výstavy

Letošní veletrh FOR ARCH v unikátním souběhu s veletrhem FOR INTERIOR

ForArch
TOP EXPO 2021 nad 60 m2 společnosti Jelínek – výroba nábytku
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Poslední zářiovou sobotu (25. 9. 2021) skončil na výstavišti PVA EXPO v Praze – Letňanech v pořadí 32. ročník mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH, který se letos konal mimořádně v souběhu s 15. ročníkem veletrhu nábytku, interiérů a bytového designu FOR INTERIOR – podzim. Tento podle pořádající společnosti ABF unikátní souběh veletrhů byl mimořádnou příležitostí pro téměř 34 tisíc návštěvníků získat na jednom místě nejnovější informace související jak s rekonstrukcí či plánovanou nebo již realizovanou stavbou svého obydlí, tak i s jeho následným interiérovým vybavením. A to v podobě novinek nejen z dílen tradičních nábytkářských společností, ale i nově se prezentujících firem a jejich produktů se zajímavým interiérovým designem.

Přestože bylo konání 32. ročníku veletrhu FOR ARCH a 15. ročníku veletrhu FOR INTERIOR opět poznamenáno protiepidemickými opatřeními, organizátorům se stejně jako loni podařilo zajistit maximální bezpečí a komfort jak pro 411 vystavovatelů, tak i pro 33 771 návštěvníků. Nomenklatura veletrhu FOR ARCH se již tradičně opírala o stěžejní obory stavebních prvků a materiálů, elektrotechniky a zabezpečení, bazénů, wellness & spa či vytápění a dřevostaveb. Souběžný veletrh FOR INTERIOR, který tentokrát představil více menších výrobců a zástupců nových značek, pak nabídl portfolio produktů a služeb z odvětví nábytku, interiérů a bytového designu, čímž dokonale doplnil klasickou nomenklaturu stavebního veletrhu.

Přednášky, semináře…

Veletrhy nebyly pouze o nejnovějších produktech a technologiích, ale nabídly zájemcům také zajímavý doprovodný program s přednáškami, konferencemi a workshopy, určenými pro profesionály i širokou veřejnost. V případě veletrhu FOR ARCH se velkému zájmu těšily například přednášky od Státního fondu životního prostředí ČR, zaměřené na pokračování programu „Nová zelená úsporám“. Návštěvníci si nenechali ujít ani semináře „Chytře na úspory energie“ od Centra pasivního domu, „Zabezpečte se – bezpečný domov“ od Ministerstva vnitra, Policie ČR a Cechu mechanických zámkových systémů ČR nebo „Změny legislativních požadavků na konkrétních příkladech“ od G SERVIS CZ.

Na veletrhu FOR INTERIOR pak pozornosti řady návštěvníků neušel například seminář „Kuchyně“, pořádaný interiérovou designérkou Ing. Ivou Bastlovou, Dis. Ta přítomným radila s ergonomií a základními rozměry a parametry nezbytnými k tomu, aby kuchyně byla nejen estetická, ale i praktická, přičemž prezentovala chyby, kterých je při plánování třeba se vyvarovat. Odpovědi na otázku, co je v moderních interiérech „in“, a to od nábytku, svítidel, přes bytový textil až po různé doplňky, a také rady, jak propojit trendy s nadčasovostí, pak zájemci dostali na přednášce „Současný interiérový design – osobitý styl funkčně a prakticky“ v podání interiérové a produktové designérky Ing. Diany Turinové z designérského studia LUSITO – DECO LOCO.

… a také ocenění, nejen veletržní

V rámci doprovodného programu proběhlo také v zahajovací den veletrhů v režii Asociace českých nábytkářů dodatečné předání prestižního ocenění NÁBYTEK ROKU 2021 zástupcům výrobců sedmi oceněných solitérů a kolekcí, které byly po celou dobu akce k vidění v samostatné expozici. Téhož dne večer byly ještě v Kongresovém sále výstaviště uděleny ceny Architekt roku, Architekt obci i veletržní ceny GRAND PRIX za nejzajímavější vystavené produkty a TOP EXPO za nejpoutavější expozice. Cenu GRAND PRIX mezi jinými získala firma VELUX Česká republika s.r.o. za inovativní řešení spoje dvou střešních oken VELUX – Instalační set DUO, tvořený výklopně-kyvným oknem GPU a kyvným oknem GGU. Čestné uznání obdržela firma Slavona s.r.o. za inovativní řešení skrytého venkovního rámu celodřevěného okna Progression s otevíravou a fixní částí, které jsou zvenčí nerozpoznatelné, a který propůjčuje oknu charakteristický vzhled bezrámového zasklení.

V případě soutěže TOP EXPO byly vyhlášeny nejpůsobivější expozice, které jsou zároveň i vysoce funkční a splňují kritéria pro komunikaci se zákazníkem. Cenu za veletrh FOR INTERIOR v kategorii do 60 m2 získalo např. designérské studio LUSITO – DECO LOCO. Cenu TOP EXPO v kategorii nad 60 m2 získala za veletrh FOR ARCH např. již zmíněná firma VELUX Česká republika s.r.o. a za veletrh FOR INTERIOR společnost JELÍNEK – výroba nábytku s.r.o. z Valašského Meziříčí.

Novinky u vystavovatelů jak stálých…

V poslední z uvedených oceněných expozic pak nábytkářská firma JELÍNEK prezentovala několik svých novinek pro rok 2021. Kromě AČN oceněné židle TAMMI šlo např. o novou ložnicovou kolekci TEDA, vytvořenou ve spolupráci s interním stejnojmenným designérským studiem TEDA, jehož záměrem bylo propojeni masivního „divokého“ dřeva (jádrový jasan) s příjemně měkkým materiálem. Tato kombinace dává levitující posteli vysokou pevnost, zároveň ale působí velmi útulně a nabízí i praktickou možnost opěru o čalouněné čelo. To není zavěšené na posteli, ale na stěně, a je tak možné ho výškově nastavit podle vzrůstu postav jeho uživatelů.

„Jednoduchý a čistý design snadno odnímatelných čalouněných panelů hlavového čela pak dává posteli nejen unikátní vzhled, ale i praktické využití s možností různých barevných kombinací,“ sdělil mně jeden z dvojice v expozici přítomných designérů David Srněnský s dovětkem, že bytelné bočnice postele jsou zjemněny tenkou prořezávanou linkou, která citlivě rozděluje velkou plochu masivního dřeva. Další firemní poprvé na veletrhu představenou novinkou byla předsíňová stěna vycházející z kolekce FLABO, navržená studentem zlínské Univerzity Tomáše Bati Františkem Marešem v rámci jeho bakalářské práce. Jde o modulovou předsíňovou stěnu jejíž prvky je možné různě kombinovat podle preferencí a přání zákazníka.

…tak i vystavovatelů nových

Další zajímavé nábytkové solitéry byly k vidění také v expozicích několika na veletrhu FOR INRERIOR nově se prezentujících značek či výrobců, kteří se veletrhu sice již zúčastnili, ale v rámci společné expozice např. Klastru český nábytkářů, a kteří se letos rozhodli více se zviditelnit.

Šlo např. o společnost WOOD 4 EVER s.r.o. z Nového dvoru u Postřelmova, která zde tentokrát v samostatné části společné expozice představila svoji horkou novinku, kolekci SIGNATURE. Byla vytvořena ve spolupráci s designérkou Ing. Ivou Bastlovou, Dis. z dubového masivu (spárovky) a čítá 4 kusy designového nábytku. Mezi nimi mobilní servírovací stolek, koncipovaný jako doplněk do jídelny, který má v sobě skryté výsuvné servírovací prkénko, odnímatelný dřevěný tác a několik úložných boxů. Dále pak dvoudílný skládací konferenční stolek „dva v jednom“, určený do malých bytových prostorů, z něhož lze rozložením vytvořit stolek a sedátko nebo dvě sedátka případně dva stolky. Třetí solitér je koncipován jako multifunkční kontejner, vytvořený jako reakce na v současné době aktuální home office. Jde v podstatě o mobilní komodu, která má pod půdou skrytou výsuvnou pracovní desku s rektifikací polohy. Slouží k vytvoření přídavného či provizorního pracovního stolu a po stlačení odaretovacího tlačítka se opětovně skryje dovnitř komody. Posledním kusem z kolekce je barový solitér, určený jak do kanceláří manažerů nebo pánských pracoven, tak i do obývacích pokojů a hal. Je přizpůsoben k uložení sklenic, skleniček, různých degustačních pomůcek a samozřejmě i lahví s vínem či tvrdým alkoholem, dekantér, karaf apod.

Svoji skutečnou výstavní premiéru si na veletrhu, vedle pražské firmy Jan Sachs s.r.o. letos odbylo i např. Bednářství Josef Fryzelka z Vlachovic na Zlínsku, které se kromě sudů a dalších typů vinařských a lihovarnických nádob zabývá také produkcí různého bednářského nábytku nebo v Praze prezentovaných dřevěných koupelnových van, umývadel a saunových ochlazovacích kádí. Jsou vyráběny z dubového nebo modřínového dřeva, dlouhodobě přirozeně sušeného, a jejich jednotlivé vlysy (duše) se slepují vodovzdorným lepidlem s kvalitou spoje D4. Obruče jsou žárově pozinkované a vybavené utahovacími šrouby pro možnost dodatečného napnutí. Povrch dřeva je do hladka vybroušený a ošetřený pěti vrstvami speciálního hygienického oleje. Podle bednářova syna Filipa, přítomného na stánku, není dřevěná vana, co se údržby týče, o moc náročnější, než vana akrylátová. Navíc má lepší izolační vlastnosti a voda v ní vydrží příjemně teplá i více jak hodinu.

Své příznivce si při své první prezentaci na domácí půdě v Praze našla i společnost MABI wood design s.r.o. z městské části Uhříněves, která se zabývá certifikovaným prodejem fošen a příčně řezaných vlysů z evropských a exotických dřevin dovážených z Kostariky. Jejich část pak sama zpracovává dle vlastních designových návrhů do podoby stolových desek kruhového, oválného nebo nepravidelného tvaru, anebo celých stolků a stolů v kombinaci s ocelovou podnoží.

Foto: autor a archiv ABF

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina