aktuality

Vítězným interiérem roku se stal Mezonet v pražském Obecním dvoře

Vítězný interiér roku – Mezonet u Obecního dvora
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

V úterý 21.9.2021 byly v rámci mezinárodního kongresu o bydlení, architektuře a designu LIVING FORUM, konaného v pražském Centru současného umění DOX, vyhlášeny výsledky letošního ročníku soutěže Interiér roku (za období 2020). Absolutním vítězem 6. ročníku soutěže se stal Mezonet v pražském Obecním dvoře. Autorem interiéru je Akad. arch. Rudolf Netík ze studia RN ARCHITEKTONICKÝ ATELIER. Absolutní vítěz se zároveň stal vítězem kategorie novostavba.

Mezinárodní porota u vítězného projektu ocenila zejména respektování ducha místa, s nímž interiér přes svou modernost dokonale koresponduje (pražský Josefov). Vyzdvihla zejména fakt, že autor nepoužil šablonovitá svítidla, ale navrhl fantastické originální osvětlení přímo na míru prostoru. Přirozeně zkombinoval historické prvky s moderními, které interiéru dominují a citlivě zakomponoval umělecká díla.

V souladu pravidly musely všechny soutěžní interiéry vzniknout v předchozím roce. Zajímavostí je, že kromě řady drahých a spektakulárních interiérů se tohoto ročníku účastnilo největší množství rekonstrukcí panelových bytů, ale také nejvíce kanceláří v historii soutěže.

„Jde vlastně o obrovský triumf českých i slovenských interiérů nad objektivními překážkami, protože rok 2020 byl rámován protiepidemickými opatřeními, zákazy a omezeními. Doslova dusil vznik čehokoliv nového, snad s výjimkou mutací Covidu 19. Díky okolnostem si najednou všichni bez ohledu na rozpočet a druh projektu uvědomili, jak podstatná je kvalita interiéru. V různých fázích historie České i Slovenské republiky se už bohužel stalo, že jsme nesměli překročit hranice směrem ven, ale vloni poprvé jsme až na výjimky nemohli odejít z domu. Najednou začalo snad každému intenzivně záležet na tom, jestli ho interiér objímá nebo škrtí,“ říká ředitel a zakladatel soutěže Interiér roku Petr Tschakert.

Odborná porota pod vedením architekta a designéra prof. akad. arch. Jiřího Pelcla dr.h.c. vybírala z 211 interiérů českých a slovenských architektů a interiérových designérů (loni 218).

Ceny pro letošní ročník soutěže byly navrženy jako rozměrné skleněné pochodně, které symbolizují poselství nebo osvětu, ale podle jejich autora designéra Borise Klimka mohou představovat i v současnosti tolik potřebné světlo na konci tunelu.

Přehled vítězů všech kategorií soutěže Interiér roku 2020

Kategorie NOVOSTAVBA (+ ABSOLUTNÍ VÍTĚZ)
Mezonet u Obecního dvora
Autor: Akad. arch Rudolf Netík, studio RN ARCHITEKTONICKÝ ATELIER

Mezonet u Obecního dvora

Kategorie REKONSTRUKCE
Panelový byt téměř jako loft
Autorka: Ing. arch. MgA. Klára Kučera Makovcová, studio KLÁRA MAKOVCOVÁ ARCHITECTS

Panelový byt téměř jako loft

Kategorie VEŘEJNÝ INTEIÉR I (restaurace, kavárny, hotely)
Restaurace SOHO v Banské Bystrici
Autoři: Lukáš Kordík, Štefan Polakovič a Alan Prekop ze studia GUTGUT a Andrej Olah, Filip Marčák, Jana Filípková a Matej Kurajda ze studia GRAU ARCHITECTS

Restaurace SOHO v Banské Bystrici

Kategorie VEŘEJNÝ INTERIÉR II (obchody, služby, školy, zdravotnická zařízení a veřejné prostory)
Rekonstrukce paláce hradu Helfštýna
Autoři: Miroslav Pospíšil a Martin Karlík, spolupráce Robert Randys, Lucie Rohelová, Adéla Tomečková, Milena Koblihová, a Daria Johanesová, studio ATELIÉR-R

Rekonstrukce paláce hradu Helfštýna

Kategorie INTERIÉR ROKU – SOMFY (kanceláře, huby a coworkingová centra)
Sídlo finanční skupiny J&T
Autoři: Akad. arch. Vít Máslo a dipl. arch. David Richard Chisholm, spolupráce Evžen Dub, Gabriela Sekyrová, Pavel Paseka a Aneta Všechovská Zadáková, studio CMC ARCHITECTS

Sídlo finanční skupiny J&T

Kategorie INTERIÉR ROKU – VELUX (cena generálního partnera)
Půdní byt na Starém Městě
Autor: Václav Hlaváček, STUDIO ACHT

Půdní byt na Starém Městě

Kategorie CENA NOVINÁŘŮ
Interiér chalupy Na Škole
Autoři: Adéla Lipár Kudrnová a Ing. arch. Tomáš Beránek, ARKI STUDIO

Interiér chalupy Na Škole
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina