aktuality

Výrobu DVD technológiou Defibrator pripravovali 4 roky

HistoriaVHJ
Areál základného závodu Smrečina, š.p. Banská Bystrica, v popredí s prevádzkou výroby drevovláknitých dosiek tzv. „mokrým spôsobom“
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Skutočný vstup do výrobnej sféry sa podniku Smrečina v Banskej Bystrici podaril pred 70-timi rokmi – 20. marca 1952. V banskobystrickom závode začala prevádzka na výrobu drevovláknitých dosiek. Vo vtedajšom Československu to bola jedna z prvých výrob pokrokových technológií spracovania drevnej hmoty. Základný kameň závodu položili v roku 1948 a za 4 roky dokázali postaviť budovy a nainštalovať technologické linky. Podľa švédskeho patentu Ing. Arne Asplunda začali vyrábať drevovláknité dosky mokrým spôsobom pod označením Defibrator.

K produkcii aglomerovaných dosák pribudla v závode vlastná piliarska výroba v roku 1960, aby mohli pripravovať do výroby linku na voštinové dosky od roku 1962. Bol to základ pre akustické materiály na báze drevovláknitých dosiek. Smrečinári sa v januári 1968 výrazne zapísali do ďalších progresívnych výrobných počinov: v banskobystrickom závode začali vyrábať povrchovo upravené drevovláknité dosky. Bola to ojedinelá udalosť v rámci celého drevárskeho a nábytkárskeho priemyslu v rámci Československa. Základný závod mal charakter kombinátu s piliarskou výrobou, výrobou DVD, produkciou povrchovo upravených DVD, voštinových dosiek a prírezovňou vstupných a výstupných materiálov na báze dreva. Druhovýrobu rozvíjali najmä na sortimente DVD lakovaním a potlačovaním pre použitie v stavebníctve, nábytkárstve a automobilovom priemysle, výrobou špeciálnych dosiek a kaziet na akustické a dekoračné účely pod označením Akulit, Akubas, Akuplat.

Do podniku Smrečina patrilo vtedy 12 závodov. Najväčší podiel na produkcii mal závod Banská Bystrica – až 41,6 %. Po roku 1990 sa privatizáciou rozčlenil na viacero výrobných subjektov. Medzi prvými konštituovali spoločný podnik DOKA v roku 1994 na výrobu debniacich dielcov. Podnik v Banskej Bystrici získal charakter akciovej spoločnosti v roku 1992. Samotný podnik Smrečina skončil v roku 2013 v konkurze. Snaha veľkopodnikateľov Ladislava Krajňáka a Juraja Kamarása zachrániť podnik s drevárskou výrobou sa nepodarila. Krach ešte nie je papierovo ukončený. Dlhy a požiadavky rieši konkurzný správca.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina