technológie

Navrhování a výroba nábytku, interiérů a lodí s využitím programů od ŠPINAR – software

ŠPINAR – software
Realizovaný návrh kuchyně s použitím programu DAEX DESIGN s exportem dat do CNC a účetního programu Pohoda
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Inzerce

Využívání programů v nábytkářských a interiérových firmách je neustálým hledání cesty, jak se přizpůsobit náročným individuálním požadavkům našich uživatelů. Zákazníci od nábytkářských a interiérových firem očekávají v předkládaných návrzích kvalitní vizualizace s možností rychlých a snadnějších změn pro rozhodování o svých vysněných projektech.

Na druhou stranu dodavatelé nábytku se snaží zajistit podklady (včetně vizualizací) pro podporu úspěchu v obchodu a následně hledají cestu, jak jednoduše a přesně převést informace a data ze sjednané zakázky do výroby. Tento náročný proces je výzvou pro vývoj programů a pro náš tým ŠPINAR – software. Jaké zkušenosti mají naši uživatelé s využíváním programových nástrojů v praxi?

V tomto článku jsme oslovili zajímavou středně velkou firmu Vymona s.r.o., která s našim programem pracuje přes 10 let a využívá jej nejen pro návrhy atypických interiéru, ale i pro návrh lodí. Dále jsme k článku připojili názor učitele výuky Ing. Tomáše Bílka, který naše programy vyučuje na Mendelově univerzitě v Brně a Střední škole nábytkářské Bystřici pod Hostýnem. K článku jsme připojili nové výstupy slovenské firmy Invent Dizajn s ukázkou kvalitních vizualizací, které jsou vytvořeny v aktuální verzí programů TurboCAD, který je součástí grafické části DAEX DESIGN.

Využití programů ŠPINAR – software pro navrhování nábytku i lodí

ŠSW: Pane Vondráku, můžete nám představit Vaši firmu Vymona s.r.o.?
V: Firmu Vymona jsme založili s kolegou Petrem Kočvarou v roce 1995 se zaměřením na výrobu nábytku a později jsme se začali zabývat i výrobou rybářských a rekreačních lodí. Poskytujeme vybavení jak interiérů bytových, tak i komerčních. Nejde nám o kvantitu, ale o účelnost, originalitu a design našich výrobků, přičemž důraz klademe především na kvalitu zpracování materiálů a jejich následnou povrchovou úpravu. Naše výrobky, zejména vybavení inte­riérů, jsou šité na míru. Zákazníkům se snažíme vyhovět a děláme svoji práci tak, aby byla přesně dle jejich představ.

ŠSW: Proč jste se rozhodli pro technologii od firmy ŠPINAR – software a jak probíhalo zavádění do Vaší výroby?
V: Kvalita, řemeslnost a zkušenosti práce se dřevem jsou vždy dobrým základem, ale každá doba přináší nové možnosti a výzvy pro využívání nových postupů a nástrojů. Zákazníkům nabízíme různé produkty (vybavení interiéru nábytkem celého domu včetně schodiště a dveří, dále pak lodě) a před realizací je zapotřebí zákazníkovi co nejsrozumitelnějším způsobem prezentovat jeho představu o návrhu, následně zpracovat výrobní dokumentaci a data pro výrobu. Zde nám bylo jasné, že v dnešní době využití grafických programů dává velký smysl. Především, pokud vytváříte va­rianty návrhů, kde se zákazníkem řešíte detaily a časté změny.

ŠSW: Programy DAEX DESIGN ve Vaší firmě využíváte i s propojením na CNC a účetním programem Pohoda. Můžete nám sdělit Vaše zkušenosti z praxe?
V: Ve výrobě máme řadu strojního vybavení (např. pilu, CNC, olepovačku) a pokud se nechcete zdržovat vytvářením podkladů nářezových plánů a dat a podkladů pro CNC, dává využití programů pro efektivitu práce velký smysl. Například pro propojení na CNC jsme si nechali vytvořit převodník z grafického programu, abychom nemuseli data přepisovat. To platí i pro účetní program Pohoda, který využíváme pro nákup materiálu, sklady a fakturace. Zde jsme schopni importovat zakázky i z podkladů ve výrobě. Prostě tam, kde se jedná o rutinní činnost a kde chcete snížit chybovost a zároveň ušetřit čas, dává každé propojení mezi jednotlivými programy smysl.

ŠSW: Proč jste si vybrali programy a spolupráci s firmou ŠPINAR – software s.r.o.? Co byste vyzdvihli?
V: Programy od firmy ŠPINAR – software využíváme již přes 10 let. Na začátku nám bylo sympatické, že jednáme s rodinnou firmou, která podobně jako my řeší problematiku požadavků zákazníka na míru, a dále bych vyzdvihl, že ceny pro nás byly přijatelné. Postupně jsme si od firmy nechali zavést grafický program s propojením na optimalizaci nářezových plánů a spotřebu materiálů a v dalších etapách i propojení na CNC.
Měli jsem z programů a investic do technologií trochu obavu, ale vyhovuje nám, že program, který si zakoupíme, má trvalou licenci a každoroční upgrade je nepovinný. Na úpravách a upgrade se domlouváme dle našich potřeb. Vyzdvihl bych na dodávce programů jejich komplexnost a také to, že každý náš požadavek, který jsme měli, jsme s firmou ŠPINAR – software postupně úspěšně dotáhli do konce. Za zmínku stojí i všestrannost programu pro další obory (např. strojírenství, stavebnictví nebo elektro). Když jsme se v našem podnikání pustili do navrhování lodí, nemuseli jsme si pořizovat jiný program a učit se něco nového.

Autor: Spolumajitel firmy Vymona pan Petr Vondrák

Vhodnost programů DAEX DESIGN a TurboCAD pro výuku na nábytkářských a dřevařských školách

ŠSW: Pane Bílku, Vy máte s prací v programech od naší firmy ŠPINAR – software letitou praxi. Programy využíváte při zpracování zakázek, a navíc své zkušenosti, jako profesor odborných předmětů, předáváte svým studentům. Můžete pro naše čtenáře a budoucí zákazníky stručně shrnout Vaše zkušenosti s našimi programy?
Tomáš Bílek: S programem jsem se seznámil před dvaceti lety, kdy jsme do firmy hledali CAD systém, který by byl kvalitní, umožnil práci ve 2D, 3D, zvládl i vizualizace, a současně byl cenově dostupný. Volba padla právě na program TurboCAD.

Po přechodu do školství jsem s programem začal pracovat v rámci výuky konstrukce nábytku na Střední škole nábytkářské a obchodní v Bystřici pod Hostýnem. Díky univerzálnosti programu a jeho intuitivnímu ovládání lze v programu nakreslit jakýkoliv výkres a model. Žáci pak lépe chápou vztahy a zásady jednotlivých konstrukcí. V závěrečném ročníku pak jsou žáci schopni vytvářet kompletní výrobní dokumentaci výrobku, včetně vizualizací celých interiérů. Díky nadstavbě DAEX DESIGN, je pak i příprava výroby jednodušší a rychlejší, protože program automaticky vytváří další technicko výrobní dokumentaci, jako jsou kusovníky, normy spotřeby materiálu a práce, nářezové plány a další. Se svými žáky a studenty jsme také získali řadu ocenění s projekty vytvářených v těchto programech.

TurboCAD díky jeho silnému grafickému prostředí využijí i ostatní technické obory. Uplatnění najde ve strojírenství, stavebnictví i architektuře. Z těchto důvodů je možné jej využívat při navrhování konstrukcí ze dřeva, kovu, plastu, skla a dalších materiálů.

Program TurboCAD a DAEX DESIGN využívám i ve své soukromé praxi. Pro zákazníky navrhuji zařízení interiérů, kdy kompletní dokumentaci i přípravu výroby pro truhláře připravuji v těchto programech. Díky kompatibilitě s ostatními CAD systémy je možné dodat i podklady pro CNC stroje.

Autor: Ing. Tomáš Bílek – vyučující na Mendelově univerzitě v Brně a Střední škole nábytkářské a obchodní v Bystřici pod Hostýnem

Děkujeme za rozhovor.

ŠPINAR – software, s.r.o. - logo

Kontakt:

ŠPINAR – software s.r.o.
Lipová 11
CZ-602 00 Brno
tel.: +420 543 236 223
e-mail: info@spinar.cz
www.spinar-software.cz

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina