výstavy

Mnohem krásnější Moravská galerie

Vystavy_MG
Expozice Jeskyně – galerie. Foto: doc. Ing. arch. Ludvika Kanická, CSc.
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Město Brno bylo od nepaměti vnímáno jako průmyslové a často bývalo označováno jako „stokomínové“ nebo „Moravský Manchestr“. Z většiny komínů se dnes už nekouří. Průmyslové objekty byly v lepším případě přestavěny pro administrativní nebo obchodní účely, případně zbourány. Někde přežily historické názvy (Vaňkovka), na místě funkcionalistické továrny Spojených UP závodů v Brně-Králově Poli stojí bytový dům.

Vedle strojírenského a textilního segmentu zde v minulosti pevně zakotvilo i nábytkářství. Sídlily zde mnohé obchodní, výrobní a výzkumné instituce. Především slavná nábytkářská firma Spojené UP závody a v poválečném období Výzkumný a vývojový ústav nábytkářský, generální ředitelství op Nábytek a VHJ Nábytkářský průmysl. Významnou roli v oblasti vysokého školství tohoto segmentu plní v současné době Mendelova univerzita se studijním programem Tvorba nábytku a Design nábytku. Tou nejkrásnější třešničkou na dortu slavné průmyslové minulosti bylo Design centrum České republiky. To se bohužel stalo obětí nesmyslného šetření na nesprávném místě a k velké lítosti odborníků bylo zcela zbytečně zrušené.

Nábytkářství má na rozdíl od ostatních průmyslových odvětví jasnou vazbu na bytovou kulturu. Produkuje objekty do nejintimnějšího prostoru – našeho domova. Vazbu kultury reprezentovanou estetikou a tradicí v souvislosti s technickou složkou průmyslové výroby zajišťuje interdisciplinární fenomén design.

Průmyslová tradice v symbióze s designem a bytovou kulturou by jistě snesla více medializace. Snad tuto situaci zlepší i nově otevřená expozice Moravské galerie, druhého největšího muzea v České republice zaměřeného právě na umění a komplexní bytovou kulturu.

Vystavy_MG

Expozice Jiřího Pelcla. Foto: doc. Ing. arch. Ludvika Kanická, CSc.

Historické souvislosti vzniku Moravské galerie

Rozvoj průmyslu v Evropě v 19. století přinesl spoustu zajímavých produktů a s ním potřebu jejich shromažďování na jednom místě pro odbornou i laickou část společnosti. Průmyslové velmoci začaly budovat muzea se sbírkami užitého umění. Bylo to Victoria and Albert Museum v Londýně otevřené v roce 1852 nebo o 12 let později Uměleckoprůmyslové muzeum ve Vídni.

Toto muzeum zorganizovalo v roce 1870 v Praze na Žofíně nezvyklou výstavu objektů prezentovaných na Světové výstavě v Paříži v roce 1867. To bylo impulsem pro vznik Moravského průmyslového muzea. Zajímavé exponáty nejen ze světových výstav měly sloužit jako zdroj inspirace pro domácí sféru a tím přispívat ke zvyšování kvality a rozvoje průmyslu v zemi.

Muzeum začalo postupně plnit roli centra rozvoje průmyslového designu na Moravě. Protože jeho aktivita získala časem i významný umělecký rozměr, bylo v roce 1907 přejmenováno na Muzeum umění a průmyslu a od roku 1919 vystupuje pod názvem Moravské uměleckoprůmyslové muzeum. Spojením Obrazárny Moravského zemského muzea (bývalého Františkova muzea založeného v roce 1816) s Moravským Uměleckoprůmyslovým muzeem zaměřeným na průmyslový design vznikla v Brně v roce 1961 Moravská galerie.

Dlouhodobou aktivitou dospěla ke koncepci prezentace designu a užitého umění. Centrem tohoto dění je historická budova Moravského průmyslového muzea v Husově ulici. V duchu konceptu z roku 2016 už proběhly výstavy tvorby vůdčích osobností současného designu – Maxima Velčovského, designérského studia Olgoj Chorchoj a zůstala i tradičně nejznámější akce – Mezinárodní bienále grafického designu Brno, pořádané od roku 1963.

Nově otevřená expozice Moravské galerie

V souvislosti s novou koncepcí vznikla potřeba nově uspořádat také interiér muzea. Úpravy se dotkly i…

Zobraziť celý článok v eDM 3/2022 >>

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina