konštrukcie

Pohodlné a zdravé ležení očima studentů

Konstrukce_Lezeni
Poetické houpací lehátko Nonno od Jeannett Højer Hansen je současnou interpretací ikonické Kruhové židle Hanse J. Wegnera
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Jak pohodlně a zdravě ležet? Na toto téma již byla napsána spousta článků a uděleno mnoho „zaručeně dobrých“ rad. Stačí se zeptat „strýčka Googla“. O jakoukoliv podobnou snahu se zde ale nechci pokoušet. Naopak. Ve svém archivu, kterým jsem se nedávno probíral, jsem objevil zapomenuté nápady dvou studentů, které mě zaujaly během dřívějších návštěv zahraničních veletrhů. Typické pro ně je to, co pro většinu studentských prací, a sice originální a praxí nedeformovaný přístup k řešení určité myšlenky. Není ale mým cílem je zde jakkoliv hodnotit. Svůj názor ať si čtenář udělá sám.

Jen tak se po obědě natáhnout

Lehátka jsou mezi lidmi velmi oblíbeným kusem nábytku. Člověk se potřebuje občas jen tak natáhnout a rychle zrelaxovat. Lehátka mohou mít různou podobu, mohou být vyrobena z různých materiálů a mohou poskytovat různou úroveň pohodlí.

Dánská studentka Jeannett Højer Hansen se nechala inspirovat na jedné straně oblíbenou houpací sítí a na druhé straně ikonickou Kruhovou židlí známého dánského designéra Hanse J. Wegnera. Ve stejném „poetickém“ duchu navrhla elegantní houpací lehátko Nonno. Jeho konstrukce je vyrobena z kulatých tyčí z masivního dubu, které tvoří základní rám a podnož. Tyče jsou navzájem spojené pomocí kruhových čepů. Nohy jsou spodními konci zapuštěny do dřevěných oblouků hranatého průřezu. Podélné (boční) tyče rámu jsou příčně provrtány systémem průchozích otvorů sloužících k uchycení výpletu z rybářských lan, který tvoří lehací plochu. K příčným tyčím rámu jsou lana výpletu uchycena jednoduchou tzv. liščí smyčkou. Spoje samotného výpletu tvoří – stejně jako u Wegnerovy kruhové židle – ocelové spojky.

A ještě jedna „poetická“ zajímavost se váže k tomuto dílku. Nonno znamená v italštině dědeček a autorka tímto názvem odkazuje na svého dědečka, který si rád zdřímne na svém houpacím lehátku.

Na co si kdo ustele, na to si lehne

V tomto podnadpisu prosím nehledejte žádné velké moudro. Jen mě to napadlo v souvislosti s druhým nápadem, který představila studentka Univerzity umění Folkwang v Essenu Birgit Hengstebeck. Její lůžkový systém YOYO, což je v podstatě pružný postelový rošt, je založen na mechanických vlastnostech materiálu Infinergy® 1: vysoké vratné síle (odrazu) a extrémní flexibilitě při nízké hmotnosti. Moduly ve tvaru písmene „b“ vyrobené z tohoto materiálu představují flexibilní podpěry pro kulaté dřevěné tyče z masivního jasanu, které tvoří „lamelový“ rošt.

Moduly jsou kromě většího otvoru v „bříšku“ opatřeny ještě menším otvorem v „nožičce“. Jednotlivé kusy jsou párově slepeny k sobě, a to v oblasti spodního otvoru. Tím vytváří pevné dvojice. Tyto dvojice se menšími otvory v horní části nasunují na konce kulatých tyčí, a to vždy po dvou párech na jeden konec. Tímto střídavým „navlékáním“ postupně vytvoříme celý rošt, který stojí na spodních „bříšcích“ modulů. Otvory ve spodní části zvyšují elasticitu, takže rošt je pocitově měkčí. V případě, že je elasticita příliš vysoká, lze do těchto otvorů v místech, kde požadujeme zvýšit tuhost roštu, vsunout zátky. Další možností je umístění přídavných modulů v určitých oblastech, čímž lze dosáhnout další změny v tuhosti roštu, a tím optimální podpory různých typů těla. Tímto způsobem lze v lehací ploše vytvořit různé zóny tak, aby vyhovovala individuálním potřebám uživatele.

Hlavní předností tohoto modulárního systému je podle jeho autorky malá velikost a nízká hmotnost balení, které může přepravovat jedna osoba. Jednoduchý protlačovací spojovací systém navíc zajišťuje bezproblémovou montáž bez nutnosti použití jakéhokoli nářadí.

1 Infinergy® je první expandovaný termoplastický polyuretan (E-TPU) na světě. E-TPU vzniká napěněním výchozího materiálu – TPU granulí. Po předčištění tlakem a teplem se jednotlivé granule o velikosti až 5 mm nafouknou jako popcorn. V průběhu tohoto procesu se objem granulí až desetinásobně zvětší a vytvoří se oválné pěnové kuličky s malými uzavřenými plynovými bublinami uvnitř. Uzavřené vzduchové buňky zajišťují, aby byly tyto lehké pěnové kuličky velmi elastické a poskytovaly požadovaný efekt zpětného rázu (odrazu). Pěna z elastických částic s uzavřenými buňkami kombinuje vlastnosti TPU s výhodami pěnových materiálů, díky čemuž je elastická jako pryž, ale je lehčí. Elastickou pěnu Infinergy® lze použít všude tam, kde je potřeba kombinace nízké hmotnosti, výborných mechanických vlastností a dlouhodobé odolnosti. Panely Infinergy® lze zpracovávat na standardních dělicích linkách, vysekávacích strojích a strojích na řezání vodním paprskem. Zdroj: BASF

Foto: autor

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina