technológie

Pro bezpečnou přepravu, skladování, jednotný povrch a snazší zasklívání

Zařízení pro aplikaci tzv. „lakovacích“ svorek nastřelovaných diagonálně ze zadní strany rámu. Foto: Ing. František Novák
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Německá firma specializující se na výrobu různých montážních, manipulačních a stříkárenských vozíků, stojanů či stolů, přináší pravidelně každý rok na trh nějaký svůj nový zrealizovaný nápad pro snazší a bezpečnější vnitrodílenskou manipulaci s výrobky u svých nejčastějších odběratelů – producentů oken a dveří. Před časem jim představila dokonce čtveřici jednoduchých pomocníků, využitelných především výrobci dřevěných a dřevo–hliníkových oken, případně dveří. První dva jim usnadní manipulaci s okny a jejich skladování a další dva pomohou při povrchové úpravě zasklívacích lišt a současně také zjednoduší samotné olištování skleněných výplní v okenních a případně dveřních křídlech.

Transportní a skladovací vozíky

První z dvojice v úvodu zmíněných manipulačních vozíků, vyráběných ve třech typech o rozměrech 1050×1000 mm nebo 1600×1000 mm (šířka x hloubka) a hmotnosti 50–65 kg, je v závislosti na typu určen pro rychlou a snadnou přepravu 7, 10 nebo 11 kusů okenních křídel či rámů s různými tloušťkami profilu v rozmezí 50–130 mm. Jeho základ tvoří obdélníkový podvozek, svařený z ocelových jeklů, na čtyřech pojezdových kolech o průměru 150 mm, z nichž dvě jsou opatřena stabilizační (parkovací) brzdou. Ložnou plochu podvozku tvoří OSB deska potažená cca 20 mm silnou plstí s vyprofilovanými drážkami pro plošnou fixaci převážených okenních křídel či celých oken. Na zadní straně podvozku jsou shora přivařeny dva svislé sloupy, propojené dvěma vodorovnými a výškově přestavitelnými tzv. “přihrádkovými hřebeny“ s 8–12 „hroty“ (přepážkami), tvořícími 7–11 boxů (přihrádek) zajišťujících výškovou stabilitu uložených či přepravovaných oken o výšce až 1800 mm. Jednotlivé „hroty“ těchto „hřebenů“, respektive přepážky, jsou zhotovené z ocelové pásoviny a tvarově přizpůsobené pro možné uložení oken či dveří ve výše zmíněných tloušťkách do 130 mm. Jejich boční (opěrné) plochy jsou podobně jako ložná plocha vozíku opatřené plstí, chránící převážené výrobky proti poškrábání nebo jiným druhům poškození.

Druhý z vozíků tzv. odkládací, respektive přihrádkový, je určen pro skladování a přemísťování hliníkových rámů pro výrobu dřevo–hliníkových oken. Je vyráběn ve dvou rozměrových provedeních 1000x800x3100 mm nebo 1000x1220x3100 mm (délka x hloubka x výška) o hmotnosti 87 kg respektive 90 kg. V závislosti na typu umožňuje uskladnit a přemístit 20 nebo 30 hliníkových rámů bez újmy na jejich kvalitě. Základ vozíku tvoří opět obdélníkový a z ocelových jeklů svařený podvozkový rám se středovou vyztužovací příčkou ve směru hloubky, která je v závislosti na typu opatřena 19 nebo 29 ocelovými oky. Podvozek je osazen čtyřmi pojezdovými koly o průměru 150 mm, z nichž dvě jsou opatřena stabilizační (parkovací) brzdou. Ložnou plochu podvozku, rozdělenou středovou příčkou na dvě části, tvoří OSB deska potažená plstí. Shora rámu podvozku jsou kolmo na středovou příčku přivařeny dva cca 2900 mm vysoké sloupy, jejichž horní konce vynášejí obdélníkový rám o cca stejném průřezu, jako podvozek. Mezi tímto rámem a středovou příčkou podvozku je napnuto (ve tvaru písmene „V“) 19 respektive 29 ocelových lan s PVC potahem, která spolu se sloupy, jejichž vnitřní plochy jsou rovněž opatřeny ochrannou plstí, vytvářejí cca 30 mm široké přihrádky pro uskladnění 20 nebo 30 kusů okenních hliníkových rámů.

Jednotný povrch a rychlejší zasklení

„Aby povrchová úprava dřevěných zasklívacích lišt u okenních či dveřních křídel byla v souladu s jejich celkovým barevným provedením a následně aby při vlastním zasklívání byly tyto lišty k dispozici okamžitě bez jejich nutného a více či méně časově náročného vyhledávání v určitém množstevním souboru.“ Tato myšlenka stála u zrodu nápadu výrobce spojit (sesponkovat) jednotlivé zasklívací lišty do rámu a ten pak přizpůsobit tak, aby v případě potřeby mohl být mořen a posléze lakován současně s okenním či dveřním křídlem a následně s ním setrvat až do doby samotného zasklení bez nároku na větší skladovací prostor.

Pro tento účel výrobce nabízí dvojici jednoduchých zařízení, z nichž první, o rozměrech 470x370x300 mm (hloubka x šířka x výška) a hmotnosti 30 kg, je určené pro rohové spojení jednotlivých lišt rámu pomocí jedné až dvou speciálních ocelových sponek. Aplikují se pomocí pneumatické pistole, ovládané nožním pedálem, umístěné v prostoru pod pracovní deskou. Ta je pro tento účel vybavena pravoúhlou šablonou a dvěma v ploše desky přestavitelnými upínacími elementy. První, mechanicky přestavitelný, fixuje dvojici vzájemně spojovaných lišt zepředu a druhý (pneumatický) pak lišty shora přitlačuje proti tlaku sponkovací pistole. Zařízení může být umístěno na běžném pracovním stole nebo na speciálním výškově nastavitelném ocelovém podnoží s výškově přestavitelnými podpěrami pro spojování lišt větších délek, které je dodáváno výrobcem jako příslušenství.

Zhotovený zasklívací rám se pak prostřednictvím druhého zařízení opatří čtyřmi až šesti speciálními ocelovými svorkami (vzpěrkami), širokými 26 mm a 50 mm dlouhými, umístěnými diagonálně v každém jeho rohu případně uprostřed delší strany. Jsou aplikovány ze zadní strany rámu pomocí speciální pneumatické „sponkovačky“, upevněné na jednoduché podnoži svařené z ocelových jeklů a ovládané nožním pedálem. Při vlastním nastřelování sponek je rám (v poloze tzv. postavený na rohu) umístěn ve speciální, zešikmené, pravoúhlé upevňovací šabloně, která je v závislosti na tloušťce jeho profilu a plošných rozměrech hloubkově a výškově stavitelná (v případě výšky od 700 do 1200 mm).

Po provedeném nastřelení, kdy svorky vyčnívají ze dřeva v délce asi 40 mm, se rám lehce zatlačí do okenního či dveřního křídla, čímž se kromě pevného spojení vytvoří mezi oběma částmi přibližně 20 mm široký odstup, umožňující jejich současně proveditelnou povrchovou úpravu. Po jejím zaschnutí je možné zasklívací rám zcela vtlačit do křídla, kde setrvá až do doby vlastního zasklení, kdy je pak možné ho snadno vyjmout a po ručním odstranění svěrek vrátit na své místo a olemovat s ním dvojsklo, trojsklo či v případě dveří jednoduché sklo apod.

Kontakt na vyžádání
Foto: autor

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina