Výsledkami práce jedného z najvýznamnejších predstaviteľov moderny v strednej Európe Josefa Hoffmanna sa bude zaoberať medzinárodný seminár v MAK – Múzeu moderného umenia (Museum fűr angewandte Kunst) vo Viedni. Uskutoční sa 17. a 18. marca 2022 – priamo v MAK (Weiskirchernerstraße 3) v rámci aktuálnej výstavy, venovanej Josefovi Hoffmannovi „Progress Through Beauty“. Na seminár je vstup voľný po registrácii. Na účasť sa treba prihlásiť samostatne na každý deň – vo štvrtok a piatok, prostredníctvom SCD.
Program prednášok prvého dňa (17.3. od 9:00) predstavuje Josefa Hoffmanna (*1870 v Brtnici †1956 vo Viedni) ako dizajnéra, jeho súvislosti s dizajnom súčasnosti, vzťahy k avantgarde a autoritárskym režimom, predstavenie sociálneho bývania prvej polovice 20. storočia v Rakúsku a inovatívne stavebné metódy.
Program prezentácií druhého dňa (18.3. od 9:30) priblíži vzťahy pamiatkovej starostlivosť a histórii reštaurátorských prác. Záverečný blok priblíži nedávne reštaurátorské práce v Rakúsku:
Geraldine Klever „Vidiecky dom pri Wörthersee“ o rozhodnutí ako zachovať celé umelecké dielo Josefa Hoffmanna v spolkovej krajine Korutánsko, Oliver Schreiber „Ambivalentná moderna“ ako bytový projekt Vienna Werkbund.
Tému „Obnova vily Arpáda Lengyela v Bratislave“ priblížia Vladimír Bužek a Henrieta Moravčíková zo Slovenskej akadémie vied. „Obnovu a záchranu rodného domu Josefa Hofmanna v Brtnici (ČR)“ a ďalších Hoffmannových stavieb v Českej republike bude prezentovať Jiří Neubert z Českého pamiatkového úradu Telč. Túto záverečnú diskusiu o pamiatkovej ochrane budov vytvorených architektom a dizajnérom Josefom Hoffmannom a zároveň priblíži ranú modernu v strednej Európe Paul Mahringer z Rakúskeho pamiatkového úradu.
Medzinárodné sympózium organizuje MAK v spolupráci s Rakúskym pamiatkovým úradom, Moravskou galériou Brno, Vysokou školou nového dizajnu v St. Pölten a Českým centrom vo Viedni. Podujatie finančne podporili prostredníctvom programu Interreg Rakúsko – Česká republika.