reportáže

Nová hala nám umožní zkvalitnit výrobu a zlepšit obslužnost zákazníka

Reportaz_Ahorn
Provozovna společnosti AHORN CZ se rozrostla o novou výrobní a skladovací halu s plochou 3240 m2
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

V sobotu 2. října 2021 jsem se zúčastnil slavnostního otevření nové výrobní a skladovací haly společnosti AHORN CZ ve Vlkoši. Pozvání jsem přijal rád, ale musím se přiznat, že více než samotné pozvání mě potěšil fakt, že se firmě tento záměr, naplánovaný zhruba před pěti lety, podařilo za současné situace zrealizovat. Stavbu totiž zahajovali v okamžiku, kdy u nás propukla „covidová hysterie“ a nebylo vůbec jisté, jak se ekonomická, potažmo společenská situace bude vyvíjet.

Co může současnou situaci v podnikání vystihnout lépe, než známé rčení „Co mě nezabije, to mě posílí“, jehož autorství je připisováno německému filosofovi Friedrichu Nietzschemu (1844–1900). Své o tom ví i jednatel a majitel společnosti AHORN CZ Ing. Pavel Koňarik. Před pěti lety si v souladu s tehdejším ekonomickým vývojem a vlastními podnikatelskými záměry naplánovali výstavbu nové haly, která jim měla umožnit zefektivnění a zkvalitnění výroby a výrazné zlepšení obslužnosti zákazníka. V okamžiku, kdy měli se stavbou začít (na jaře 2020), ale přišla covidová pandemie a s ní spojené vládní restrikce a vedení firmy se ocitlo tváří v tvář nelehkému rozhodování – jít do toho, nebo to raději odložit?

„V té době jsme vážně přemýšleli, zda nebude lepší počkat, ale nakonec jsme se rozhodli, že do toho půjdeme a že to postavíme, ať se děje, co se děje. Dnes víme, že to bylo správné rozhodnutí, protože za současných podmínek, kdy rostou ceny stavebních materiálů, pohonných hmot, dopravy atd., bychom to měli mnohem složitější,“ vzpomíná na tehdejší situaci Pavel Koňarik a oceňuje hlavně to, že se ve svém rozhodnutí mohl stoprocentně opřít o celý kolektiv pracovníků firmy Ahorn. „Musím jim na tomto místě poděkovat za to, že nám věřili a šli do toho s námi. Hlavně díky nim jsme to celé úspěšně zvládli,“ doplňuje majitel firmy.

Když vázne kooperace

Nová hala s užitnou plochou 3240 m2 je určena zčásti pro výrobu matrací a zčásti slouží jako sklad se 780 paletovými místy pro skladování hotových matrací, roštů a postelí a v neposlední řadě jako expedice s 5 nákladovými vraty.

Provozovna společnosti AHORN CZ se rozrostla o novou výrobní a skladovací halu s plochou 3240 m2

Stavbu nové haly si podle jednatele vynutily okolnosti související s dřívějším rozšířením původního sortimentu – lamelových roštů – o matrace, které až dosud vyráběli zčásti v kooperaci, podobně jako postele. Ve snaze převzít plnou kontrolu nad kvalitou výroby a dodacími termíny se rozhodli plně pro vlastní produkci. K tomu bezpodmínečně potřebovali rozšířit výrobní prostory.

„Stávající část výroby už nám byla malá, neměli jsme prostor pro skladování. Tím, že jsme postavili novou halu, jsme si jednak uvolnili prostor pro další výrobu lamelových roštů a zároveň pro kompletní výrobu matrací. Díky tomu teď máme ucelené portfolio výrobků od lamelových roštů přes matrace až po postele a díky dostatečným skladovým prostorům máme neustále skladem kompletní hlavní sortiment, takže jsme daleko flexibilnější vůči zákazníkovi,“ doplňuje Pavel Koňarik.

Produkce matrací ve firmě Ahorn se rozšířila především o vlastní zpracování PU pěny a výrobu matracových jader, což bylo až dosud předmětem subdodávek. Do nové haly tak přibyla i nová technologie, která si vyžádala vytvoření 20 nových pracovních míst. Díky tomu se počet zaměstnanců firmy rozrostl na 110.

Začalo to v garáži

Historie firmy se váže k roku 1995, kdy zakladatel společnosti Ing. Pavel Koňarik ve své garáži v Bzenci začal s montáží roštů. V roce 1998 výrobu přesunul do Vlkoše, kde firma působí dodnes. Společnost AHORN CZ, s.r.o. vznikla v roce 2000, kdy byla zapsána do obchodního rejstříku a dnes je největším výrobcem lamelových roštů na tuzemském trhu.

Dalším milníkem v rozvoji firmy byl rok 2014, kdy zúročili své dlouholeté zkušenosti s prodejem matrací a zahájili vlastní výrobu matrací a polštářů. Na to následně navázala vlastní výroba postelí v souladu s cílem firmy: vyrábět nejlepší lamelové rošty, matrace a postele a tím pomáhat lidem dobře spát.

Foto: autor

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina