aktuality

Od decembra 2020 do marca 2021 stavali, od marca do mája 2022 rozoberali

Rozoberanie poslúžilo výtvarnikovi Dominikovi Hlinkovi ako námet pre jeho obrazy
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Protipólom ku kruhovej kupole Novej synagógy v Žiline bola obrovská polguľa v jej vnútri. Do priestoru sa ju podujal zhmotniť žilinský umelec Juraj Gábor. Gigantické a jedinečné dielo „Sphéra“ vyplnilo takmer celý centrálny priestor interiéru synagógy. Nosnú konštrukciu poskladali zo 48 do polgule zakrivených nosníkov s dĺžkou 10 m. Tesári vyrobili 500 ručne vyrezaných kusov fošní. Nosníky boli zaklopené drevenými doskami. Každá musela byť opäť ručne rezaná do oblúka. Spolu použili tesári viac ako 50 m³ reziva. Na spojenie nosníkov potrebovali 30 tisíc vrutov.

  • Prvú časť umeleckého stvárnenia Sphéry realizovali v priebehu decembra 2020. Remeselníci si pripravili smrekové rezivo nakrátené na potrebné dĺžky. Drevo povrchovo upravili. Podľa výpočtov statika Ing. Vladimíra Buteka vyrobili konštrukcie jednotlivých oblúkov. Partia šikovných tesárov Igor Babiak, Ján Koreň, Milan Stanco, Tomáš Hudcovič potrebovala na prípravu 2 týždne.
  • Druhú časť realizovali v januári 2021. Vztýčili 48 nosníkov, ktoré vytvorili z 500 kusov ručne vyrezaných fošien spájaných vrutmi do 10-metrových oblúkov na stojkách zo zavetraných hranolov.
  • Tretia časť v priebehu februára 2021 finišovala kompletným záklopom, ktorý vytvoril mäkký tvar drevenej polgule. Tá je zrkadlom kupoly Synagógy. V podstate je drevená škrupina javiskom z dosiek.

Po roku a pol bolo treba Sphéru z priestoru rozobrať. Podobne ako stavba, aj jej rozoberanie bolo pomalým a dôsledným procesom. ktorý trval dlhšie ako 1 mesiac. Rozoberalo ju združenie Truc shérique pod vedením Mgr. art. Dominika Hlinku, ArtD. Rozkladanie bolo rovnako náročné, pretože príbeh Sphéry bude pokračovať inde. Výtvarník Dominik Hlinka počas mesiaca sledoval všetky demontážne práce, maľoval niektoré čiastkové fázy a pripravil z nich výstavu, ktorá tu trvala 1 deň.

Ojedinelé veľkorozmerové umelecké dielo z hranolov, fošní a dosiek navrhol Juraj Gábor v podobe Zrakovej pyramídy v Súľove. Umiestnená bola v prírodnom prostredí v období 2015–2020, potom ju rozobrali a pripravili na ďalšiu prezentáciu na inom mieste.

Súvisiace články:

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina