technológie

Vysoce kvalitní karbidové frézy na kompozity a plasty

Aparatea
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Inzerce

Kompozity jsou běžné a odolné materiály tvořené dvěma nebo více složkami s různými vlastnostmi, které se hojně používají v mnoha průmyslových odvětvích.

Kompozitní materiály se skládají ze dvou prvků: matrice a výztuže, tj. plniva. Jednou z nejčastěji používaných výztužných složek jsou silná vlákna, jako jsou skelná vlákna “GF”, uhlíková vlákna “CF” a aramidová vlákna “AF”, která dodávají materiálu vysokou odolnost proti stlačení a roztažení. Nejčastěji používanými pojivy jsou syntetické pryskyřice na bázi polyesterů, polyetherů (epoxidů), polyuretanů a silikonových pryskyřic, které zajišťují tvrdost, pružnost a konzistenci. Kompozitní materiály jsou velice důležitým prvkem v odvětvích, jako jsou energetika, automobilový průmysl, letectví, stavebnictví, sanitární technika a osvětlení.

Na rozdíl od kompozitů, plasty jsou uměle vyrobené materiály z polymerů. „Plasty“ je hovorové souhrnné označení, které značně zjednodušuje tuto širokou rodinu polymerních materiálů. Výhodou plastů je snadné zpracování a obvykle nízká hmotnost, což se promítá do nižších výrobních nákladů. Jsou používány téměř ve všech odvětvích včetně strojírenství, automobilovém, leteckém, železničním a sanitárním průmyslu, nebo například při výrobě oken a sportovního vybavení.

S ohledem na potřeby trhu a změny v aktuálně používaných materiálech představila společnost ITA TOOLS tvrdokovové nástroje pro zpracování kompozitních materiálů, plastů a hliníku. Frézy na kompozity dělíme do čtyř základních skupin na rašplové, jednospirálové, dvouspirálové a speciální. Díky široké škále geometrií a rozměrů je zvolení si správného nástroje pro vaše potřeby velmi snadné. Frézy navíc díky speciálnímu typu karbidu mají vyšší odolnost vůči tření, což zvyšuje životnost nástroje.

Rašplové frézy jsou ideálním nástrojem pro hrubovací obrábění kompozitů a plastů. Tyto frézy jsou vyráběné ze speciální odolné slitiny karbid wolframu a díky tomu jsou odolnější než běžné frézy. Rašplové frézy dělíme podle geometrie břitu na frézy s jemnou, střední a širokou roztečí zubů a také podle typů čela na frézy s kulovým čelem CNS, s multifunkčním čelem CNR a se závrtným čelem CNV. Tyto frézy jsou ideální pro práci s materiály jako jsou plexisklo, uhlíková vlákna, grafit, kompozity, HPL, pryž a překližka.

Pro dokončovací práce při práci s kompozity je vhodná jednospirálová fréza, která se vyznačuje speciální leštěnou čepelí z karbid wolfram a zaručuje ideální řez. Díky speciálnímu povlaku na drážce frézy nedochází k ulpívání odebraného materiálu. Jednospirálové frézy se vyrábějí v pěti provedeních s různými geometriemi zubů. Díky jednoduchému označení fréz je snadné vybrat ideální nástroj. Pro práci s hliníkem jsou vhodné frézy s označením 198Ra nebo 198Ran s negativním odvodem třísky. Pro práci s plexisklem a kompozity jsou ideální frézy 198Rp a 198Rpn. Speciální typ frézy je fréza 198Rps s úhlem spirály 10° pro práci s kompozity a plasty. Jednospirálové frézy jsou vhodné pro práci s hliníkem, plexisklem, ABS, polyethylen a HPL.

Dvouspirálové frézy jsou určené pro obrábění na CNC strojích. Fréza se vyznačuje delší životností díky speciálnímu typu karbidu. Leštěná drážka na třísky zabraňuje ulpívání odebraného materiálu a umožňuje dosáhnout dokonalé povrchové úpravy hran obrobku. Frézy jsou k dispozici ve 3 různých geometriích břitu pro dokončovací práce. Verze 186Ra je určena pro práci s hliníkem s pozitivním odvodem třísek s úhlem spirály 30°, verze 186 s úhlem spirály 20° je ideální pro práci s hliníkem a kompozity. Verze 199Ra je speciální fréza na hliník s rádiusovým čelem.

Speciální frézy od společnosti ITA TOOLS jsou, jak už název napovídá určené pro konkrétní aplikaci. Mezi tyto frézy patří například verze 915Ra ve třech verzích určené pro tvarování Dibondu pod úhly 90°, 108° a 135°. Dále 912Rpi, což je dvouspirálová fréza s jednou sníženou spirálou pro obránění pěny či frézy 195XTR, které jsou určeny pro hrubovací obrábění hliníku.

APARATEA

Pokud máte zájem nebo potřebujete poradit s výběrem nástroje, neváhejte nás kontaktovat na našem webu stopkovefrezy.cz, e-mailové adrese prodej@stopkovefrezy.cz, nebo nám zavolejte na tel.: +420 704 192 430.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina