aktuality

Petrof loni zvedl tržby o čtvrtinu na 319 milionů Kč a znásobil zisk

PETROF Gallery. Foto: PETROF
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Rodinná společnost Petrof Hradec Králové, jeden z předních evropských výrobců pian a klavírů, loni zvedla tržby o čtvrtinu na 318 milionů Kč. Šlo o největší prodej za posledních 13 let. Zisk podnik znásobil na 34,5 milionu Kč z předloňských 9,9 milionu Kč. Informace s odkazem na vyjádření prezidentky a majitelky Petrofu Zuzany Ceralové Petrofové zveřejnila ČTK.

Po 18% poklesu prodejů v roce 2020 v důsledku covidové pandemie zažil Petrof loni úspěšný rok. Posílil prodeje v Evropě na úkor jiných výrobců, kteří měli problémy s výrobou kvůli nedostatku komponent dovážených z Číny. Do Evropy se také z Asie dostalo méně nástrojů kvůli tamním covidovým uzávěrám a velkým problémům s dopravou.

Poptávku po hudebních nástrojích podle majitelky Petrofu loni podpořila i celosvětově rostoucí inflace, kdy vzrostl zájem především o dražší modely pian a klavírů. V růstu tržeb se tak projevily i vyšší ceny nástrojů, do nichž podnik musel promítnout zvýšené náklady.

Výroba pian a klavírů v hradecké továrně loni meziročně vzrostla zhruba o čtvrtinu na 1300 nástrojů. „Naší výhodou proti jiným výrobcům je to, že si 80 procent komponent dokážeme vyrobit či jinak zajistit sami a nejsme závislí na součástkách z Asie. Pro výrobu jsme také měli dostatečné zásoby materiálu,“ uvedla Ceralová Petrofová. V Číně pro tamní trh Petrof loni licenčně vyrobil 4000 pian značek Rösle, Scholze, Fibich a Akord.

Odbyt v Číně a v Asii se na loňském prodeji podílel asi 35 %, podíl Evropy vzrostl asi o čtvrtinu na přibližně 30 %. Odbyt v Česku byl přes 10 %, dalšími významnými odbytišti loni byly USA, Austrálie a Rusko a další země Společenství nezávislých států (SNS).

Letos se Petrof musí kvůli únorovému vpádu Ruska na Ukrajinu vyrovnat s úplným zastavením exportu do Ruska i na Ukrajinu. Celkem jde o odbyt za přibližně 35 milionů Kč. Firmě se zatím daří prodávat nástroje na jiné trhy. Celkem Petrof dodává do asi 65 zemí.

Petrof také rozvíjí mimohudební výrobu, pro kterou využívá své technologie zpracování dřeva. Vyrábí například akustické dřevěné panely do interiéru, luxusní nábytek na míru, dřevěné šachy, rezonátory na mobily či humidory. Objem této výroby je zatím na úrovni pěti milionů korun a podnik jej hodlá zvyšovat.

Petrof je také provozovatelem obchodního a kulturního centra Petrof Gallery, které otevřel v závěru roku 2017 na okraji výrobního areálu v Hradci Králové. Jeho součástí jsou prodejní salon, hudební kavárna a víceúčelová hala pro 500 lidí pro pořádání koncertů, konferencí či společenských setkání.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina