aktuality

Ceny dřeva jsou nejvyšší za 20 let

Ilustračné foto
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Ceny dřeva v Česku jsou kvůli velké poptávce nejvyšší za poslední dvě desetiletí. Ceny se zvyšují od loňského jara. Vliv na to mohlo mít přerušení dovozu dřeva do Evropy z Běloruska a možná i z Ruska a pocit, že komodity obecně nebudou. Na konferenci Sdružení vlastníků soukromých, obecních a církevních lesů v ČR (SVOL) to řekl předseda Jiří Svoboda.

Ceny dřeva se obvykle měnily po čtvrtletích, teď stoupají i rychleji, uvedl předseda SVOL. Cena smrkové pilařské kulatiny v nejvyšší kvalitě se teď na odvozním místě pohybuje okolo 3300 Kč za m3.

Lesníci by od státu chtěli dostat větší prostor při hospodaření. „Potřebujeme trošičku změnit postoj státu k vlastníkům, dokázat upravit lesní zákon, aby vlastníci měli větší prostor ve správě majetku,“ řekl Svoboda. Stát by podle něj měl u lesníků před restrikcemi upřednostnit motivační nástroje. Nynější zákon podle Svobody navazuje na legislativu z 60. let minulého století.

Podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) by k lepšímu řešení záležitostí celého resortu přispělo to, kdyby jeho ministerstvo mělo vedle lesů v působnosti i zpracování dřeva. Dřevozpracující průmysl teď spadá pod ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Lesníky požádal o podporu k tomuto kroku.

Majitelé lesů uváděli, že podle nich mají na nastavení podmínek pro hospodaření v lesích neúměrný vliv různé ekologické organizace. „V žádném jiném období nebyla do lesnictví tolik zatahována politika a názory lidí, kterých se lesnictví vůbec netýká, jako v současné době,“ řekl Radomír Charvát z Lesního družstva Chvojno. Ministr lesníky vyzval, aby se chováním těchto organizací inspirovali a víc o své práci informovali veřejnost a média.

Sdružení vlastníků lesů už připravuje první Den otevřených lesů. Komentované vycházky a ukázky práce lesníků budou 18. června na desítkách míst v ČR.

SVOL má přes 700 členů, kteří hospodaří na 551.000 hektarech půdy. Jde o 21 % celkové výměry lesů v ČR.

Zdroj: ČTK

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina