aktuality

Eva Jiřičná virtuálne na FAD STU

Eva Jiřičná. Foto: Jan Slavík
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

So slovenskými a českými odborníkmi a študentmi Fakulty architektúry a dizajnu STU v Bratislave sa stretla 21. 10. 2021 v Kreatívnom centre FAD STU Dr. h. c. prof. Ing. arch. Eva Jiřičná. Predstavila sa v rámci formátu „Sadli sme si“. Virtuálna diskusia bola zaradená do projektu EMIA (Empatia v umení). Do diskusie sa zapojili aj Branislav Tvarožek – nositeľ Ceny pamäti národa a operný spevák Peter Mazalán. Úvodné slovo mal dekan Fakulty architektúry a dizajnu STU Bratislava prof. Ing. arch. Pavel Gregor, PhD.

Eva Jiřičná je rodáčkou zo Zlína (1939). Absolvovala v Prahe ČVUT (1962), vzápätí aj AVU (1963). Je to najstaršia a najprestížnejšia umelecká škola v Čechách, odborné znalosti získala v ateliéri Jaroslava Fragnera. Po stáži zostala pracovať v roku 1968 v Londýne. Za svoje práce získala titul diplomovaná architektka (1973). V roku 1976 sa stala občiankou Veľkej Británie. V roku 1984 založila vlastný ateliér „Eva Jiricna Architects Limited“ v Londýne. V roku 1999 s Petrom Vágnerom „Ateliér AI Design“ v Prahe. Jiřičnej dizajn sa vyznačuje ľahkosťou, presvetlením, rešpektom k materiálu. Za svoje práce získala veľa medzinárodných ocenení, viaceré jej práce boli publikované v množstve odborných publikácií. Získala Cenu za dizajn schodíšť v rámci Letnej prehliadky Kráľovskej akadémie v Londýne (1994).

Za osobitný prístup k tvorbe získala titul Kráľovský priemyselný dizajnér. Zvolená bola za členku Kráľovskej akadémie umení v Londýne. Uviedli ju do Americkej siene slávy. Získala čestné doktoráty a profesúry na Shouthampton Institute, University of Sheffield, Slovenskej technickej univerzite v Bratislave, Vysokej školy umeleckého průmyslu v Prahe. Stala sa profesorkou architektúry a dizajnu na VŠUP v Prahe (1996). Popri prezentácii pozoruhodných diel architektúry intenzívne prednáša o svojej práci. Od roku 2003 je predsedníčkou Architectural Association v Londýne.

Jiřičnej diela získali úspech po celom svete. V Českej republike sú umiestnené na Pražskom Hrade, vo viacerých objektoch mesta Zlín a na Univerzite Tomáša Baťu v Zlíne. Okrem iných významných prác architektúry a dizajnu na viacerých miestach Českej republiky navrhla z časti interiéry Tancujúceho domu v Prahe.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina