aktuality

Ceny Designbloku byly předány

Fotografický projekt Myslitelé. Vitra/UMPRUM
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Na 23. ročníku Designbloku byly předány ceny ve 13 kategoriích. Nejlepší šperk, módní kolekce, nábytek a školní prezentace se rozrostla o ocenění za udržitelný design.

Hlavní cenu získal fotografický projekt Myslitelé, za nímž stojí značka Vitra a katedra fotografie pražské UMPRUM. Projekt představuje fotografické portréty nábytkových ikon 20. století a inspirativních českých osobností. Portréty provázejí objekty Vitra, které fungují jako pomyslné měřítko současného západního člověka a protipól k abstraktnímu myšlení.

Ve velké konkurenci v kategorii nejlepší nábytek zabodovala známá firma Master & Master a jejich židle Mistra navržená designérkou Lucií Koldovou. Naopak cenu za nejlepší bytové doplňky získali nováčci na scéně – studio Space of Space s kolekcí kovových stolků a doplňků. Mezi světly porotu nejvíce zaujala světla Luna od designéra Jiřího Krejčiříka. Z novinek, které na Designbloku byly představeny, si cenu odnesli Lockers.cz za úložné boxy a za novinky designérů jsou výherci Terezie Lexová & Štěpán Smetana za kolekci konferenčních stolků SWELL.

Zcela poprvé Designblok předal ocenění za udržitelný design! Získal ho projekt Balance is Motion, za nímž stojí čtyřčlenný tým včetně designérů Filipa Mirbauera a Marii Niny Václavkové. Jejich instalace na Designbloku nepředstavila nový produkt, ale vede k zamyšlení nad tzv. trendy udržitelného designu. Projekt se zaměřuje na materiálové poradenství, pracuje s metodou Life Cycle Assessment, která pomáhá měřit potenciální zlepšení v environmentální stopě produktu a věnují se také produktovému designu.

Ceny byly předány v sobotu 9. října při slavnostním vyhlášení v kostele Sacre Coeur. Třiadvacátý Designblok skončil v neděli 10. října ve 21 hodin. Virtuální podoba letošního ročníku bude k vidění na www.designblok.cz do konce října 2021.

Kompletní přehled cen:

Nejlepší kolekce nábytku: Master & Master / židle Mistra

Nejlepší kolekce bytových doplňků: Space of Space

Nejlepší kolekce svítidel: Jiří Krejčiřík / kolekce svítidel Luna

Nejlepší kolekce šperků: Nastassia Aleinikava studio / kolekce brýlí Vernisáž

Nejlepší módní kolekce: PÁR / kolekce unisexových sneakers

Nejlepší novinka designéra: Lexová & Smetana / kolekce konferenčních stolků SWELL

Nejlepší novinka výrobce: Lockers.cz / kolekce úložných boxů

Nejlepší instalace výrobce nebo prodejce: QUBUS Design Studio

Nejlepší instalace designéra nebo designérského studia: Zdeněk Vacek

Nejlepší školní prezentace: Keramika / Sutnarka

Mimořádný počin mimo kategorie: Brejle a Okuliare, Design brýlí v Československu / Ondřej Vicena

Hlavní cena Designbloku: Myslitelé / Vitra ve spolupráci s UMPRUM

Cena Veolia za udržitelný design: Balance is Motion

Zdroj: Designblok

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina