materiály

Ploché reproduktory a osobní zvukové zóny

Materialy_Repro
Příklad použití plochých reproduktorů v nábytku
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Díky speciálním mini reproduktorům zabudovaným v plošných materiálech lze čelní nábytkové plochy využívat jako ozvučnice pro reprodukci hudby, pro přenos zvuku v systému domácího kina apod. Tyto „ploché reproduktory“, které jsou podle německého výrobce plnohodnotnou alternativou kvalitních reprosoustav, mohou být použité i jako nástěnné dekorační panely, resp. obrazy, či stropní panely, které umožňují vytváření osobních zvukových zón.

Mají-li být reproduktory jako součást audio techniky integrovány do soukromého či veřejného interiéru, máme v podstatě k dispozici pouze dvě možnosti:

  • buď budou reproduktory vidět, tudíž by měly být řešeny tak, aby přispěly k celkové estetice prostoru, ne být pouhým funkčním doplňkem interiéru,
  • nebo naopak nemají být vidět a musí tedy být vhodně zabudované do stávajících předmětů v místnosti.

Německý Institut pro technologie digitálních médií před časem představil zajímavé řešení pro druhou variantu v podobě „plochých reproduktorů“.

Na rozdíl od standardních reprosoustav, kde se používají jednotková množství obvykle větších reproduktorů, systém „plochých reproduktorů“ využívá větší množství malých vysoce kvalitních reproduktorů, které vyžadují hloubku ozvučnice menší než 20 mm. Lze je tedy používat v kombinaci s plošnými materiály standardně používanými při výrobě nábytku. Miniaturní reproduktory je možné zabudovat např. do voštinových desek, které umožňují i snadné provedení elektrorozvodů. Reproduktory lze kombinovat tak, aby splňovaly širokou škálu požadavků týkajících se hladiny akustického tlaku a frekvenčního rozsahu. Na základě vícekanálového koncepčního přístupu je zvuk homogenně vydáván ve všech směrech v celém frekvenčním pásmu. Díky aktivním elektronickým součástem lze zvuk přizpůsobit konkrétní akustice místnosti.

Jak již bylo zmíněno výše, reproduktory mohou být integrovány přímo do čelních nábytkových ploch, do dekoračních nástěnných panelů či obrazů, anebo přímo do zdi. Uplatnění najdou např. v malých místnostech, kde pro standardní reprosoustavy není dostatek prostoru.

Zvukové zóny

Dalšími oblastmi použití této technologie mohou být lobby nebo wellness sekce v hotelích, výstavní prostory v muzeích, na obchodních výstavách nebo v supermarketech, kde pomocí těchto nenápadných, flexibilně nastavitelných mini reproduktorů můžeme vytvořit řadu individuálních zvukových zón.

Princip spočívá v tom, že každou místnost můžeme rozdělit na několik akustických sekcí. Každá z těchto sekcí poskytuje osobní zvukovou zónu, ve které si posluchači mohou vychutnat svůj individuální zvuk, aniž by byli rušeni zvukem z přilehlých zón.

Vytvořením osobních zvukových zón lze přehrávat různý zvukový obsah v různých oblastech v rámci jedné místnosti současně, takže odpadá nutnost použití sluchátek. Systém je založen na propracovaném konceptu zpracování signálu. Mini reproduktory lze libovolně umístit po místnosti a dynamicky je ovládat, aby zvuk vyzařoval pouze do definovaných oblastí.

V případě, že několik lidí poslouchá stejný zdroj zvuku současně, umožňují osobní zvukové zóny nastavení hlasitosti pro každého posluchače samostatně. Vzhledem k tomu, že každý člověk má k dispozici svou osobní zvukovou zónu, tak např. při sledování televize společně s dalšími lidmi si každý posluchač může nastavit individuální parametry zvuku včetně hlasitosti.

Osobní zvukové zóny také umožňují vytváření „tichých zón“, ve kterých je zvuk selektivně potlačován, takže zvuk přicházející z přilehlých zón je vnímán pouze minimálně.

Foto: archiv autora

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina