aktuality

Silvanus chráni pred hrozbou lesných požiarov a prispieva k odolnosti klímy

Ilustračné foto
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nový európsky projekt Green Deal je spustený. Zaoberá sa manažovaním požiarov vznikajúcich v prírodnom prostredí, obhospodarovaním lesov a zmenou klímy. Cez nový európsky projekt SILVANUS rieši dlhodobý dopad s odporúčaniami pre oblasť lesníckej politiky vo vzťahu k obhospodarovaniu lesov. Odporúčania sú zamerané pre oblasť ochrany pôdy a riešenia ekosystémov v jednotlivých krajinách. Na ich základe by mala byť vytvorená cestovná mapa s preferovanými službami. Do projektu je zapojených 49 partnerov z piatich krajín Európskej únie. Rozpočet tvorí 23 mil. € na 42 mesiacov.

Informačné aktivity budú realizované vo ôsmich štátoch Európskej únie – Francúzsku, Taliansku, Slovensku, Grécku, Českej republike, Portugalsku, Chorvátsku a Rumunsku. Projekt oficiálne odštartovali 13. a 14. decembra 2021 v Neapoli. Konferenčné úvodné stretnutie sa uskutočnilo kombinovanou formou prezenčne a on-line. Konzorcium interdisciplinárnych odborníkov zo 4 kontinentov má za cieľ bojovať proti hrozbe lesných požiarov a zlepšovanie odolnosti lesov voči klimatickým zmenám.

Do projektu sú zo Slovenska zapojené: Ústav informatiky Slovenskej akadémie vied, Technická univerzita Zvolen, o. z. Plameň Badín, z Českej republiky Hasičský záchranný zbor Moravskosliezskeho kraja. Koordinátorom realizácie za Technickú univerzitu Zvolen je doc. Ing. Andrea Majlingová, MSc. PhD. z Katedry protipožiarnej ochrany TU Zvolen.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina