materiály

Základové hrany: Rozmanitost. Oblasti použití. Rozdíly.

Materialy_Ostermann
Použitím základových hran si můžeme před lakováním desky ušetřit spoustu času. Ostermann k tomu ve svém sortimentu nabízí různá řešení. Foto: archiv Ostermann
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Inzerce

Chceme-li nalakovat desku z kompozitního dřeva, můžeme otevřené řezné hrany rychle a jednoduše uzavřít nábytkovou hranou. Ostermann k tomu nabízí speciální základové hrany z nejrůznějších materiálů. Která hrana je vhodná, pro které použití?

Lakované povrchy jsou svým bezespárovým vzhledem obzvláště elegantním typem úpravy. Na druhou stranu je výroba lakovaných povrchů velice nákladná. Řezné hrany desek z kompozitního dřeva jsou nanejvýš náročné z hlediska zpracování. Bez příslušného opatření nasaje nosný materiál lak a vznikne obávaný vzhled pomerančové kůže. Použitím základových hran si tak můžeme před lakováním desky ušetřit spoustu času. Ostermann k tomu ve svém sortimentu nabízí různá řešení. Přehled všech dostupných základových hran najdete po zadání výrazu „#zakladovehrany“ na webové stránce Ostermann www.ostermann.eu.

Zásadně vždy platí: Nevynechat zkušební lakování!
S ohledem na množství laků, systémů lakování a různý obsah rozpouštědel, může dojít k nežádoucím chemickým reakcím i u základových hran. Proto by se měl výběr vhodné hrany dobře promyslet a dostatečně otestovat. Odborníci Ostermann v zásadě doporučují vždy provést zkušební lakování při dodržení příslušné doby schnutí.

1. možnost: Melaminové základové hrany
Základové hrany z melaminu jsou nejlevnější variantou pro uzavření otevřených řezných hran ještě před nanesením laku. Hrany jsou z papírů napuštěných melaminovou pryskyřicí. Ostermann je nabízí v různých barvách, tloušťkách a šířkách. Obě melaminové hrany Základová hrana MDF hnědá a Základová hrana MDF černá mají vzhled imitující MDF. Po vizuální stránce jsou tudíž dokonalou volbou k povrchu MDF desky určené k lakování. Pro práci s bílou základovou hranou je k dispozici jednovrstvá varianta vždy v tloušťce 0,3 nebo 0,5 mm a pak také několikavrstvá hrana v tloušťce 0,9 mm.

2. možnost: ABS základové hrany
ABS základové hrany dodáváme v různých barvách, tloušťkách a v libovolné šířce do 100 mm. Hnědá varianta v imitaci MDF se nejlépe hodí k MDF deskám bez ochranné vrstvy; bílá ABS základová hrana je určena na materiál desek s bílou základovou fólií. Doporučit můžeme zejména základové hrany opatřené z obou stran adhezivem. Speciálně nanesená vrstva adhezivního prostředku na povrchu poskytuje dodatečnou přilnavost. Proto jsou hrany nanejvýš dobře lakovatelné – dokonce i celou řadou špatně přilnavých laků, např. těch na vodní bázi. ABS hrany opatřené na obou stranách adhezivem jsou k dostání v černé a bílé barvě. Důležité: Před nanesením laku se hrany už nesmí přibrušovat ani ošetřovat rozpouštědlem. Jinak adhezivní prostředek ztrácí svou přilnavost nutnou pro nalakování.

3. možnost: Exwood základové hrany
Exwood základové hrany jsou na bázi směsi dřevěných vláken a polypropylenu (PP). Mají tu mimořádnou výhodu, že vykazují shodné klimatické podmínky jako materiály desek. Jsou tudíž vhodné speciálně pro obrobky, které jsou později např. kvůli přímému slunečnímu záření či svítidlům vystaveny zvýšenému vlivu tepla. V praxi to znamená, že hrany nepraskají dokonce ani za působení vyšších teplot. Nerýsuje se žádná spára! Exwood základové hrany Ostermann jsou na přední straně opálené a opatřené vrstvou adhezivního prostředku a vhodné pro běžné lakovací systémy. Ani tyto hrany se nesmí přibrušovat nebo ošetřovat rozpouštědlem, protože jinak by lak nepřilnul.

Tip na závěr: Olepování PUR lepidlem
Pokud se chystáte základové hrany zpracovávat, dávají odborníci Ostermann pokaždé tip použít při zpracování hran, pokud možno tavné PUR lepidlo. To by mělo být před lakováním bezpodmínečně dokonale vytvrzené. Vzhledem k rozmanitosti rozpouštědel se může v ojedinělých a nepříznivých případech stát, že tavné lepidlo na bázi EVA bude oslabeno rozpouštědlem obsaženým v laku. I z tohoto důvodu je nutné při každém lakování provést nejdříve zkušební lakování, a to při dodržení doby potřebné pro vytvrzení lepidla a schnutí laku.

OSTERMANN na všechny hrany

Kontakty:

Ostermann Česko spol. s r. o.
Lomnického 1705 / 9
CZ-140 00 Praha 4 – Nusle
tel.: +420 255 717 371
fax: +420 255 717 373
e-mail: prodej.cz@ostermann.eu, prodej.sk@ostermann.eu
www.ostermann.eu

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina