aktuality

Své dovednosti v Brně prezentovalo šest družstev mladých čalouníků

Úkolem soutěžících bylo provést podle předlohy kompletní rekonstrukci čalounění křesla ze 60. let (sedák a opěradlo) a vyrobit vázaný pružinový základ pro sedák křesla
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Po dvouleté nucené přestávce se ve dnech 20.–22.4. v rámci Stavebního veletrhu Brno uskutečnil jubilejní 10. ročník Mistrovství ČR s mezinárodní účastí v oboru vzdělávání 33-59-H/01 Čalouník. Soutěž odborných dovedností vyhlásil Cech čalouníků a dekoratérů a truhlářů, z. s. a organizačně zabezpečila Střední škola stavebních řemesel Brno-Bosonohy.

Oproti předloňské nižší účasti (5 družstev) se letos o hodnotné ceny od partnerů soutěže utkalo 6 dvojčlenných družstev z České republiky. Jejich úkolem bylo během cca 13 hodin, rozdělených do dvou pracovních dnů, provést kompletní rekonstrukci čalounění křesla ze 60. let (sedák a opěradlo) a vyrobit vázaný pružinový základ pro sedák křesla.

Soutěžící pracovali bez výkresové dokumentace, k dispozici měli pouze vzorový pružinový základ a řez křeslem – sedák na popruhovém základě se soudobými tvarovacími a kypřicími prvky, opěradlo s obtexovými popruhy a pěnovými materiály. Pro správný technologický postup se tak u většiny činností museli rozhodovat sami.

Na průběh soutěže jako vždy dohlížela čtyřčlenná hodnoticí komise v čele s Ing. Helenou Prokopovou, cechmistrem Cechu čalouníků a dekoratérů a truhlářů, z. s. Hodnotila nejen přesnost provedení a vzhled, který je pro finální čalouněný výrobek rozhodující, ale i jednotlivé operace v průběhu výroby, jako je příprava dílů a podsestav, přesnost měření, technické postupy dílčích operací nebo faktory ovlivňující bezpečnost práce (pořádek na pracovišti apod.).

Součástí soutěže byla rovněž teoretická část v podobě hodinu trvajícího písemného testu odborných znalostí, složeného z vybraných dvaceti otázek převzatých z jednotného zadání závěrečných zkoušek, který proběhl před zahájením praktické části soutěže.

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže a předání ocenění proběhlo třetí den v prostorách pořádající Střední školy stavebních řemesel Brno-Bosonohy.

Zlatou medaili za první místo letos vybojovaly žákyně Střední školy stavebních řemesel Brno-Bosonohy Kateřina Sobotková a Vendula Procházková. Stříbrnou medaili za druhou pozici získali Anna Hofmanová se Zdeňkem Vyskočilem ze Střední školy řemeslné, Jaroměř a bronzovou medaili za třetí místo si z Brna odvezly Barbora Volková a Zuzana Pavlíčková ze Středního odborného učiliště, Lišov.

Rozšírenou reportáž z 10. ročníku Mistrovství ČR s mezinárodní účastí v oboru vzdělávání 33-59-H/01 Čalouník naleznete ZDE.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina