aktuality

Rozhľadňa v tvare náboja do pušky

Nový charakteristický pohľad na „Údolie smrti“ tvorí unikátna rozhľadňa z dreva a kovu na území obce Kružlov
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Unikátnu konštrukciu drevenej rozhľadne pomáha niesť kovové jadro so schodmi. Drevená rozhľadňa sa vypína do výšky 13,65 m. Obložená je drevenými lamelami, zakončená plechovou strechou, ktorej súčasťou je vyhliadková terasa. Tvarom pripomína náboj do československej pušky vz. 24. Rozhľadňa tak tvorí symbolickú spomienku na najtvrdšie boje počas 2. svetovej vojny na území Duklianskeho priesmyku.

Pamätný priestor vytyčuje najväčší vertikálny nápis „Údolie smrti“ s rozmermi 998 x 290 cm a pripomína nápis v USA „Hollywood“. V tesnej blízkosti je rozmiestnená tanková technika. Tankovú rotu v palebnej línii predstavuje 8 tankov. Tento priestor sa nachádza na území obce Kružlová, ktorá je vzdialená 8 km od Svidníka a 43 km od Bardejova. Údolie smrti sa okrem obce Kružlová rozprestiera v katastroch obcí Nižná Písaná a Kapišová.

Náklady na výstavbu netypickej rozhľadne v tvare náboja predstavovali 24 tis. eur, z toho poskytol Prešovský samosprávny kraj sumu 9 tis. eur. Z dominanty je široký záber výhľadu na celé údolie bojov v priesmyku, počas priaznivého počasia aj na Vysoké Tatry. Obec Kružlová má iba 709 obyvateľov, no má viacero zápisov v knihe slovenských rekordov. Okrem vertikálneho nápisu aj najväčšie srdce na zber PET vrchnákov, tiež prvá „nulová“ zberateľská euro-bankovka.

Nový charakteristický pohľad na „Údolie smrti“ tvorí unikátna rozhľadňa z dreva a kovu na území obce Kružlov
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina