísem na rubové straně. Díky tomu je pružná ve všech směrech, to znamená, že má zvýšenou odolnost proti praskání, snadno se řeže nebo krájí pomocí běžného hobby nářadí – tzv. odlamovacích nožů. Nalepuje se pomocí speciálního transparentního kontaktního lepidla, které se nanáší zpravidla na obě lepené plochy. Lepidlo se aplikuje štětcem (na menší plochy), válečkem nebo nástřikem (k tomuto účelu je dodáváno i ve spreji). Někteří výrobci nabízí flexidýhu již opatřenou vrstvou lepidla (samolepicí vrstvou) na zadní straně, což umožňuje nalepení dýhy na hladké povrchy, např. na sklo nebo plexisklo, kdy procházející světlo zvýší její estetický efekt. Zpracování flexidýhy je tak nejen jednoduché, ale i časově nenáročné.

Flexidýha je dýha opatřená na rubové straně tenkým podkladovým papírem nebo flísem

Lícová strana je zpravidla předbroušená a lze ji bez dalších operací lakovat nebo olejovat. Existuje ale i nabídka hotových povrchově dokončených dýh.

Využití tento materiál nachází nejen ve výrobě nových produktů, ale i při renovaci starého nábytku, dveří, obkladů apod.

Další výhodou je to, že existuje řada e-shopů, kde si zákazník může flexidýhu v podobě sesazenky vybrat ze široké škály dřevin a několika formátů, nechat doručit ve srolovaném stavu a doma ji nařezat na požadované rozměry.

Možnosti a přednosti použití flexidýhy okomentovala v krátkém rozhovoru Ursula Geismann, jednatelka mezinárodního sdružení Initiative Furnier + Natur (IFN).

Jaký je hlavní rozdíl mezi dýhou a flexidýhou?
Dýha jakožto masivní dřevo je vždy pružná ve směru vláken a lze ji např. srolovat. Pokud dýhu podlepíte tenkým papírem, získá pružnost i v příčném směru. Díky tomu lze flexidýhu bezpečně srolovat, rozvinout, ořezat a zpracovat. Papír poskytuje dýze větší podporu a soudržnost vláken, takže se neštípe a nepraská.

Je nějaký druh dřeva více vhodný pro flexibilní dýhu?
Všechny druhy dřeva, které jsou vhodné pro výrobu dýhy, jsou de facto vhodné i pro flexibilní dýhu. Oblíbené jsou v současnosti dub, buk, ořech, oliva, javor, teak a také levnější měkké dřeviny, jako borovice a smrk. Někteří výrobci berou měkké dřevo a tisknou na něj vzhled vzácného dřeva. To je levné a chytré.

Dýha je udržitelný produkt. Není to v rozporu se zpracováním na samolepicí dýhu?
Myslím, že ne. Dýha je vyztužena tenkým papírem či flísem a následně nalepena například na čelní plochy starého nábytku. Lepidla, i ta samolepicí, jsou nezávadná. Jak pro životní prostředí, tak pro vaše zdraví. Nesmíte je však pít ani lít zbytky do odpadní vody. Upcyklace starého nábytku tímto způsobem ještě více prodlužuje jeho životnost a je proto velmi udržitelný.

Jaké příležitosti a potenciál vidíte pro flexibilní dýhy v nábytkářském průmyslu?
V moderním nábytkářském průmyslu klasická truhlářská profese bohužel vymírá. Mnoho nábytkových dílů je dodáváno a procesy jsou automatizovány. Klasické dýhování zvládá stále méně zaměstnanců. Proto je dýha, připravená a nařezaná na určité standardní rozměry, skvělá nejen pro řemeslníky nebo kutily, ale také pro nábytkářský průmysl. Snadno se aplikuje a její obrovská rozmanitost odpovídá trendu individualizace. Navíc lze nakoupit malé množství, ze kterého lze následně vytvořit jedinečné kusy nábytku dle přání zákazníka. Jako alternativu k laku a fólii vidím velký potenciál flexibilních dýh.

Foto: archiv autora

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina