aktuality

Jak jsou čeští podnikatelé připraveni na whistleblowery?

Ilustrační foto
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Dne 17. prosince 2021 začne pro české firmy zaměstnávající více jak 250 zaměstnanců platit evropská směrnice o ochraně whistleblowerů[1]. Jeho podstatou je zavedení evropské směrnice týkající se reakce zaměstnavatelů na širokou škálu interních nešvarů – od zaměstnaneckých podvodů až po problémy v personální oblasti. Tato povinnost začne platit i pro společnosti nad 50 zaměstnanců, tedy pro středně velké firmy, a to od 17. prosince 2023.

Podle aktuálního průzkumu, který napříč velikostním spektrem firem realizovala analyticko-poradenská společnost EY ve spolupráci s Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR mezi 169 respondenty, jsou menší firmy k zavedení této povinnosti dost skeptické. Obávají se zneužívání a dalších administrativních povinností s tím spojených. Aktuální průzkum však také ukazuje, že společnosti, které tuto povinnost zavedly, ji hodnotí pozitivně jako nástroj k „očištění“ firmy, zlepšení vztahů na pracovišti a odhalení nekalých praktik zaměstnanců na všech pozicích.

Více informací v TZ zde.

[1] Whistleblowing je označení pro případy, kdy stávající nebo bývalý zaměstnanec nějaké organizace (whistleblower), upozorní instituci nebo orgán oprávněný k prověření či zakročení na nelegitimní, neetické nebo nezákonné praktiky na pracovišti, přičemž upozorňovatel musí jednat v dobré víře a nesledovat vlastní prospěch… (Zdroj: Wikipedie)

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina