aktuality

Chytrá lavička odhaluje tajemství Jana Kaplického

Chytrá lavička sit&see. Foto: mmcité
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Jak by měl vypadat a jaké funkce splňovat sedací nábytek v muzeích a galeriích 21. století? Právě na to se zaměřila společnost mmcité v projektu Uměleckoprůmyslového musea v Praze (UPM) ve spolupráci s Technologickou agenturou České republiky. Výsledek si můžete vyzkoušet sami na výstavě Sedněte si! v UPM až do 10.4.2022.

„Při navrhování smart lavice hrozí riziko, že se zvrhne v hračkářství mnoha funkcí,“ komentuje vývoj designér David Karásek. „Pro nás je důležité vybrat ze všech funkcí pouze takové, které mají smysl. Lavice bude v první řadě plnit prastaré funkce, které vycházejí z ergonomie a fyziologie člověka. A člověk si někdy potřebuje sednout,“ uzavírá pragmaticky.

Unikátní prototyp lavice s názvem sit&see splňuje samozřejmě také náročné požadavky na propojení s novými technologiemi, které ocení mladší generace. Vychází vstříc i seniorům, kterým nabízí madlo k pohodlnému sedání i možnost odložení hole tak, aby nepřekážela. Na první pohled jednoduchý, až samozřejmý design je vyústěním soustředěného hledání vhodného tvaru a sofistikovaného začlenění všech funkcí. Stabilita, bezpečnost, odolnost, vizuální nenápadnost, ušlechtilost proporcí a materiálu, kterým je místní jasanové dřevo, činí tento sedací nábytek plně funkčním, univerzálním a variabilním doplňkem estetiky muzejních a galerijních interiérů.

Na připojeném iPadu je nainstalován projekt Osobní knihovna Jana Kaplického, který uživatelům umožňuje listovat v knihách a stránkách, jež si architekt označil jako zajímavé. Na výstavě můžete lavici nejen vyzkoušet, ale i porovnat (byť jen vizuálně) se sedacím nábytkem v expozicích 20. století. Důkladné informace o projektu přináší stejnojmenná publikace, která jako první v českých zemích seznamuje s historií sedacího nábytku v expozicích (Iva Knobloch) a vývojem venkovního nábytku (Mariana Kubištová).

Zdroj: protisedi.cz

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina