reportáže

Z inženýra ekonoma truhlář se specializací na americké knihovny

Reportaz_JanSachs
Rekvalifikovaný truhlář Ing. Jan Švorc (vpravo) s bratrem Ing. Jindřichem Švorcem. Foto: autor
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Na zářiovém veletrhu nábytku, interiérů a bytového designu FOR INTERIOR – podzim, konajícím se mimořádně v souběhu se stavebním veletrhem FOR ARCH (viz ZDE), se vedle tradičně se prezentujících výrobců nábytku letos poprvé objevila také rodinná firma Jan Sachs s.r.o. z Prahy, vedená Ing. Janem Švorcem a jeho bratrem Jindřichem.

Přesto její expozice neušla pozornosti nejednoho z návštěvníků, především pak z řad skutečných milovníků či sběratelů knižní literatury, kterým pro jejich knižní „poklady“ nabídla reprezentativní, přehlednou a současně protiprašnou variantu možného uložení. A to v podobě od roku 2019 na zakázku vyráběných sestavovacích, tzv. amerických knihoven, respektive modulárního nábytkového systému se skříňkami různých typů a velikostí, použitelných jak v obytných interiérech, tak i v pracovnách apod.

Vsadili na dědictví po předcích

Jednatelé a současně i jediní dva zaměstnanci společnosti Jan Sachs s.r.o. pražští rodáci bratři Švorcovi, byli do nedávna po profesní stránce takříkajíc mimo obor. Starší z nich, dnes čtyřiačtyřicetiletý Ing. Jan Švorc, MBA, Ph.D., který založení firmy inicioval a provozuje ji v rámci své hlavní výdělečné činnosti, je absolventem ekonomické fakulty. O více jak rok mladší Ing. Jindřich Švorc, který má ve firmě jen částečný pracovní úvazek spočívající v tvorbě technických výkresů a živí se hlavně svojí původní profesí, vystudoval fakultu elektrotechnickou.

K jejich v úvodu zmíněné nábytkářské výrobě je iniciovaly dnes již staré, ale dosud velice zachovalé a stále funkční tzv. americké knihovny, tvořené na sebe vyskládanými skříňkami (suplujícími police) uzavřenými horizontálně výklopnými prosklenými nebo plnými dvířky, které bratři spolu s řadou vzácných knižních titulů zdědili pro svém pradědečkovi, který byl vysokoškolským profesorem. Toto dědictví neušlo pozornosti žádného návštěvníka jejich domácností, přičemž většina z nich pak začala hledat možného dodavatele či výrobce daného nebo podobného nábytku.

Reportaz_JanSachs

Sestavovací americká knihovna z produkce pražské společnosti Jan Sachs. Foto: archiv výrobce

Z ekonoma dnes rekvalifikovaný truhlář

Na zájem svých kamarádů a přátel se před několika lety rozhodl reagovat nejprve starší z bratrů Jan, který, jak sám říká, opustil svoji původní profesi a znovu začal chodit do školy. Tentokrát na Akademii řemesel Praha – Střední školu technickou na Zeleném pruhu, kde ve zkrácené dálkové formě studia získal výuční list v učebním oboru 33-56-H/01 – Truhlář. Během toho se pak v garáži rodinného domu spolu s bratrem připravoval na spuštění své vlastní produkce knihoven. A to nejen vytvořením jejich modernějšího designu oproti zděděnému provedení, ale hlavně vyřešením problému s horizontálně výklopnými dvířky skříněk, která se při otevírání a následném částečném zasouváni dovnitř u původních amerických knihoven zasekávala.

„S použitím moderního a našim potřebám výrobcem přizpůsobeného kování jsme s bratrem zlepšili konstrukci pojezdů dvířek tak, aby už k žádnému zaseknutí dojít nemohlo,“ upřesňuje Ing. Jan Švorc a dodává, že postupem času si v cca 30 km vzdálené Libiši u Neratovic na Mělnicku pronajali menší objekt pro zřízení truhlářské dílny, do které si pořídili veškeré nezbytné technologické vybavení a kde Jan v roce 2019 vyrobil svoji první vlastní knihovnu v americkém stylu.

Vyskládané na sebe, ale i zavěšené na stěny

Americké knihovny jsou firmou vyráběny výhradně na zakázku z dubového masivu a spárovky v kombinaci s překližkou s povrchovou dubovou dýhou. Jsou tvořené různým počtem skříněk o vnější šířce…

Zobraziť celý článok v eDM 11/2021 >>
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina