technológie

Ostričky a rozvodky pílových pásov Wood-Mizer – základné nástroje na údržbu pílových pásov

W-M_Brus_01
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Inzercia

Každý pílový pás potrebuje riadnu údržbu, aby pílil efektívne a presne. Pri pílení sa i ten najlepší pílový pás skôr či neskôr otupí, jeho hrany majú potom zníženú schopnosť účinne píliť a zuby strácajú správny tvar. Existuje spôsob, ako to napraviť – potrebujete pásy naostriť pomocou špecializovaného zariadenia, brúsneho kotúča a minerálneho oleja na brúsenie. Po naostrení je treba nastaviť rozvod zubov pílového pásu, aby bol pás pripravený píliť.

Pílové pásy Wood-Mizer poskytujú vysoký výkon a životnosť za rozumné ceny. Navyše Wood-Mizer ponúka rad zariadení a príslušenstva na údržbu pílových pásov, napríklad ostričky, rozvodky, meracie nástroje rozvodu zubov, brúsne kotúče CBN či brúsny olej.

W-M_Brus_03

Jedným z podstatných nástrojov na údržbu pílových pásov je ostrička, ktorá obnoví ostré hrany a správny profil zubu. Wood-Mizer ponúka niekoľko ostričiek pílových pásov – dostupnú BMS250 a pokročilejšie BMS500 alebo BMS600. Popri rozdielnej konštrukcii majú niektoré spoločné charakteristiky – všetky používajú profilové brúsne kotúče CBN a majú brúsnu hlavu aretovanú v sklone, ktorý zaisťuje najlepšie prispôsobenie a zhodu kotúča s profilom pílového pásu.

Brúsna technológia CBN

Wood-Mizer odporúča používať brúsnu technológiu CBN, ktorá využíva super abrazívny materiál CBN (kubický nitrid bóru). Zrnká CBN sú tvrdé ako najtvrdší nerast na Zemi – diamant. Brúsia omnoho lepšie ako konvenčné brúsne kotúče s oxidom hliníka alebo karbidom kremíka, lebo sa nezoderú rýchlo a nepália materiál. Kotúče CBN majú profil, ktorý presne zodpovedá geometrii zubu pílového pásu. Wood-Mizer ponúka pílové pásy s rôznymi profilmi zubu a na každý profil je vyhradený zodpovedajúci profil kotúča CBN. Ak vyberiete nesprávny profil CBN, spôsobí to poškodenie brúsneho kotúča, deformáciu profilu zubu alebo dokonca priame poškodenie brúsnej hlavy ostričky.

W-M_Brus_02

Brúsna technológia CBN vyžaduje na chladenie a čistenie minerálny olej. Wood-Mizer odporúča používať minerálny olej s technickou špecifikáciou ACP1 alebo ACP2 na účinnejšie chladenie abrazívnej štruktúry kotúča a ochladzovanie povrchov, ktoré sa pri brúsení zahrievajú. To pomáha používať brúsny kotúč CBN dlhší čas s najlepšími prevádzkovými výsledkami.

Vlastnosti ostričiek Wood-Mizer

Rad profesionálnych ostričiek pílových pásov Wood-Mizer začína modelom BMS250, vysoko kvalitnou ostričkou navrhnutou pre pravidelnú a spoľahlivú údržbu pílových pásov v profesionálnych podnikoch produkujúcich rezivo. BMS250 na rozdiel od svojej jednoduchšej verzie BMS200, je vybavená krytom brúsnej hlavy, ktorý chráni vnútorný mechanizmus a ovládacím panelom integrovaným s elektrickou skrinkou. Ostričku poháňa elektromotor 0,18 kW (230V), ktorý roztáča brúsny kotúč 127 mm na 2700 ot/min. Ostrí pílové pásy široké 25–50 mm čo najefektívnejšie vďaka výbave ako je automatické vypnutie, premenlivá rýchlosť posuvu, odsávací ventilátor a stierky oleja. Inštalovanie pílového pásu na zariadenie a postup brúsenia hĺbky a nastavenie pohybu páky posúvania pásu je jednoduché a bez námahy. Wood-Mizer odporúča pre čo najlepší výsledok nechať prejsť pílové pásy zariadením v 2–3 cykloch, čo spravidla zaberie menej než 4–5 minút.

Dve ďalšie ostričky z ponuky Wood-Mizer sú BMS500 a BMS600. Ich konštrukcia spĺňa požiadavky vysoko produktívnych piliarskych podnikov, ktoré ostria pílové pásy nepretržite. Oba modely sú kompatibilné s brúsnymi kotúčmi 203 mm a poháňa ich elektromotor 0,75 kW (400V) s otáčkami kotúča 4280 ot/min. Za účelom zlepšenej efektívnosti ostrenia majú BMS500 a BMS600 automatický nástroj na odstraňovanie ostrapu, automatické vypnutie s počítadlom zubov a ľahko prístupný ovládací panel. Naostriť pílový pás široký 25–75 mm s rozstupom zubov 13–29 mm trvá v rámci jedného cyklu spravidla 3–4 minúty. BMS600 sa od BMS500 líši účinnejším olejovým čerpadlom, väčšou olejovou nádobou a zlepšenými tryskami aplikujúcimi olej.

Nastaviť rozvod zubov je rovnako dôležité ako ostriť

V piliarskej prevádzke robia pílové pásy obrovskú prácu pri pílení kmeňov na hodnotný stavebný či stolársky materiál. Aby ste z každého jednotlivého kmeňa vyrobili hranoly a dosky najvyššej kvality, je treba pílové pásy riadne udržiavať ostrením a nastavovaním rozvodu ich zubov. Len dobre udržiavané pílové pásy zaručia maximálny rezný výkon.

Pri údržbe pílového pásu je rovnako dôležité oboje, ostrenie i nastavenie rozvodov. Ako sa zuby pílového pásu pri pílení tupia a deformujú, potrebujú obnoviť ostré hrany a tvar zubovej drážky. Následne každý pílový pás potrebuje, aby mali zuby správne rozvody, aby produkovali materiál s vysoko kvalitným povrchom a účinne odstraňovali piliny z reznej škáry. Pílový pás má správny rozvod zubov, keď sú zuby presne a rovnomerne vyhnuté od tela pílového pásu.

Vzor nastavenia rozvodu zubov je “vľavo / vpravo / priamo,” kde ľavé a pravé zuby načínajú alebo režú materiál a priamy zub – takzvaný vynášací – odstraňuje z dreva piliny. Odporúčané hodnoty rozvodu sú rôzne pre každý typ pílového pásu a profil. Podstatné je prispôsobiť hodnotu rozvodu druhu píleného dreva. Napríklad odporúčame použiť menší rozvod na tvrdé drevo a väčší rozvod na mäkké. Presné odporúčané hodnoty nájdete na originálnej škatuli s pílovým pásom.

Ak je rozvod príliš malý, pílový pás píli rovno a kvalitne, no pomaly. Ak je rozvod príliš veľký, bude pílový pás píliť trhane, vytvárať zvlnené rezy a celkovo sa zhorší kvalita píleného dreva. Pílový pás s nesprávnym rozvodom sa môže rýchlo prehrievať, prípadne sa v dôsledku toho aj pretrhnúť.

Pred začatím postupu nastavovania zubov je treba, aby operátor správne pripravil pílový pás. Predovšetkým je treba pílový pás očistiť a odstrániť prípadnú živicu, olej, miazgu alebo iné kvapaliny. Následne je treba odstrániť z hrán ostrapky, buď ručne, nástrojom alebo automaticky na ostričke ako je BMS500/600.

Výber rozvodky

Wood-Mizer ponúka širokú škálu rozvodiek na rýchle, presné a rovnomerné nastavenie rozvodu zubov.

BMT100 – manuálna jednostranná rozvodka je ekonomický, presný nástroj s jednoduchou obsluhou pre nízkoobjemové prevádzky. Toto zariadenie pracuje s pílovými pásmi širokými 25–75 mm a obsluhuje sa manuálne (jednou rukou nastavujete zuby pomocou ručnej kľuky a druhou rukou pílový pás posúvate). Nastavuje sa rozvod na jednej strane pílového pásu, takže je treba pílový pás po nastavení zubov na prvej strane obrátiť na druhú stranu. Aby ste zachovali správny vzor, musíte nastavovať každý tretí zub na páse. Nakoľko je rozvodka manuálna, trvá nastavenie jedného pílového pásu priemerne 7–10 minút. BMT100 umožňuje veľmi presné nastavenie rozvodu zubov.

Pred začatím procesu nastavenia rozvodu zubov s BMT100 potrebujete:

  • Presne zarovnať výšku pílového pásu v upínaní – Wood-Mizer odporúča nastaviť dno zubovej drážky 1,0–1,5 mm pod hornou hranou upínania,
  • Nastaviť tlačný bod – Wood-Mizer odporúča nastaviť tlačný bod na zube v jednej tretine výšky zubu od jeho špičky,
  • Vynulovať číselníkové meradlo rozvodu (ciferník).

Podstatné je nastaviť správnu polohu zarážky, ktorá zastavuje pílový pás a nastaviť správny tlačný bod ohnutia zubu. Číselníkové meradlo ukazuje hodnotu nastavenia rozvodu zubu. Oporné ramená držiace pílový pás vyžadujú prestaviť podľa šírky pílového pásu.

BMT150 – manuálna obojstranná rozvodka je ďalší ekonomický, presný a efektívny nástroj s jednoduchou obsluhou z radu Wood-Mizer. Je obojstranný, takže nastavuje dva zuby súčasne (ľavý/pravý) a nevyžaduje, aby operátor pílový pás obracal. Táto rozvodka umožňuje pripravovať pílové pásy široké 25–75 mm s rozstupom zubov 6–32 mm. Na údržbu jedného pílového pásu potrebujete asi 3–4 minúty. Obsluhuje sa manuálne pákou s rohatkou, ktorá aktivuje 2 nastaviteľné svorníky a súčasne posúva pílový pás pomocou postrkávača. Nastavovanie výšky pílového pásu sa vykonáva výmenou kolíkov a točňou na jemné nastavenie. Aby sa zaistila čo najvyššia presnosť nastavenia rozvodu zubu, disponuje BMT150 nástrojom Set Master Gauge (hlavná mierka nastavenia) na kontrolu hodnoty nastavenia rozvodu zubu a presným zarovnávaním nastavovacími skrutkami.

Jedna z najobľúbenejších rozvodiek je BMT200/250 – obojstranná rozvodka, ktorá je k dispozícii vo dvoch verziách. Jednoduchšia verzia BMT200 je manuálna, vybavená kľukou, ktorá aktivuje nastavovacie svorníky a posúva pílový pás. Pomocou rozširujúcej sady môžete vylepšiť BMT200 na vyššiu verziu BMT250.

Elektrická verzia BMT250 má jednofázový motor 0,18 kW s prevodovkou a jednoduchou ovládacou jednotkou. V jednom cykle sa nastavuje rozvod dvoch zubov, čo znamená, že je proces rýchlejší. Priemerne trvá príprava jedného pílového pásu asi 2–3 minúty. Rozvodka BMT250 sa často kombinuje s ostričkou pílových pásov BMS250.

Každý nastavovací svorník je spojený so samostatným číselníkom, ktorý je treba pred začatím procesu nastavovania kalibrovať. Dve číselníkové meradlá zobrazujú hodnoty nastavenia – jednu pre pravé a jednu pre ľavé vyhnutie. Je dobrým zvykom občas použiť Set Master Gauge na dvojitú kontrolu hodnôt nastavenia. Elektrická verzia BMT250 má jednoduchú ovládaciu skrinku s počítadlom zubov a snímač sám zastaví proces. Navyše má BMT250 ukazovateľ napätia, hlavný vypínač a prepínač prevádzkového režimu manuálny/automatický. S BMT250 môžete nastavovať rozvody pílových pásov širokých 25–75 mm a s rozstupom zubov 13–32 mm.

BMT300 – pneumatická jednostranná rozvodka je navrhnutá pre profesionálne a veľkoobjemové prevádzky. Často sa kombinuje s profesionálnou ostričkou pílových pásov BMS500/600. BMT300 je automatická rozvodka, ktorá pracuje v niekoľkých prevádzkových režimoch, používa rôzne diagnostické funkcie na dohľad komponentov stroja a korekciu rozvodu zubu. Ak je treba, môže opraviť priveľký rozvod. Používa dva zdroje energie: jednosmerný elektromotor (2x) 24V na pohon postrkovača pílového pásu a stlačený vzduch (min. 4 bary) na napájanie upínacieho nástroja, nastavovacieho svorníka a čistiacej trysky. BMT300 je jednostranná rozvodka, takže nastavuje len jednu stranu pílového pásu. To znamená, že budete musieť obrátiť pás pre nastavenie druhej strany. Je mimoriadne presná, udržuje toleranciu požadovanú užívateľom a je rýchla – príprava jedného pílového pásu trvá 3 minúty, ak nie je žiadny zub poškodený klincom alebo tvrdým kúskom dreva.

Na ovládacom paneli je umiestnený LCD displej s niekoľkými tlačidlami pre obsluhu. Displej zobrazuje všetky parametre procesu, ktorý môžete v reálnom čase ovplyvniť. Tu zadávate počet zubov/cyklov, horný/dolný limit rozvodu, typ použitého upínania, maximálny počet chýb vzoru nastavovania, meraciu jednotku, či užívateľský jazyk. Môžete tiež listovať v diagnostickom menu a spúšťať testy kontrolujúce funkcie stroja (postrkovač, upínanie, vyhnutie, nastavovací svorník, snímač); tu spúšťate aj kalibračný režim alebo režim dohľadu na nastavenie rozvodu zubu.

Riaďte sa týmito tipmi a užívajte si dlhú a spokojnú prevádzku ostričiek a rozvodky pílových pásov Wood-Mizer, ktoré vám pomôžu udržiavať pílové pásy na špičkovej úrovni.

Kontakty:

Wood-Mizer Danubia, s.r.o.
Hadovce 5, 945 01 Komárno
tel.: +421 35 7740 316
fax: +421 35 7740 326
e-mail: woodmizer@woodmizer.sk
www.woodmizer.sk

Wood-Mizer CZ, s.r.o.
Luby 91, 339 01 Klatovy
tel.: +420 376 312 220
fax: +420 376 319 011
e-mail: woodmizer@woodmizer.cz
www.woodmizer.cz

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina