aktuality

Zvonica vytvorená z dreveného oblúka

Elegantná zvonica z lepeného dreva v obci Trnové
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nad kaplnkou je zvonica vytvorená trojicou pylónov z lepeného dreva s výškou 18 m. Je na mieste drevenej zvonice na začiatku lesa v obci Trnové pri Žiline. Ideový návrh predložil prvý farár novej farnosti Trnové (2003 – 2012) Mgr. Ján Zicho. Návrh rozpracoval do konkrétneho projektu Ing. arch. Ivan Jarina. Realizácie sa potom ujal nástupca vo farskom úrade Mgr. Róbert Krajčík. Stavba bola dokončená a vysvätená pred 3 rokmi (4.5.2019).

Agilný kňaz Mgr. Ján Zicho – rodák z Dolnej Tížiny (1949), potom odišiel na odpočinok do Belušských Slatín pri Púchove ako honorárny dekan (2009). Zomrel v závere februára (23.2.2022) vo veku 73 rokov. Zostalo po ňom viacero cirkevných stavieb v jeho pôsobiskách – bol kaplánom v Krásne nad Kysucou, Bošáci, Považskej Bystrici, farským administrátorom v Mojtíne, Beluši, Tepličke nad Váhom, v Trnovom.

Unikátna „multizvonica“ elegantného oblúkového tvaru je zlepená z troch drevených lamiel v dielňach LATTI – Extra Spol. v Komárne. Konštrukcia má dĺžku 14 m a je upevnená na základoch z kameňa, ktoré umožňujú jej rozkročenie a stabilitu. Základy sú zároveň malou kaplnkou. Oblý tvar drevenej konštrukcie je vyrátaný polomerom oblúka 20,17 m. Spojené sú oceľovými nitmi. Pre zabezpečenie stability pomáhajú oceľové obrúčky doplnené spojom z vyfrézovanej polodrážky a nasunutou oceľovou konzolou. Lepené lamelové drevo BSH vytvorili z ihličnatého hranolu a doplnili vrstvami vysušeného reziva. Lepená konštrukcia má prierez 120×700 mm. Hotovú konštrukciu prevážali z dielní až na stavenisko (250 km) na nakladači.

Stavebné práce realizovala firma NOVYS Žilina pod dohľadom stavbyvedúceho Juraja Malíka. Na vrchu konštrukcie je konštrukcia z dubového dreva na zavesenie historického zvona. Na samom vrchu je oceľový slovenský dvojkríž a tým dosahuje objekt zvonice celkovú výšku 19 m. Zvon bol pôvodne odliaty v roku 1924 a tvoril súčasť starej zvonice.

Projekt sa podarilo zrealizovať cez Program Interreg V-A Poľsko – Slovensko „Rozzvoňte pohraničie“. Umožnil obnoviť 2 kaplnky v Poľsku a zvonicu v Trnovom. Program pre SR zabezpečil financovanie vo výške 96 tis. € (85 % nákladov investičnej sumy). Po náročnej príprave podpísali zmluvu so zhotoviteľmi v roku 2014, realizácia trvala od roku 2018.

Elegantná zvonica z lepeného dreva v obci Trnové
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina