aktuality

Akademický senát zvolil novým rektorem Vojtěcha Adama

Nový rektor MENDELU Vojtěch Adam
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Akademický senát v pondělí 18.10.2021 zvolil novým rektorem Mendelovy univerzity v Brně dosavadního prorektora pro tvůrčí činnost Vojtěcha Adama. Ten od února 2022 v čele univerzity nahradí ekonomku Danuši Nerudovou. O funkci v pořadí 34. rektora se ucházeli celkem čtyři kandidáti. Adam byl zvolen hned v prvním kole, kdy získal 22 hlasů z 31 přítomných senátorů

Adam ve svém vystoupení před akademickou obcí mj. zdůraznil, že chce jako nový rektor podpořit vědu a výzkum, která má celospolečenský dopad a multioborovou spolupráci. MENDELU podle něj díky šíři svých činností může hrát v měnícím se světě významnou roli.

“Budeme reagovat na to, co nás dnes obklopuje. To je dramatická změna přístupu k životnímu prostředí. Chceme k němu být šetrnější, životní prostředí musí být zdravější a udržitelnější. Naše univerzita přesně tohle dělá už několik dekád a chceme v tom pokračovat a rozvíjet to,” uvedl nově zvolený rektor. Zároveň zdůraznil, že míní v mnohém navázat na svou předchůdkyni Danuši Nerudovou, která byla velice aktivní a vyjadřovala se ke společenským otázkám. “Ukázala nám v tomto směru cestu. Je dobré se k některým otázkám postavit čelem a odpovídat na ně, než stát v akademické obci a říkat, že si to chceme rozmyslet. Chceme být vidět nejen na regionální úrovni, kde máme sílu, ale i ve středoevropském výzkumném i pedagogickém prostoru,” uvedl po zvolení do funkce. Adam také zmínil, že bude pokračovat v digitalizaci studia, což je trend, který akcelerovala pandemie COVID-19.

Vojtěch Adam se narodil 2. května 1982 v Brně. Titul magistr získal v oboru Analytická chemie, pro postgraduální studium si vybral obor Molekulární a buněčná biologie, vše na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. V roce 2015 byl jmenován profesorem v oboru Chemie. V současné době kromě funkce prorektora vede Ústav chemie a biochemie, na kterém pracuje od roku 2009.

Zdroj: MENDELU

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina