aktuality

V Česku loni vyrostly stovky dřevostaveb

Ilustrační foto
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Jako každý rok i letos přichází Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD) se zajímavými údaji o statistikách výstavby svých členů. V loňském roce dodavatelé dřevostaveb, kteří jsou členy asociace, postavili rovných 500 dřevostaveb. Vzhledem k situaci, která v loňském roce panovala (například téměř nekonečné lhůty na vydání stavebního povolení), toto hodnotí jako velice pozitivní výsledek.

Stejně jako v předchozích letech i v roce 2021 preferovalo více zákazníků výstavbu domů na klíč oproti hrubé stavbě, což jen potvrzuje trend posledních let. Zákazníci totiž mnohem více oceňují záruku za stavbu, kterou při výstavbě na klíč přebírá jedna firma.

Při volbě rodinného domu převládají stále domy přízemní nad patrovými. Bungalovů v loňském roce členové asociace postavili celkem 322, což je o 14 více než v roce předchozím. „S ohledem na energetickou náročnost stavby si ale myslím, že v budoucnu bude tento trend spíše klesat,“ komentuje Ing. Lenka Trandová, ředitelka ADMD.

Průměrná podlahová plocha u přízemních domů činila 112 m2 a rychlost, za jakou členské firmy takový dům postaví, je v průměru 4,2 měsíce do varianty na klíč (bez základové desky). Rychlost výstavby je tak stále hlavní výhodou dřevostaveb oproti klasické zděné výstavbě.

Co se týká patrových domů, tak těch bylo v roce 2021 členskými firmami ADMD postaveno 177 o průměrné zastavěné ploše 134 m2. Doba výstavby je zde oproti bungalovům o trochu delší a činí 4,4 měsíce. I zde je ale tento údaj v porovnání s domy z jiných materiálů nadprůměrný.

Na průměrný bungalov postavený členskou firmou ADMD je potřeba 20,5 m3 dřeva, což v přepočtu činí 8 kusů průměrně vzrostlých stromů. U patrového domu je toto množství lehce vyšší a spotřeba je cca 10 stromů.

Porovnáme-li ceny za stavby na klíč, vycházejí patrové domy dráž o 1 milion korun oproti domům přízemním a i průměrné ceny na výstavbu domu jsou ve srovnání s rokem předchozím vyšší. Na jaře 2021 totiž došlo k rapidnímu nárůstu cen, a to nejen dřeva, ale i dalších stavebních materiálů. Výsledkem tak byl mimo jiné i nedostatek některých stavebních materiálů, což celé této situaci příliš nepomohlo a i proto asociace hodnotí počet 500 postavených dřevostaveb jako velmi dobrý výsledek. Vzhledem k nasmlouvaným cenám často i na rok dopředu lze očekávat, že se nárůst cen z roku 2021 promítne ve statistikách zejména v příštím roce.

Zdroj: ADMD

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina